توپ فوتبال در سبد بسکتبال؛شمال ما: وقتی صحبت از داماش، ملوان و سپیدرود می‌شود اذهان ناخودآگاه سمت فوتبال می‌رود، اما هنرنمایی یک هیات ورزشی در گیلان باعث شد این سه برند معتبر فوتبال کشور در حالی که خدشه فراوانی در فوتبال به اعتبار خود زده بودند، این بار در رشته‌ای دیگر به احیای نام خود بپردازند.

 

به گزارش خط اول ورزشی، رقابت‌های لیگ دسته اول بسکتبال کشور، امسال با شور و هیجانی خاص دنبال می‌شود چرا که گیلان برای نخستین بار با سه تیم مدعی و پرافتخار خود یعنی ملوان، داماش و سپیدرود در آن شرکت کرده است.

یقینا شما نیز با نگارنده هم نظر هستید که گاهی نام‌ها هرچند آفَت زده، می‌توانند به واسطه حس نوستالژیکی که در مخاطب ایجاد می‌کنند، هیجان خاصی در رشته‌های بدون تماشاگر و بدون مخاطب ایجاد کنند. اگرچه بسکتبال رشته‌ای بدون مخاطب و بدون تماشاگر نیست اما اگر عاقلانه و منصفانه به آن نگاه کنید در رده‌های پایین‌تری نسبت به فوتبال، کشتی و والیبال و چند رشته‌ی دیگر قرار دارد.

به همین منظور برای گرم کردن تنور مسابقات آن باید فکر عاجلی کرد؛ فدراسیون تلاش کرد با اجازه دادن به باشگاه‌های متمول در راستای جذب و خرید بازیکنان طراز اول اروپایی و آمریکایی؛ لیگ برتر را جذاب کند که اتفاقاً جذاب شد اما در سطوح پایین‌تر انگار غبار فراموشی ریخته شده است.

در حالی که فدراسیون برنامه‌ای برای گرم کردن تنور مسابقات لیگ دسته اول کشور به ذهنش نمی‌رسید؛ این هیات بسکتبال گیلان بود که با متقاعد کردن سه باشگاه بزرگ ملوان، سپیدرود و داماش – که در فوتبال از برندهای معتبر به شمار می‌روند – موتور محرکی برای بسکتبال استان و کشور باشند.

نکته جالب ماجرا برگزاری یازدهمین دوره لیگ بسکتبال گیلان است که امسال در فضای متفاوت‌تری با شور و هیجانی مضاعف و با شرکت تیم هایی از شرق تا غرب گیلان پیگیری می‌شود تا جایی که نظم و پویایی این مسابقات باعث شده تا فدراسیون نیز بدان غبطه بخورد و حتی بخش هایی از آن را در برنامه‌‌های خود تقلید کند!

امروز که این لیگ در ابتدای مسیر پرفراز و نشیب خود قرار دارد، نتایج و اخبار آن بواسطه فضاسازی مثبت رسانه‌ای در گیلان بیش از هر لیگ و رشته دیگری از سوی علاقمندان پیگیری می‌شود.

این مهم در برهه‌ای اتفاق می‌افتد که هر سه باشگاه بزرگ فوتبال کشور به دلیل مشکلات فراوان مالی و مدیریتی سال‌هاست اوضاع چندان مناسبی ندارند اما بسکتبال گیلان با بهره‌وری درست از فرصت‌های موجود، نه تنها به لیگ خود پویایی بخشید بلکه باعث مانایی این برندهای معتبر گیلان در عرصه ورزش کشور شد و با ادامه این روند، دور از ذهن نیست که با حجم هوادارانی که در این بخش ایجاد شده به ورزش اول استان گیلان بدل گردد.

بسکتبال گیلان شاید سال ها با نام بزرگ و پرافتخار اصغر کاردوست ملی‌پوش قدیمی خود در بین بزرگان مطرح بود و هست اما این روزها که به پایان این بازیکن تمام‌نشدنی بسکتبال کشور نزدیک می‌شویم، هیات بسکتبال گیلان با برگزاری رویدادهای مختلف بسکتبال در تمامی طول سال، هم در رده بانوان و هم در رده آقایان و صد البته در رده‌های مختلف پایه، باعث به وجود آمدن نام‌های جدیدی چون صدرا رضایی، آریا دانیالی، آرمان فلاح زاده، مصطفی حسینی، علیرضا بیابانی، عرفان کدیور، محمد مرتضایی، علی پورعلیزاده، امیرحسین پوآت، عرفان صباغ، رضا ملک دوست، عرفان اسمائیل زاده و دیگر جوانانی که نامشان در این فرصت نمی‌گنجد، شد که به زودی تنه به تنه بزرگان بسکتبال کشور خواهند درخشید.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *