آرمین رمضانی کینچاه

شمال ما؛

 

طرح نام «سید امیرحسین علوی» برای گزینه شهرداری رشت همواره با انتقاداتی همراه بوده که این انتقادات پس از انتخاب اخیر وی به این سمت نیز ادامه داشته است؛ با توجه به قوانین و همچنین تجربیات گران‌بهای علوی در حوزه مدیریت شهری و شناختی که وی از مجموعه شهرداری رشت دارد هیچ ایرادی به شهردار شدن علوی وارد نیست بلکه تا حدود زیادی با این انتخاب می توان به آینده رشت امیدوار بود.
از تصمیم‌گیری و نظارت تا اجرا
شورای اسلامی شهر، محلی برای تصمیم‌گیری و نظارت برای امور هر شهر است و ماهیتی پیوسته اما متفاوت با فعالیت‎‌های شهرداری دارد. شورای شهر قوی نیازمند یک شهردار قوی است؛ اگر شورای شهر مصوبات قوی و خوبی داشته باشد اما شهردار ناتوان و ناکارآمد باشد می‌تواند آن شهر را به بحران و بن‌بست برساند. بنابراین ضرورت حضور یک فرد توانمند و آشنا به مدیریت شهری در سمت شهرداری غیرقابل انکار است.
اما چرا نباید شخصی که سابقه سال‌ها عضویت در شورای شهر و حضور در کمیسیون‌های تخصصی مدیریت شهری را دارد شهردار شود؟ بی‌شک اعلام آمادگی یک عضو شورا برای شهردار شدن و انتخاب شدن وی نه از لحاظ مرامی دارای مشکل است و نه از لحاظ قانونی. همه شهروندان می‌توانند بنا بر تجربیات، تخصص و توانایی‌هایی که دارند در عرصه‌های مختلف فعالیت کنند و در صورت تمایل و جلب نظر تصمیم گیرندگان مسیر خدمتی خود را تغییر دهند و در جایی حضور یابند که فکر می‌کنند در آن مسیر موفق‌تر و اثرگذارتر هستند.
شهروندان رشتی نه تنها نباید برای شهردار شدن یک عضو شورای شهر که سابقه سه دوره حضور در این پارلمان محلی را دارد دلواپس باشند بلکه باید به این انتخاب امیدوار شوند که شخصی آشنا به مدیریت شهری به‌ویژه مدیریت شهر رشت به عنوان شهردار رشت انتخاب شده است.
قانون فصل الخطاب است
قانون یکی از ابزارهای اساسی برای تنظیم رفتار افراد در جامعه است و به خوبی برای وضعیت‌های مشخص، شرایط و مسیر را مشخص کرده است. با نگاهی به قانون مشخص می‌شود که علوی به صورت قانونی مسیر شهردار شدن را طی کرده است؛ یعنی قانون اجازه نامزدی عضو شورای شهر را برای شهردار شدن داده است و پس از صدور حکم وزیر کشور به عنوان شهردار، نفر دوازدهم انتخابات شورای شهر رشت که اولین عضو علی‌البدل شورا است جایگزین وی می‌شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد.
اعضای شورای اسلامی شهر رشت به نمایندگی از شهروندان رشتی با ۹ رای «سید امیرحسین علوی» را به عنوان شهردار رشت انتخاب کرده‌اند؛ بهتر است موافقان و مخالفان با احترام نهادن به این انتخاب با همدلی و همکاری همه توان و تلاش خود را برای توسعه شهر و احیای جایگاه واقعی شهر رشت به کار گیرند.

 

آرمین رمضانی کینچاه

 


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *