نگاهی به چرایی استیضاح شهردار رشت؛شمال ما: پس از انتشار بیانیه چهار عضو شورای شهر رشت مبنی بر لزوم تداوم مدیریت ناصر حاج محمدی مسیر مدیریت شهری به انحراف کشیده شد تا جایی که یکی از مشاوران شهردار (شما بخوانید دلال) دستگیر و بازداشت شد.

 

گویا خیال حاج محمدی راحت شده بود که می تواند هر کاری میخواهد انجام دهد شبهات موجود به انضمام توهین های افسار گسیخته حاج محمدی و تصمیم برای بیکار کردن ۲۰۰ نیروی تحصیلکرده به خاطر توصیه یک عضو بیمار شورای شهر، همه و همه نیاز به یک ناجی را تداعی می کرد.
از سوی دیگر بحث های داغ زیادی وجود داشت مبنی بر اینکه این چهار عضو شورای شهر در انتخابات پیش رو از حمایت تمام قد شهردار وقت برخوردار خواهند بود و بدین ترتیب کار بسیار آسانی را برای انتخابات خواهند داشت بنابراین کمتر کسی احتمالی برای استیضاح قائل بود و می توان مدعی شد که برکناری حاج محمدی ناممکن بود.

نگاهی می کنیم به اینکه چرا باید حاج محمدی استیضاح می شد؟

نارضایتی کارکنان از شهردار

چند روز پیشتر اعضای شورای مرکزی مجمع صنفی کارکنان شهرداری رشت که وظیفه صیانت از حقوق پرسنل را بر عهده گرفته اند با حضور در دفتر رضا رسولی شکایات خود را از میزان بد اخلاقی های حاج محمدی به سمع وی رساندند و به نظر می رسد این عضو شورای شهر رشت در بین گزینه های موجود رای سرنوشت ساز را به نفع شهر رشت داد.

تحمیل هزینه‌های مضاعف و غیرضروری توسط شهردار رشت 

یکی از سؤالاتی که هر بار از شهردار رشت توسط اعضای شورای مطرح کننده طرح سؤال پرسیده شد تحمیل هزینه‌های مضاعف و غیرضروری به شهرداری بود.

شهرداری رشت به‌منظور اسکان شهرداران غیربومی از سالیان گذشته، ملکی اختصاص داده است، این در حالی است که ناصر حاج محمدی پس از تکیه زدن به صندلی مدیریت شهری رشت، نسبت به اجاره ملکی به مبلغ ۹۵۰ میلیون تومان اقدام کرده و از این بابت ۴۷۵ میلیون تومان از صندوق شهرداری برداشت کرده و مابقی مبلغ موردنظر را نیز از حامد عبداللهی عضو شورای شهر رشت به‌صورت قرض‌الحسنه دریافت کرد و با توجه به اینکه، ملکی متعلق به شهرداری رشت به‌منظور اسکان شهرداران وجود دارد و در شرایطی که مشکلات مالی این مجموعه زبانزد همگان است برخی از اعضای شورا این اقدام را تحمیل هزینه مضاعف و غیرضروری به این مجموعه می‌دانند و از سوی دیگر این سوال مطرح می شود که چرا باید مبلغ رهن شهردار توسط یکی از اعضای شورای شهر تامین شود!؟ و آیا چنین معامله ای ایجاد فساد و رانت نمی کند!؟

نحوه انتخاب مشاوران شهردار رشت / دستگیری مشاور شهردار

سؤال دیگری که همواره اعضای شورای مطرح کننده طرح سؤال از حاج محمدی تقاضای پاسخگویی به آن را داشتند درباره نحوه انتخاب مشاوران شهردار رشت بود.

پس از انتخاب شهردار رشت در بسیاری از جلسات و نشست‌ها فردی به نام محبی به‌عنوان مشاور به همراه وی حاضر بود که اخیراً نیز دستگیری وی و تحت بازجویی قرار گرفتن این شخص صحبت محافل عمومی و خصوصی بود.

ابطال پروژه‌ای که به نام “گیل لند” در دستور کار بود

پروژه دیگری که در زمان حضور حاج محمدی شهردار رشت به امضا رسید اما به سرانجام نرسید کلان پروژه گیل لند بود که در این پروژه تخلفات متعددی رخ داد که از آن جمله می‌توان به برنده شدن شرکتی با سرمایه ثبتی ۱۰ میلیون تومانی برای انجام پروژه دو هزار میلیارد تومانی و همچنین عقد قرارداد سرمایه‌گذاری در خصوص زمینی که هنوز سند مالکیت آن به نام شهرداری رشت صادر نشده و کاربری آن مشخص نبوده و برآورد هزینه ساخت بالاتر از مبالغ واقعی و انتخاب شخصی به‌عنوان مشاور پروژه از سوی شهرداری که هم در شرکت مشاور و هم در شرکت سرمایه‌گذار عضویت داشته و انتخاب چنین شخصی طبق قوانین تخلف محسوب می‌شود و از همه مهم‌تر تغییر سهم مشارکت شهرداری از ۱۰ درصد کل پروژه گیل لند به ۵۵ درصد از سهام پارک آبی واقع در مجموعه چندمنظوره گیل لند اشاره کرد که درنهایت با ورود به‌موقع دستگاه قضا و دادستانی از اجرای آن جلوگیری شد.

کارخانه کود آلی، ظرفیتی که به زباله‌دانی تبدیل شد

یکی دیگر از مواردی که طبق وعده‌ و وعیدها قرار بود با حضور شهردار رشت به یک ظرفیت بالقوه تبدیل شود، افزایش ظرفیت کارخانه کمپوست و نگاه درآمدزایی آن برای شهرداری رشت بود که درنهایت به‌صورت معکوس بازخورد آن رقم خورد.

مناقصه شبهه برانگیز کارخانه کود آلی

ماجرای پروژه توسعه و بهسازی پروژه کود آلی به سال ۹۶ بازمی‌گردد اما اولین مناقصه افزایش ظرفیت ۵۰۰ تنی کود آلی با روش «لین ترنر» در اسفند سال ۹۸ برگزار و قیمت پایه ۲۷ میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شد. برنده آن «شرکت خانه گستر گیل» با مبلغ ۴۱ میلیارد تومان بود اما این مناقصه سرانجامی جز ابطال به دلیل تخلفات گسترده نداشت.

بی‌توجهی به جذب اعتبارات ملی اختصاص‌یافته

شهردار رشت با اهمال و ترک فعل در حال رقم زدن اتفاقی نادر در تاریخ جمهوری اسلامی است و آن‌هم از دست دادن بودجه ابلاغی ملی جهت پیشبرد پروژه‌های پسماند است که برای جذب این اعتبارات کافی است تنها شهرداری مستندات خود را به دولت ارسال کند.

از دست دادن بودجه ۹۱ میلیاردی و در پی آن بودجه ۳۶ میلیارد تومانی حاصل تنها بخش کوچکی از اهمال و کوتاهی‌های شهرداری رشت است.

شهردار رشت عملاً در حوزه بازآفرینی شهری نیز دست‌به‌کاری نزده و حتی حاضر نشده برای دریافت بدهی ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیاردی خود از دولت، از ظرفیت قانونی تهاتر بهره ببرد.

شیرابه تولیدی در سراوان با عملکرد تصفیه‌خانه همخوانی ندارد

یکی دیگر از پروژه‌هایی که مدت‌هاست مردم رشت در انتظار اجرا و بهره‌برداری از آن به سر می‌بردند تصفیه‌خانه شیرابه سراوان است.

قرارداد این تصفیه‌خانه در سال ۹۵ منعقد شد، اما به دلایلی اجرای آن متوقف شد و اخیراً پس از حرف‌وحدیث‌های فراوان، خبر افتتاح این تصفیه‌خانه به گوش رسید و قرار بود با راه‌اندازی این تصفیه‌خانه شیرابه زباله سراوان رشت با ظرفیت سه لیتر در ثانیه انجام شود.

تصفیه‌خانه شیرابه سراوان در ششم شهریورماه به بهره‌برداری رسید، اما اخیراً حجت جذب یکی از اعضای شورای شهر رشت مدعی شد که ظرفیت تصفیه‌خانه با شیرابه تولیدی در سراوان همخوانی ندارد و خواستار حضور شهردار رشت در صحن شورا و ارائه توضیحات از این بابت شد.

حال با مباحث مطرح‌شده و پس از سال‌ها انتظار، مشخص نیست که آیا این تصفیه‌خانه از ظرفیت مناسب و قابل‌قبول برخوردار بوده و یا اینکه همچون برخی دیگر از پروژه‌های شهرداری رشت به‌صورت ابتر و بدون کارایی لازم و فقط به‌منظور کاهش برخی از فشارها به شهردار رشت به بهره‌برداری رسیده که گواه این ادعا بازگشایی موردی تصفیه‌خانه آن‌هم در زمان بازدیدهای مسؤولان از آن است.

رای سرنوشت ساز عضو شورای شهر رشت برای نجات شهر

با این تفاسیر رای رضا رسولی را میتوان یک رای سرنوشت ساز برای نجات شهر رشت دانست.

زمانیکه یک غیر بومی و مشاورانش تا جایی وقاحت خود را افزایش داده بودند که بر اموال و نوامیس این شهر دست درازی کنند چنین ادعایی هرگز به گزاف نیست.

هر طور که بود داستان حاج محمدی و مشاورانش با تمام تجربیات بدش تمام شد اما این امیدواری همچنان برای رشتی ها برای داشتن یک شهردار خوب بومی و حتی از بدنه شهرداری رشت وجود دارد.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *