در هوایی بارانی صورت پذیرفت؛شمال ما: جمعی از هواداران تیم فوتبال ملوان بندرانزلی در هوایی سرد و بارانی با حضور بر سر مزار سیروس قایقران اسطوره فوتبال ایران و کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان، در پنجاه و هشتمین زاد روز کاپیتان ، یاد و خاطره او را گرامی داشتند.

 

جمعی از هواداران تیم فوتبال ملوان بندرانزلی عصر سه شنبه در هوایی سرد و بارانی بر مزار زنده یاد قایقران گرد آمدند تا ثابت کنند که مرد نکونام هرگز نمی میرد و با وجود گذشت ۲۱ سال از کوچ کاپیتان ، همچنان نامش بر زبان ها جاری و یادش در دلهای انزلی چی ها زنده است .

پژمان نوری که سالها به عنوان بازیکن و کاپیتان تیم فوتبال ملوان بندرانزلی خاطرات زیادی را با به ثمر رساندن گل های مختلف در رقابت های متعدد بر جای گذاشته و شادی های بسیاری را به هواداران هدیه کرده است و از چند ماه گذشته مالکیت تیم ملوان بندرانزلی را در کنار مازیار زارع عهده دار شده در خصوص قایقران گفت: سیروس قایقران همیشه مردمدار بود و مردم شهرش و کشورش را دوست داشت و همگان از هم نشینی با سیروس قایقران لذت می بردند.

وی افزود: به خاطر همین ویژگی هاست که مرحوم قایقران همواره در دل مردم انزلی و گیلان و در سطح کشور جاودانه مانده و وقتی اسم مرحوم قایقران به زبان می آید فقط مرام و معرفت این اسطوره فوتبال است که بر ذهن ها تداعی می شود.

نوری اضافه کرد: هر فرد قدیمی و پیشکسوت و بازیکنی که با قایقران همبازی بود همواره از مرام و معرفت و اخلاق نیکوی این بزرگمرد صحبت می کرد.

قایقران با هیچ بازیکنی قابل مقایسه نیست

مازیار زارع که در حال حاضر به عنوان مربی تیم فوتبال ملوان بندرانزلی در کنار محمد احمدزاده سرمربی  و پژمان نوری همبازی سابقش امروز یکی از سکانداران هدایت کشتی ملوانان به سرمنزل مقصود است به خبرنگار ایرنا گفت: هر آدمی برای اسطوره شدن باید عملکرد و رفتار خوبی از خود برجای گذاشته باشد که مردم در هر مناسبتی و به هر بهانه ای به نام و یاد وی دور هم جمع شوند.

وی ادامه داد: من خاطراتی به همراه پدر در دوران کودکی با این اسطوره داشتم اما باید بگویم مردم بخاطر اخلاق و مرام و معرفت این اسطوره فراموش نشدنی است که هرساله دور هم جمع می شوند.

زارع  در پاسخ به اینکه هواداران وی را در زمین بازی مازیار قایقران خطاب می کردند اضافه کرد: از سال ۱۳۸۰ که هوادران این لقب را به من دادند گفتم من خود را لایق چنین لقبی نمی دانم چون سیروس قایقران با هیچ بازیکنی قابل مقایسه نیست.

وی افزود: باعث افتخار است که نسل جدیدی که سیروس قایقران را نمی شناختند دنبال این هستند که بدانند سیروس که بوده و چه کرده و چگونه زندگی کرده که نامدار باقی مانده است اما متاسفانه باید گفت در همان زمان هم خیلی ها رفتار خوبی با مرحوم قایقران نداشتند و او را  از این شهر فراری دادند .

زارع با اشاره به در اختیار گرفتن سکان هدایت تیم فوتبال ملوان بندرانزلی خاطر نشان کرد: راه سختی در پیش رو داریم و تنها میراث قایقران ملوانان امروز در دست ماست و امیدوارم از تنها میراثش به خوبی مراقبت کنیم.

مربی تیم فوتبال ملوان بندرانزلی افزود: تیم فوتبال ملوان بندرانزلی به عنوان امنت در دست ماست و این تیم باید درنهایت به دست اهلش سپرده شود .

پرویز قایقران پدر مرحوم سیروس قایقران در خصوص حضور هواداران بر مزار فرزندش به هر مناسبت و بهانه ای اظهار کرد: ورزشکاران و هواداران هرسال این کار را خودجوش انجام می دهند و تنها می توانم تشکر کنم و دست یکایک آن ها را می بوسم.

پرویز قایقران با اشاره به اینکه هواداران تیم ملوان همه دوست داشتنی هستند ادامه داد: پسرم مردم دوست بود  و بیشتر درآمدش را برای مردم خرج می کرد.

سیروس قایقران افتخار انزلی چی ها است

مدیر روابط عمومی باشگاه ملوان نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: قایقران منبع الهامی برای همه انزلی چی ها در همه جای دنیاست  و حتی برای کسانی که فوتبالش را ندیده اند الهام بخش است.

میثم شاهین افزود: کسی که می تواند در نبودش این همه هوادار را در هر شرایطی دور هم جمع کند ، شخصیت والایی داشته و همانگونه که بهمن صالح نیا برگردن ملوانان حق دارد ، همه فوتبالی ها در انزلی مدیون سیروس قایقران هستند.

وی با بیان اینکه قایقران افتخار انزلی چی ها بود افزود: سیروس قایقران علاوه بر اینکه فوتبالست بسیار بزرگی بود، از نظر اخلاقی آنقدر والامنش بود که همه فوتبالی ها از وی به نیکی یاد می کنند و ما جوانتر ها وظیفه داریم که یاد و خاطره سیروس قایقران را زنده نگه داریم.

شاهین با اشاره به اینکه از حدود هشت سال پیش هواداران سالروز تولد اسطوره فوتبال شهرشان را گرامی می دارند اضافه کرد: هرسال مردم بیشتری به این گونه مراسم می آیند و وظیفه داریم که اسم سیروس را زنده نگه داریم.

مدیر روابط عمومی باشگاه ملوان بندرانزلی خاطر نشان کرد: سیروس قایقران در اخلاق و فوتبال و ورزش الگوی همه ماست و وجودش باعث می شود این همه هوادار دور هم جمع شوند و چیزی بهتر از این نمی تواند باشد .

شاهین ادامه داد : با وجود هوای سرد و اطلاع رسانی دیرهنگام و در یک روز غیر تعطیل که برای برگزاری این مراسم برنامه ریزی شد، انتظار حضور این تعداد از هواداران را نداشتیم و فقط می گویم که دم همه هواداران گرم .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، سیروس قایقران متولد ۱۳۴۰ بندرانزلی بود که در سال ۱۳۵۶ و در سن ۱۶ سالگی به عنوان یکی از مهره های اصلی در تیم های نوجوانان و جوانان ملوان استعداد خود را به نمایش گذاشت و با مهارت های منحصربه فردش، ملوان را به رتبه قهرمانی باشگاه های گیلان رساند.
وی در سال ۱۳۶۳ به تیم ملی دعوت شد و در سال ۶۷ تنها فوتبالیست شهرستانی بود که بازوبند کاپیتانی تیم ملی ایران در بازی مقابل قطر به بازوی او بسته شد.
تیم ملی ایران با کاپیتانی سیروس قایقران در سال ۶۷ به مقام سوم در جام ملت های آسیا دست یافت و در سال ۶۹ پس از ۲۰ سال، تیم ملی فوتبال ایران با گل به یاد ماندنی سیروس قایقران در بازی های آسیایی پکن، قهرمان آسیا شد.
کاپیتانی ۲۱ بازی از ۴۳ بازی رسمی در تیم ملی، قهرمانی جام حذفی کشور، مقام سومی در جام ملت های آسیا ۱۹۸۸ ، قهرمان گروه مقدماتی آسیا با ملوان بندرانزلی و قهرمانی در بازی های آسیایی پکن به همراه تیم ملی در کارنامه کاپیتان اسبق تیم ملی وجود دارد.
سیروس در سال ۱۳۷۲ به عنوان بازیکن و سپس در سمت مربی به تیم کشاورز تهران و بعد از آن تیم دسته دومی مسعود هرمزگان پیوست و در اوایل سال ۱۳۷۷ در راه بازگشت از تعطیلات نوروزی در حالیکه به همراه فرزند، همسر و برادر همسرش با اتومبیل خود عازم تهران بود، حوالی امامزاده هاشم رشت در اثر تصادف با کامیون، خود و فرزندش (راستین) جان به جان آفرین تسلیم کردند.

منبع: ایرنا


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *