با قدمتی یک الی 3 هزار ساله؛شمال ما: هر جا که نامی از «سرو» می‌شنویم ناخودآگاه استقامت و استواری در ذهن‌مان تداعی می‌شود اما سرو کهنسال هرزویل این روزا به علت بی مهری، سر خم کرده است و گویا در انزوا به سر می‌برد.

 

به گزارش ایسنا، امروزه صنعت توریسم و جذب گردشگر از عوامل موفقیت هر کشور به لحاظ اقتصادی محسوب می‌شود. به طوری که بخش مهمی از درآمدهای بسیاری از کشورهای دنیا از طریق این صنعت بدست می‌آید. تقاضای روزافزون گردشگران برای استفاده از جاذبه‌های طبیعی و بازدید از اماکن تاریخی، باستانی،فرهنگی و مذهبی،بستر مناسبی را برای فراهم ساختن امکانات رفاهی و توسعه گردشگری فراهم آورده است.

حال نگهداری و حفاظت از میراث ارزشمند فرهنگی و تاریخی که نسل به نسل به ما رسیده و بیانگر فرهنگ و هویت یک ملت می‌باشد، کار دشواری است، در همین راستا نهادها و سازمان‌هایی جهت رسیدگی به این مهم فعالیت می‌کنند.

اما متاسفانه این روزها برخی آثار با توجه به قدمتی که دارند،آنطور که باید تحت حفاظت و حراست قرار نمی‌گیرند و در معرض نابودی تدریجی قرار می‌گیرند و آن زمان است که «نوشدارو بعد از مرگ سهراب» فایده‌ای ندارد!

سرو هرزویل یکی از آثار طبیعی ایران و گیلان محسوب می‌شود که بنابر روایات مختلف قدمتی یک الی ۳ هزار ساله دارد، این سرو کهنسال در شهر هرزویل واقع در ۲ کیلومتری شهر منجیل از توابع شهرستان رودبار قرار دارد، حتى ناصرخسرو قبادیانى (شاعر نام‌آور ایران‌)در سفرنامه‌اش از درخت سرو زیبا و کهنسالى در منطقه هرزویل یاد کرده است.

هر جا که نامی از «سرو» می‌شنویم ناخودآگاه استقامت و استواری در ذهن‌مان تداعی می‌شود اما سرو کهنسال هرزویل این روزا به علت بی مهری مسئولین، سر خم کرده است و گویا در انزوا به سر می‌برد، یقینا این سرو هم در دوران جوانی و طراوتش، پناهگاه کشاورزان و رهگذران مختلف بوده اما حالا که به این عظمت رسیده و نیاز به توجه دارد، در بیابان بی توجهی‌ها رها شده است! براستی چه حکایت غریب اما آشنایی…!

محمد شیری، یکی از ساکنین هرزویل در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا،اظهار کرد: هرزویل جاذبه‌های گردشگری فراوانی نظیر سرو کهنسال،قلعه ساسانیان و جنگل بکر و طبیعی دارد برهمین اساس هر ساله گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید به این منطقه سفر می‌کنند.

وی افزود: هرزویل با وجود جاذبه‌های گردشگری متاسفانه مورد توجه مسئولین قرار ندارد، حتی جاده منجیل به هرزویل فاقد چراغ و هرگونه علائم راهنمایی است، بویژه با قدمتی که سرو هرزویل دارد در هیچ کجای بزرگراه به محل این سرو اشاره نشده است.

شیری با بیان اینکه هرزویل می‌تواند به عنوان قطب گردشگری معرفی شود اما مسئولین تاکنون اقدامی در این راستا انجام نداده‌اند و ما در فقر فرهنگی به سر می‌بریم، گفت: سازمان میراث فرهنگی به دلیل قدمت سه هزار ساله‌ای که سرو کهنسال دارد، بودجه در نظر گرفته است اما متاسفانه همان هم در اینجا هزینه نمی‌شود.

وی ادامه داد: سرو هرزویل برای مردم این شهر که ۳ هزار و ۱۰۰ نفر جمعیت دارد یک میراث ارزشمند محسوب می‌شود و شهروندان بارها و بارها برای حفظ و حراست از این میراث ارزشمند و سرمایه طبیعی به نهادهای مختلف از جمله شهرداری مراجعه کرده‌اند، اما نتیجه‌ای نگرفتند؛با توجه به اینکه هرزویل اسم شهر را دارد اما از امکانات روستا برخوردار است و فقط در مواقع احداث بنا، شهر محسوب می‌شود و باید عوارض شهرداری بپردازد.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *