علی علیزاده ازبری

شمال ما: چگونه یک قالی تبدیل به یک اثر هنری منحصربفرد و ماندگار می گردد؟ ذهن خلاق طرحی بدیع می آفریند و دستانی هنرمند آن را تبدیل به یک اثرماندگار و قابل توجه می نماید. بافته شدن نمادهای یک منطقه در تارو پود یک قالی برای آن اثر ماندگاری به ارمغان می آورد. قالی فومن از این دست است که توسط ذهن خلاق هنرمند کارآفرین سرکارخانم فرخنده بندپی طراحی و با دستان هنرمند وی بافته شده است .این اثر بدیع در سال 1375 طراحی و …ماه طول کشیده تا بافته شده است.در آن نمادهای شهرستان فومن هنرمندانه به تصویر کشیده شده است میرزا کوچک خان، شیون فومنی،ماسوله، قلعه رودخان، مجسمه های شهر(آناهیتا،چهار دختران،شکاربانان)، زنان شالیکار،برگ چنار،خانه روستایی،حتی گل های حاشیه قالی هم ازپامچال و بنفشه گل های بومی منطقه است.ترکیب این نمادها از قالی فومن یک اثر هنری زیبا و دیدنی آفریده است که با این وصف ناقص نمی شود حق مطلب را در مورد آن ادا نمود.لازم است که قالی فومن دیده شود.

بازدید دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی دانشگاه پیام نور واحد فومن از کارگاه صنایع دستی خانم بند پی بهانه ایی شد تا قالی فومن قدری از غربت بیرون آید.زیرا این اثر هنری کم نظیر در فومن در انبار کارگاه درحال خاک خوردن است. علیرغم قول ها و وعده ها در خانه خود غریب است و در انبار خاک می خورد.فقط هر از گاهی برای بازید علاقه مندان و گاهی هم شرکت در نمایشگاهی از انبار خارج می گردد.مشتریانی با پیشنهادهایی خوب داشته اما خالق آن تمایل ندارد که فرش از فومن خارج شود. از سال 1375 تا بحال قول های فراوانی برای خرید قالی و هدیه به موزه های منطقه داده شده اما هیچ کدام عملی نشده است حتی دستور دو رئیس جمهور برای ابتیاع آن بلااثر مانده است.

لازم به ذکر است که تعاونی صنایع دستی فومن با مدیریت خانم بندپی ،از کارگاههای باسابقه بوده وبه فعالیت در رشته های متنوع صنایع دستی می پردازدکه تعداد بسیار زیادی از جوانان شهرستان فومن ازآن مکان به کار و شغل دست یافته و امروزه علاوه بر اینکه هنرمندی رسیده اند امرار معاش خانواده را نیز بر عهده دارند.در حال حاضر تعداد …نفر از علاقه مندان و در رشته های قالی بافی،بامبو بافی،معرق،گلیم بافی،قلاب دوزی،زری دوزی و… در حال یادگیری هستند و از این لحاظ کارگاه صنایع دستی فومن را باید یک کارگاه کارآفرین مورد توجه قرار داد.

* مدرس دانشگاه

 

قالی86


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *