پدیدار شناسی فرآیند طلاق در کشور؛شمال ما: در شبکه های اجتماعی چندی پیش مطلب کاربری دست به دست می چرخید که نوشته بود چند ماهی است که یکی از دوستانم ازدواج کرده و من فرصت شرکت در مراسم شان را نداشتم تا دیروز که او را دیدم و پرسیدم از مراسم ازدواجت چه خبر؟ گفت قرار دادگاه برای طلاق دارم.

شاید مطلب این کاربر که بیشتر به طنز می ماند، پر بیراه هم نباشد چرا که آمارها حکایت از ثبت ۱۹ طلاق در کشور در هر ساعت دارد.
براساس آمار ثبت احوال کشوردر مجموع ۱۶۳ هزار و ۵۷۲ مورد طلاق در سال ۹۳ در کشور به ثبت رسیده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل(۱۳۹۲)، با افزایش ۵،۳ درصدی روبرو بوده است.

براساس آمارها، نرخ طلاق به ازای هر یکهزار نفر جمعیت کشور ۲،۱ درصد است یعنی به ازای هر یکهزار نفر جمعیت ۲،۱ مورد طلاق در کشور ثبت می شود.

در گذشته نه چندان دورر شاید واژه طلاق را خیلی کمتر می شنیدیم اما این روزها شنیدن وقوع امر طلاق تقریبا عادی شده است.

برخی از پیشروی وقوع این امر تحت عنوان های سونامی طلاق یا رشد سرطانی طلاق نام می برند و گویی همه خانواده ها در معرض این اپیدمی قرار گرفته اند و باید چاره سازی کرد.

هر روز آمارهای طلاق افزایش می یابد به طوری که براساس آمار، در سال ۹۳ به ازای هر ۴،۴ مورد ازدواج در کشور یک مورد طلاق به ثبت رسیده و این در حالیست که سال ۹۲ به ازای هر پنج مورد ازدواج یک مورد طلاق به ثبت می رسید.

این آمارها به حدی نگران کننده است که بسیاری از مسوولان اجرایی کشور نیزابراز نگرانی خود را به هر نحوی ابراز می کنند و می خواهند که شیرازه زندگی به این راحتی از هم نپاشد و راهکارهایی جدی برای آن اندیشیده شود.

اما آیا این ابراز نگرانی ها می تواند آلام جامعه را کاهش دهد و ما دیگر شاهد روزافزون آمار طلاق در کشور نباشیم یا باید آموزش های مهارت های زندگی را افزایش دهیم یا اینکه برخی از توقعات در زندگی جوانان امروز پایین آید تا شاید بنیان خانواده ها دیگر سست نباشد و زندگی ها اینقدر زود به پایان نرسند.

*** قبح طلاق از بین رفته است

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می گوید: افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار و تبعات احتمالی آن فقط یکی از مسایل مترتب بر افزایش طلاق است و این پدیده مسایل مختلف را تحت تاثیر قرار می دهد.

سیدحسن موسوی چلک ادامه می دهد: در سال های اخیر قبح طلاق از بین رفته است به همین منظور برای کنترل و کاهش طلاق باید برنامه ای مدون و راهکارهای درازمدت در کنار راهکارهای میان مدت و کوتاه مدت داشت و چنین کاری مستلزم تغییر رویکرد به مقوله طلاق است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می افزاید: امروزه گرایش به اعتیاد، خشونت خانگی و خیانت از عواملی بوده که در سطح کلان باعث طلاق شده است و باید شرایط خانوادگی به عنوان مبحث اصلی برای تمام آسیب شناسان مدنظر قرار گیرد زیرا خانواده بی ثبات دچار آسیب های اجتماعی بسیاری خواهد شد.

وی ادامه می دهد: بسیاری از طلاق ها ناشی از عدم شناخت قبل از ازدواج و معیارهای نامناسب در انتخاب همسر است.

** ۲۴ درصد طلاق ها در رده سنی زیر ۳۴ سال

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می گوید: بیشترین طلاق های ثبت شده در میان آقایان یعنی ۲۴ درصد آن، مربوط به رده سنی ۳۰ تا ۳۴ سال و در میان خانم ها یعنی ۲۳ درصد طلاق ها در رده سنی ۲۵ تا ۲۹ سال بوده است.

احمد تویسرکانی می افزاید: آهنگ رشد طلاق به رغم رشد ۲٫۹ درصدی آن در ۹۳، خیلی کاهش یافته است چون طلاق در سال های گذشته با بیش از هفت درصد رشد، ثبت شده بود که در سال ۹۳ به ۲٫۹ درصد رسید.

تویسرکانی دخالت خانواده، اعتیاد، مصرف مشروبات الکلی، ترک زندگی یکی از زوجین و عدم تحقق شروط ضمن عقد را از مهم ترین دلایل طلاق سال ۹۳ عنوان کرد.

.

طلاق 011

.

** بیشتر طلاق ها مربوط به سال اول زندگی

مدیرکل آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه هر ساعت ۱۹ طلاق در کشور ثبت می شود، می گوید: بیشتر طلاق ها مربوط به سال اول زندگی زوج ها است.

ولی الله نصر ادامه می دهد: یکی از مباحث مهم در این زمینه مغفول ماندن بحث سلامت روان است که برای تعدیل این مشکل نیازمند همراهی بیش از پیش دستگاههای اجرایی هستیم.

** طلاق یک رخداد نیست یک فرآیند است

معاون اجتماعی بهزیستی کشور می گوید: بیکاری و اشتغال در تحکیم بنیان خانواده تاثیر دارد و باید نگاه سیستمی به این امر داشت.

حبیب الله مسعودی فرید تصریح می کند: طلاق یک رخداد نیست بلکه یک فرآیند است و باید روی آن کارهای کارشناسی بسیاری صورت گیرد .

وی ادامه می دهد: هیچ دستگاهی به تنهایی نمی تواند ادعا کند که توانایی پیشگیری از این معضل اجتماعی را دارد و نگاه سیستمی و هماهنگی بیش از پیش دستگاههای اجرایی را نیاز داریم.

مسعودی فرید می گوید: دراین بین آموزش ها نقش مهمی را ایفا می کند که باید با برگزاری دوره های آموزشی حتی در مقطع دبیرستان در جهت تحکیم بنیان خانواده گام برداشت.

** ریشه یابی طلاق ، امری که به فراموشی سپرده شده است

معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری نیز می گوید: به دلایل کاهش ازدواج و افزایش طلاق همواره توجه شده اما به ریشه و علل این دو پدیده کمتر پرداخته شده است.

سوسن باستانی می افزاید: وقتی از خانواده صحبت می کنیم، معمولا یک گروه بیشتر مورد حمله واقع می شوند و آنها جوانان هستند، بدون اینکه به نقش اقتصاد در کاهش ازدواج و افزایش طلاق پرداخته شود.

وی با بیان اینکه آمار ارائه شده درباره ازدواج و طلاق براساس سن ۱۰ سال به بالا است، ادامه می دهد: طبق قانون، ازدواج و اشتغال زنان در سن ۱۰ سالگی غیرقانونی است.

*** افزایش شتابان طلاق

رییس دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به افزایش شتاب طلاق در کشور، می افزاید: بیشتر طلاق در سال اول و ۸۰ درصد طلاق ها در سنین کمتر از ۳۰ سال اتفاق می افتد که نقش والدین ، خیران و همچنین مسایلی مانند اشتغال و مسکن در این رابطه حائزاهمیت است.

محمداسماعیل مطلق ادامه می دهد: ۶۶ درصد زوجین بلافاصله بعد از ازدواج تمایل به فرزند آوری داشته و نیاز به فرزند آنان نیز ۲٫۳ فرزند است اما چگونه است که با وجود این مسایل ، طلاق در کشور رشد فزاینده ای دارد.

** سخن آخر

شاید این روزها باید به پیامدهای طلاق در خانواده ها اندیشید چرا که وقتی یک زن یا یک مرد مطلقه می شود پیامدهای بدی گریبانگیرشان می شود و جدای از آنها ، فرزندان طلاق نیز با آسیب های جدی مواجه می شوند.

به نظر می رسد با ارائه آموزش های صحیح قبل از ازدواج، کاستن از توقعات، رفع مشکلات اقتصادی به ویژه بیکاری جوانان، ارائه راهکار جدی برای معضل اعتیاد و هزاران مشکل که در سست شدن بنیاد خانواده ها تاثیرگذار است، بتوانیم سد کوچکی در مقابل این سونامی ایجاد کنیم.

گزارش: مهناز بیرانوند/ ایرنا


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *