معاون استاندار گیلان:شمال ما: معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان گفت: اجرای پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی در تعادل حوضه آبریز دریای کاسپین و بهبود شاخص توسعه پایدار تاثیرگذار است.

 

به گزارش فارس، حجت شعبانپور ظهر امروز در جریان بازدید از اجرای پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی اظهار کرد: تالاب انزلی به عنوان یکی از زیست‌بوم‌های طبیعی مهم در دنیا شناخته شده است.

وی به در معرض خطر قرارگرفتن تالاب انزلی در سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: از سال ۲۰۰۳ میلادی با تدبیر مسؤولان کشوری و آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن مطالعه احیای تالاب انزلی آغاز شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با بیان اینکه فاز اجرایی پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شده است، تصریح کرد: با تکمیل پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی و بازگشت تالاب به شرایط مطلوب مردم ایران و دنیا از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.

شعبانپور، تعادل حوضه آبریز دریای کاسپین را از آثار مثبت پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی خواند و بیان کرد: گسترش صنعت گردشگری و بهبود کسب و کار ساکنان منطقه، تثبیت محیط زیست و بهبود شاخص توسعه پایدار از دیگر آثار اجرای پروژه مذکور است.

وی به تشکیل شش زیرکمیته پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: زیرکمیته مدیریت آبخیز، طرحی یکپارچه به منظور کنترل جریان رسوب وارد شده به تالاب انزلی است و با حمایت فنی گروه کارشناسی جایکا در یک رودخانه الگو در حوضه آبریز رودخانه ماسال اجرایی شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با اشاره به اینکه فعالیت در دامنه کوهستان به عنوان یکی از فعالیت‌های پایلوت مشترک از طرح یکپارچه انتخاب شده است، خاطرنشان کرد: طرح مذکور به عنوان موثرترین و ضروری‌ترین اقدام در راستای کنترل رسوب‌زدایی ارزیابی شده است.

شعبانپور یادآور شد: در سال ابتدای پروژه ارزیابی تراز سطح آب در چهار منطقه واقع در تالاب انزلی با استفاده از ایستگاه‌های آب‌سنجی نصب شده و طرح اجرایی شده است.

وی مطالعه پستانداران به عنوان مطالعه فراگیر اکوسیستم، مطالعه پرندگان در قالب انجام مطالعه فراگیر اکوسیستم و مطالعه پلیکان خاکستری از طریق ردیابی ماهواره‌ای را از مهم‌ترین فعالیت‌های سال دوم پروژه در زیرکمیته مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی خواند و اظهار کرد: برنامه‌های استفاده از ابزارهای دیداری و کنترل سنبل آبی به عنوان گونه مهاجم و بیگانه، تحلیل تطبیقی آب بین آزمایشگاه‌های مربوطه برای کنترل کیفیت آب ازجمله برنامه‌های زیرکمیته مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با بیان اینکه اجرای برنامه موقت پایش در زیرکمیته مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی انجام می‌شود، تصریح کرد: بازنگری برنامه پایش، جمع‌آوری اطلاعات برای طرح منطقه‌بندی زیست محیطی و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای و پیمایش میدانی، نتایج حاصل از بررسی جامع اکوسیستم و بررسی ردیابی ماهواره‌ای پرندگان نخستین تجربه بررسی در تالاب انزلی و حتی در ایران است.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *