مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان:شمال ما: مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: جیرنده رودبار به عنوان منطقه شکار ممنوع در استان به تصویب رسید و با این اقدام مناطق شکار ممنوع گیلان به شش مورد افزایش یافت.

 

قربانعلی محمدپور روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: اشکورات،استیل، ناو اسالم، دیلمان درفک، اژدها بلوچ و جیرنده  شش منطقه شکارممنوع استان است.

منطقه شکار ممنوع زیستگاه‌هایی با ویژگی‌های بارز است که جمعیت جانوری آن‌ها به دلیل شکار بی‌رویه رو به کاهش است و از این رو به حمایت نیاز دارند؛ لذا برای مدتی محدود و به‌طور معمول سه تا پنج سال، شکار  در این مناطق ممنوع می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در راستای صیانت از عرصه های با ارزش اکولوژیک استان و تحقق سیاستهای سازمان در راستای حفاظت و ارتقاء سطح مناطق و طبق درخواست مسئولان و اهالی جیرنده  رودبار، پس از بازدیدهای مکرر کارشناسان از منطقه و ارزیابی ظرفیت اکولوژیک و حیات وحش منطقه، جیرنده رودبار به عنوان منطقه شکار ممنوع در استان گیلان به تصویب رسید.
وی تصریح کرد: با توجه به پتانسیل موجود و قرار گیری منطقه موصوف،  در کریدور منطقه حفاظت شده الموت قزوین و حفاظت شده سیاهرود رودبار ،برای ارتقاء سطح حفاظت و ارائه گزارش و تکمیل فرم به سازمان حفاظت محیط زیست، و متعاقب آن با پیگیری های مکرر این اداره کل در سازمان متبوع، جیرنده رودبار  به مدت پنج سال،  به عنوان منطقه شکار ممنوع در استان گیلان به تصویب نهایی رسید.
محمدپور افزود: همچنین پیشنهاد ارتقاء سطح مناطق حفاظت شده چسلی و بی بی یانلو ، دیلمان درفک و ناو اسالم در سازمان متبوع در حال بررسی و اقدام لازم برای تصویب است.
استان گیلان دارای ١۵ منطقه چهارگانه شامل یک پارک ملی – چهار اثر طبیعی ملی – پنج پناهگاه حیات وحش و پنج منطقه حفاظت شده است که ۹/۱۶درصد از سطح کل استان را شامل می شود؛ همچنین استان دارای شش منطقه شکارممنوع (اشکورات- استیل- ناو اسالم- دیلمان درفک- اژدهابلوچ و جیرنده) نیز بوده ۱۰/۳درصد از سطح کل استان را شامل می شود.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *