شایع بین متاهلین سرخورده؛شمال ما: ‌ازدواج سپید یا بهتر بگوییم هم‌زیستی سیاه، پیوندی تقریبا نو‌ظهور در جامعه ماست که عمر آن به یک دهه هم نمی‌رسد، اما با این حال جامعه‌شناسان از آن تحت عنوان پدیده‌ای شوم و بسیار مخرب که برهم‌زننده شدید نظام خانواده است، یاد می‌کنند؛ در واقع این امر‌ ازدواج محسوب نمی‌شود و یک نوع هم‌باشی دختر و پسر است که اصلا هم سپید نیست.

خویشاوندان قدیمی همواره آرزوی سفیدبختی به معنای خوشبخت شدن و شروع یک زندگی سالم و آرام را برای دختران و به تبع آن پسران داشته‌اند، اما چیزی که از آن به عنوان ازدواج سپید نام برده می‌شود، یک زندگی بدون تعهد و مسئولیت است به این معنی که می‌توانی یک شبه به طرف مقابلت پشت پا بزنی…

‌این هم‌زیستی یا هم‌باشی سیاه که ممکن است برای گروهی از افراد جامعه نا‌شناخته و جدید باشد، دارای دو بُعد جدید و کهن است که بُعد جدید، نمونه فارسی زبان آن به معنای اصطلاحی برای توصیف زندگی مشترک بدون ازدواج رسمی است که نباید با ازدواج عرفی اشتباه گرفته شود و بُعد کهن آن نیز در زبان فرانسه و انگلیسی به معنای ازدواج بدون وصال و رابطه جنسی است که واژه سفید گنجانده شده در آن احتمالا ریشه در سفید بودن عقد‌نامه و ثبت نشدن در برگه رسمی دارد.

‌گرچه هم‌زیستی بدون ثبت رسمی اکنون در جوامع غربی به امری عادی تبدل شده است، اما این نوع زندگی مشترک به دلیل اینکه از منظر اعتقادی و اجتماعی کاملا غیر عرفی و مغایر با قوانین اسلام و جامعه فعلی ما‌ست، پنهان از خانواده‌ و جامعه صورت می‌گیرد، از این رو هیچ آمار رسمی از تعداد آن وجود ندارد، اما شواهد حاکی از افزایش این پدیده در جامعه فعلی است، با توجه به آسیب‌زا و مخرب بودن آن، جامعه و نهاد‌های متولی ازدواج باید در جهت جلوگیری از آن اقدام کرده و نسبت به آسیب‌های فراوان آن به جوانان هشدار دهند.

‌ازدواج «سیاه»، افزایش خیانت و کودکان خیابانی را به دنبال دارد

‌حسین امیری گنجی در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: ازدواج سیاه به معنای هم‌باشی و در عمل نیز به معنای شروع زندگی مشترک در زیر یک سقف بدون جاری شدن خطبه عقد است که فاقد هرگونه مشروعیت اسلامی، اجتماعی، حقوقی و خانوادگی است.

‌وی ادامه داد: این پیوند که کاملا غیر رسمی و غیرقانونی است ریشه در جامعه غرب دارد و پدیده‌ای کاملا وارداتی بوده که بر اساس مطالعات میدانی انجام شده کمتر از یک دهه و از حدود هشت سال گذشته در ایران ظهور یافته که تبعات و آسیب‌های فراوانی برای خانواده‌ها و جامعه امروزی دارد.

این جامعه‌شناس با تاکید بر اینکه این ازدواج بسیار مخرب است در خصوص آسیب‌های ناشی از آن، تصریح کرد: به خطر افتادن سلامت روحی و روانی افراد، ایجاد ترس و نگرانی از تبعات این نوع ازدواج است، متاسفانه این ازدواج که از مشارکت و همبستگی اجتماعی می‌کاهد، منجر به تغییر رفتار، افزایش خیانت، فروپاشی و ایجاد هرج و مرج در نظام خانواده می‌شود و در آینده نزدیک نیز کاهش فرزند‌آوری را به دنبال خواهد داشت.

‌امیری افزود: همچنین گسترش این نوع پیوند منجر به افزایش فرزندان خیابانی می‌شود که خود این مسائل نیز تبعات جبران‌نا‌پذیری به همراه دارد و جامعه را به سوی بی‌خیر و برکتی سوق می‌دهد.

افزایش سن ازدواج علت اصلی شکل‌گیری هم‌زیستی سیاه

‌وی با بیان اینکه علت اصلی شکل‌گیری این هم‌زیستی افزایش سن ازدواج و به دنبال آن سخت‌تر شدن انتخاب افراد است، گفت: از سویی دیگر بر اساس مطالعات صورت گرفته، ازدواج‌های موقت، صوری و صیغه‌ای نیز در شکل‌گیری این ازدواج موثر بوده است.

‌این جامعه‌شناس اضافه کرد: همچنین برنامه‌ها و سریال‌های ماهواره نیز در فراگیر‌تر شدن این نوع پیوند شوم موثر است.

‌ازدواج سیاه در متاهلین سرخورده بیشتر از مجردان، شایع است

‌امیری در خصوص اینکه چه افرادی بیشتر متمایل به هم‌زیستی سیاه هستند، خاطرنشان کرد: از منظر اعتقادی افرادی وارد این نوع ازدواج می‌شوند که دارای اعتقادات مذهبی و دینی بسیار ضعیفی هستند و از دید اقشار اجتماعی نیز متاهلان سرخورده که از خانواده و زندگی فعلی خود راضی نبوده و آرامش ندارند، بیشتر از مجردان به ازدواج سیاه روی می‌آورند و در واقع این نوع ازدواج در این قشر شایع‌تر است.

‌وی اضافه کرد: همچنین افرادی که نسبت به وظایف و مسئولیت‌های خود تعهد کمتری دارند نیز به این نوع پیوند تمایل دارند زیرا این هم‌زیستی نوعی رهایی و فرار از مسوولیت برای افراد است و کسانی که وارد این نوع ازدواج می‌شوند از تعهد ذهنی نیز برخوردار نیستند.

‌حاکمیت در جلوگیری از ترویج ازدواج سیاه قوانین سفت و سخت وضع کند

‌این جامعه‌شناس گفت: باید نسبت به فراگیر‌تر شدن و آسیب‌های ناشی از این پدیده به جامعه هشدار دهیم و جهت جلوگیری از آن فرهنگ‌سازی کنیم، زیرا اگر این نوع پیوند فراگیر شود جامعه و نظام خانواده را کاملا متلاشی می‌کند.

‌امیری با تاکید بر اینکه حاکمیت نقش مهمی در برخورد با ازدواج سپید دارد، تصریح کرد: دولت و حاکمیت باید در جلوگیری از فراگیر شدن این موضوع دخالت کند و در این راستا باید قوانین سفت و سخت وضع شود و رسانه‌ها، صدا و سیما، مدرسه، خانواده‌ها و تمام نهاد‌های متولی ازدواج وظیفه دارند تا در راستای جلوگیری از فراگیر شدن آن گام موثر بردارند، زیرا این پدیده از داعش نیز مخرب‌تر و خطرناک‌تر است.

‌وی اضافه کرد: باید این پدیده را خیلی جدی بگیریم زیرا اگر گسترش یابد دیگر راهی برای جبران باقی نمی‌ماند و نمی‌توان جلوی آن را گرفت و بهترین راه برای جلوگیری از آن این است که جوانان را به سمت ازدواج زود‌هنگام و ازدواج دائم سوق دهیم.

‌همانطور که بارها و بارها شنیده‌ایم ازدواج به معنای «ما» شدن است و این واژه مواردی مانند مسئولیت، تعهد، صبر، سازش و … را در بردارد، موضوعاتی که به هیچ وجه در این هم‌زیستی مطرح نیست؛ این اتفاق در بهترین روزها و ثانیه‌های جوانی برای فرد می‌افتد و به قطع به دلیل اینکه این ازدواج از جانب شرع و عرف پذیرفته نمی‌شود متقابلا دختر و پسر نیز به نتیجه رضایت‌بخشی نمی‌رسند و این برهه از زندگی همواره مانند سایه‌ای شوم به دنبال آرزوهای آنان خواهد بود…

گزارش از: زهرا فرامرزی‌نژاد، خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *