۸ ماه تلاش شبانه‌روزی؛شمال ما: کادر درمان خسته‌اند! این را ۸ ماه تلاش شبانه‌روزی آنها، کار مداوم و بدون استراحت و مرخصی و شهادت ۲۰۰ نفر از آنان می‌گوید! این را شلوغی این روزهای بیمارستان‌ها و رسیدگی به بیماران کرونایی حتی بیرون از تخت‌های پر شده می‌گوید!

 

به گزارش روزنامه ایران، کادر درمان خسته‌اند! این را جانفشانی جامعه پزشکی و بخصوص متخصصان بیهوشی در شرایط پرالتهاب در آی‌سی‌یو با بیماران وخیم کرونایی می‌گوید! اگر بین پیک اول و پیک دوم کرونا چند هفته فرصت ریکاوری وجود داشت، پیک دوم و سوم به یکدیگر وصل شد و کسی فرصت تنفس نداشت.آمارها هر روز رکوردهای جدید می‌شکند! دیروز ۲۷۹ بیمار کووید۱۹ جان باختند! بیشترین آمار از دوره شیوع کرونا. ۴۸۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و ۲ هزار و ۲۳۷ نفر از آنها بستری هستند. ۴ هزار و ۶۰۹ نفر در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

آمارها گویای تلاش کادر درمان برای مقابله با غول کروناست؛ به تعبیر وزیر بهداشت آن هم در شرایطی که با تحریم شبیه شنا با دست‌های بسته در اقیانوس است. تاکنون چهار میلیون و ۳۹۸ هزار و ۷۲۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. از آنها ۵۱۳ هزار و ۲۱۹ نفر مبتلا بودند. ۲۹ هزار و ۳۴۹ نفر جان باختند و ۴۱۴ هزار و ۸۳۱ بیمار، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

در این شرایط سخت و شکننده که فاصله بین پیک‌ها در حال کاهش و تعداد جانباختگان و مبتلایان در حال افزایش است، تنها به یک شیوه می‌شود به یاری کادر درمان برای حفظ سلامت مردم شتافت؛ رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ماسک زدن، حفظ فاصله اجتماعی و سفر نرفتن. سوغات سفرها ترافیک تخت‌های بیمارستانی، خستگی کادر درمان و عزادار شدن خانواده‌ها و اعمال محدودیت‌های بیشتر است.

از دیشب مقررات منع سفر به ۵ شهر برقرار شده؛ چند روزی است جریمه ماسک نزدن اعمال شده اما در کنار این اقدامات بازدارنده، عزمی اجتماعی و همیاری بزرگ ملی می‌طلبد که راحت جان را به جامعه، استراحت را به پزشکان و پرستاران و رحم را به خودمان برگردانیم. روزگار ما فعلاً با ماسک و فاصله معنادار می‌شود. برای پرهیز از سفر نباید منتظر دستورالعمل ماند. برای همه‌گیری ماسک نباید دل به جریمه‌ها بست. حال پزشکان و پرستاران را در خط مقدم نبرد با کرونا باید با رعایت حال خودمان، مراعات کنیم.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *