مدیرکل ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري گيلان:شمال ما: مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت:با بررسی و توجه به نقش فولکلور (فرهنگ عامه) می توان توسعه گردشگری گیلان راشاهد بود.

 

رضا علیزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره بر لزوم توجه به داشته های فرهنگی و تکیه بر فرهنگ و هویت عامه اظهار کرد: بدون درک صحیح فرهنگی از جوامع به لحاظ تمایزات و تشابهات میان آنان نمی‌توان برنامه‌ریزی صحیحی در جهت جذب گردشگر و توسعه صنعت گردشگری به عمل آورد.

وی با بیان اینکه امروز یکی از اثرگذارترین منابع برای جذب‌ گردشگران برخورد فرهنگی مناسب و تکیه بر مناسبات فرهنگی خاص بویژه فولکلور یا فرهنگ عامه است، فرهنگ عامه گیلان را به مثابه یکی از منابع غنی سرمایه فرهنگی استان خواند که می‌تواند بعنوان یک فرصت در توسعه پایدار و رونق گردشگری مورد توجه قرار گیرد.

علیزاده سه واژه ” فرهنگ عامه،توسعه و گردشگری”را نیازمند مطالعه و بررسی آکادمیک و علمی دانست و افزود:رابطه میان این‌ سه حوزه در تحقیقات اولیه گیلان نشان می‌دهد که این استان به لحاظ تمدن فرهنگی‌ غنی و بهره‌مندی از فولکلور متنوع و متمایز در پهنه جغرافیایی خود بی نظیر است.

این مسئول اضافه کرد:این‌ توانمندی فرهنگی استان گیلان به شکل بالقوه قادر است انگیزه‌های لازم را برای گردشگران خارجی‌ و برای دیدار از جاذبه های گردشگری استان فراهم آورد و بالندگی فزاینده این صنعت را به بار نشاند.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینکه فولکلور در جوامع سنتی در حال توسعه قدرت خاصی دارد، بر عملکرد منفی این فرصت در برخی موارد اشاره و بیان کرد:باید تلاش شود تا بسترهای مطالعه دقیق و تحقیق از منابع با نگاهی نافذ صورت گیرد.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *