مدیر پایگاه میراث فرهنگی ماسوله خبرداد:شمال ما: مدیر پایگاه میراث فرهنگی ماسوله  در خصوص مهمترین مانع ثبت جهانی ماسوله گفت: نابسامانی تاسیسات گردشگری از مهمترین موانع ثبت جهانی ماسوله محسوب می‌شود.

 

مصطفی پور علی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: طی سالهای گذشته از سوی مدیران سازمان میراث فرهنگی در سطوح مختلف تاکید شده است که مهمترین مانع ثبت جهانی ماسوله مسایل مرتبط با حریم فضای سبز و نابسامانی های موجود در محور دسترسی به ماسوله است امابا کمی بررسی در خصوص این نابسامانی‌ها می توان وضعیت مورد نظر را به چند دسته از قبیل اغتشاشات بصری ناشی از استقرار ساختمان های اداری، مسکونی و تفریحی تقسیم کرد؛ اما در میان کاربری‌های مختلف به وضوح برای هر گذر کننده‌ای روشن و مبرهن است که مهمترین بخش این نابسامانی‌ها مربوط به تاسیساتی است که با کاربری خدمات گردشگری در محور کمادل به ماسوله فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: اما با کمال تاسف باید گفت قریب به اتفاق این تاسیسات نابسامان، محدثاتی هستند که بر روی اراضی ملی با شرایط خاص بنا شده و حتی بخش قابل توجه ای از آن ها در حریم قانونی راه استقرار دارند.

پورعلی اضافه کرد:این مجموعه تاسیسات در محور کمادل به ماسوله با بهره گیری از قانون واگذاری اراضی ملی برای خدمات گردشگری نه تنها موجبات منافع عمومی را فراهم نمی‌کند، بلکه بدلیل تعرض به حریم قانونی راه خطرات آمد و شد خودرویی در این مسیر را بسیار افزون کرده‌اند.

وی متذکرشد:بدین معنا مهمترین مانع ثبت جهانی ماسوله را تاسیساتی رقم زده اند که قرار بوده که با بهره گیری از اراضی ملی در جایگاه انفال، منافعی عمومی را تامین کنند. در حالیکه نتیجه حاصله نشان می‌دهد استقرار این تاسیسات صرفا سودجویی شخصی متصرفان را بهمراه داشته و عموم مردم و صاحبان حقیقی این اراضی، نه تنها از ثبت جهانی ماسوله بلکه از حق منظر بسامان و زیبای این منطقه محروم شده‌اند.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *