رئیس اداره محیط زیست رودسر خبر داد:شمال ما: رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودسر گفت: شکار بی رویه از تهدیدهای جدی برای زندگی کبک های این شهرستان محسوب می شود و با متخلفین در این زمینه برخورد جدی صورت می گیرد.

 

علی محمدپور در گفت و گو با ایسنا از دستگیری یک صیاد سابقه دار کبک در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع اشکورات خبر داد و گفت: مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر مستقر در  پاسگاه سرمحیط بانی اشکورات، در حین ماموریت گشت و کنترل و جلوگیری از تخلفات شکار موفق شدند یک صیاد سابقه دار کبک را به همراه پنجاه دستگاه تله مخصوص صید کبک شناسایی و دستگیر کنند.

وی با اشاره به ممنوعیت شکار و صید در منطقه شکار ممنوع اشکورات گفت: این متخلف سابقه دار با استفاده از تله های زنده گیری کبک (بره) در این منطقه نسبت به صید غیرقانونی کبک اقدام می کرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودسر تصریح کرد: این متخلف که در گذشته نیز به همراه ادوات غیرمجاز  صیادی و لاشه تعداد زیادی کبک دستگیر و در دادگاه محکوم شده بود، مجددا به دلیل اقدام به صید غیرقانونی به مرجع قضایی معرفی شد.

محمدپور گفت: شهرستان رودسر به دلیل مراتع خوبی که دارد، از زیستگاه های مهم کبک های استان محسوب می شود و به شدت با شکار غیرمجاز این گونه از پرنده در این شهرستان برخورد می شود.

وی افزود: در حال حاضر جمعیت کبک های این شهرستان مطلوب است و شکار غیر مجاز تهدیدی جدی برای کبک های رودسر محسوب می شود.

محمدپور ادامه داد: کبک ها نقش مهمی در از بین بردن آفتات باغات و محصولات کشاورزی دارند و کاهش جمعیت آنها تاثیری مستقیم بر محیط زیست منطقه می گذارد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه کبک ها توسط شکارچیان برای خوراک مصرفی و یا فروش به صورت غیرمجاز در برخی از بازارهای استان و یا بازار استان های همجوار شکار می شوند. در صورت مشاهده برخورد جدی با متخلفین صورت خواهد گرفت.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر تصریح کرد: شکار این پرنده در مدت و زمان تعیین شده در منطقه غیر شکار ممنوع بلامانع است و دغدغه اصلی ما جلوگیری از شکار بی رویه در زمان شکار ممنوع است.

وی افزود: شکار خاموش یا همان تله گذاری حرفه ای برای به دام انداختن پرندگان که موجب شکار تعداد زیادی از آنها در مدت زمانی کوتاه می شود، از بی رحمانه ترین روش های شکار است که اقدام کنندگان به این تخلف دستگیر به دادگاه و مراجع قضایی  معرفی می شوند.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *