مصطفی داننده

شمال ما: ۴ سال تمام فکر کرد که هنوز رییس هتل‌ها، شرکت‌ها و ساختمان‌های‌اش است. او به مدیریت جهانی به مثابه مدیریت یک شرکت نگاه می‌کرد.

 

ترامپ به پایان کار خود رسید. او تا ۷۰ روز دیگر رییس جمهور آمریکاست و بعد از آن جو بایدن به عنوان رییس جمهور جدید آیالات متحده قدرت را به دست می‌گیرد.

پایان ترامپ لبخند زیبایی را به لب جهان نشاند، چون ترامپ؛ اشتباهی‎‌ترین رییس جمهور آمریکا بود. مرد مو بوری که تصمیماتش همچون مشت‌های بوکسورها به صورت جهان می‎نشست و آنها را در شوک فرو می‌برد.

تقریبا ۴ سال مردم جهان در شوک ترامپ بودند و دلیل خوشحالی امروز آنها هم به خاطر همین است. ترامپ به اندازه تمام سران ایالات متحده تصمیمات عجیب و غریب گرفت. از برجامی که به هزار زحمت به دست آمده بود خارج شد. مهم‌ترین معاهدات بین‌المللی را زیر پا گذاشت و هر کاری که دلش می‌خواست انجام داد.

پایان یک آدم اشتباهی!

۴ سال تمام فکر کرد که هنوز  رییس هتل‌ها، شرکت‌ها و ساختمان‌های‌اش است. او به مدیریت جهانی به مثابه مدیریت یک شرکت نگاه می‌کرد. ترامپ سال‌ها به کارمندان خود دستور داده و هرگونه که می‌خواست با آنها رفتار می‌کرد. او با یک امضا به تمام خواسته‌های خود می‌رسید.

ترامپ بعد از دیدن نتایج انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا فهمید که دنیا همیشه آنگونه نیست که او می‌خواهد. در تمام این سال‌ها، کشورهای بزرگ جهان تمام تلاش خود را انجام دادند تا در زمین ترامپ بازی نکنند. سابقه نداشته است که آمریکا تصمیمی بگیرد و جهان در برابر او بایستد. اما در زمان ترامپ بارها وبارها کشورهای مختلف، مخالفت خود را با نظرات شاذ ترامپ اعلام کردند.

شاید اگر ترامپ رییس جمهور یک کشور کم تاثیر در جهان بود، اندازه «رودریگو دوترته» رییس جمهور فیلیپین دیده می‌شد. اما رییس جمهور آمریکا بودن داستان دیگری است که رییس جمهور ایالات متحده هیچوقت آن را نفهمید. در نظر بسیاری از کشورهای جهان از شرق تا غرب از شمال تا جنوب، آمریکا یگانه ابرقدرت جهان است. بسیاری از این کشورها همیشه در تصمیمات جهانی خود، نظر آمریکا را مدنظر دارند.

مردم آمریکا بعد از ۴ سال به ویژه بعد از اظهارنظرهای کرونایی ترامپ، به این نتیجه رسیدند که دیگر او نمی‌تواند سکان دار کشتی ینگه دنیا باشد. به خاطر همین در برگه‌های رای خود نام بایدن را نوشتند و در صندوق انداختند و البته پست هم کردند.

تداوم ترامپ می‌توانست برای جهان و جهانیان، فاجعه‌بار باشد. رییس جمهور آمریکا در این ۴ سال نشان داد که یک نژاد پرست، ضد بشر است که کت‌وشلوار به تن دارد و کروات می‌زند.

جهان قطعا بدون آدم‌های اشتباهی، زیبا و بهتر خواهد بود. کسانی که نمی‌دانند که در چه جایگاهی نشسته‌اند و تصمیمات‌شان چه تاثیری در روند زندگی آدم‌ها می‌گذارد.

دوران بایدن، عصرتازه‌ای است، چون حداقل رییس جمهور جدید آمریکا یک آدم اشتباهی نیست.

منبع: عصرایران


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *