شمال ما: با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر مظفری دادستان کشور «سید مهدی فلاح میری» به‌عنوان دادستان جدید گیلان معرفی شد.

 

مراسم معارفه سید مهدی فلاح میری به‌عنوان دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان با حضور دادستان کل کشور عصر امروز در سالن همایش امام خمینی (ره) دادگستری کل استان گیلان برگزار شد.

دستگاه قضا مأمن امنی برای مردم است
نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان نیز در این مراسم با اشاره به ارتباط طب و قضا با یکدیگر، اظهار کرد: در طب ممکن است بیمار مبتلا بر اثر اشتباه طبیب فرصت جبران باشد اما در قضا امکان جبران وجود ندارد و در دنیا و آخرت بازخواست می‌شود.

آیت‌الله رسول فلاحتی با اشاره به پیچیدگی قضا افزود: امر قضا به دلیل حفظ خود قاضی و تمشیت دیگران بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به بعد مبارزه قضا در دستگاه قضا گفت: تربیت پس از حکم که یکی محکوم است و دیگری محکوم علیه بسیار سخت است و ازاین‌رو دشواری‌های کار قضاوت بیشتر لمس می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با اشاره به سوگند یاد کردن قاضی مبنی بر قضاوت عادلانه گفت: نگاه و نیم‌نگاه قاضی در هنگام قضاوت باید بین طرفین تقسیم شود و این سیره امیرالمؤمنین علی علیه الاسلام است.

فلاحتی با اشاره به وجه تمایز قضاوت در دین اسلام و سایر جوامع گفت: دستگاه قضا در جواب غیر اسلامی دستگاه ظلم است درحالی‌که مردم در جوامع اسلامی دستگاه قضا را مأمن امنی برای خود می‌دانند.

وی با بیان اینکه مشکلات زیادی در عرصه‌های مختلف دارد، گفت: مشکلاتی در عرصه فرهنگی، اقتصادی و سیاسی وجود دارد که لازم است دستگاه قضا آن‌ها را پایش کند.

صبر و اشراف فلاح میری دلیل برگزیدن وی به‌عنوان دادستان مرکز گیلان
رئیس‌کل دادگستری استان گیلان نیز در این مراسم با اشاره به دلایل انتخاب فلاح میری، به‌عنوان دادستان مرکز گیلان اظهار کرد: به فرموده امام علی علیه‌السلام خطاب به مالک اشتر در نهج‌البلاغه کسی باید به‌عنوان قاضی انتخاب شود که مجموعه فضایل را داشته باشد.

حجت‌الاسلام خلیلی، شاخص صبوری و پر تحمل بودن فلاح میری را از مهم‌ترین دلایل انتصاب وی به سمت دادستانی اشاره کرد و افزود: در اسلام‌ و قرآن از صبر و تحمل به‌عنوان یک واجب تأکید شده و بین اطاعت و صبر یک وابستگی وجود دارد.

وی با اشاره به اشراف کلی دادستان جدید به مجموعه دستگاه قضا و استان گفت: فلاح میری هم مجموعه، هم استان و هم فعل‌وانفعالات مربوط به دادگستری را می‌شناسد و ظرفیت کافی برای تحمل فشارها را دارد و می‌تواند شتاب‌زده عمل نکند.

استمرار مبارزه با فساد در کشور جای شکر دارد

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با تقدیر از اقدامات دستگاه قضا اظهار کرد: جای شکر دارد که در هیچ جای کشور مبارزه با فساد پایان ندارد.

ذبیح نیکفر از آمادگی مجلس برای بازنگری در قوانین قضایی و حقوقی خبر داد و گفت: مجلس آماده هرگونه همکاری با مجموعه دستگاه قضا است و قوانین خوبی در حمایت از ضابطین قضایی دارد.

وی بر لزوم دقت نظر دستگاه قضا در بخش دادسراها تأکید کرد و گفت: مردم ارتباط بیشتری با دستگاه قضا ازجمله دادسراها دارند و لازم است در این بخش توجه بیشتری بشود.

مبارزه با مفسدان اقتصادی اثرگذار در توسعه اشتغال و سرمایه‌گذاری

استاندار گیلان نیز در این مراسم امنیت را مهم‌ترین ارکان توسعه جامعه برشمرد و اظهار کرد: حفظ امنیت در پناه قوه قضائیه بی‌طرف، کارآمد و متشکل از نیروهای کارآمد می‌تواند در مبارزه با مجرمان و اجرای عدل و داد اثرگذار باشد.

ارسلان زارع اقتدار در منطقه و جهان را مرهون پشتیبانی مردم و کارگزاران نظام دانست و افزود: گیلان از سطح امنیت بالایی در کشور به پشتیبانی خدمات مسؤولین و حمایت مردم برخوردار است.

وی با بیان اینکه درگرو امنیت گیلان، اشتغال و سرمایه‌گذاری در استان افزایش‌یافته، گفت: همه باید برای حفظ سرمایه اجتماعی و امیدآفرینی مردم بیشتر تلاش کنند که دراین‌بین مبارزه با مفسدان اقتصادی بسیار اثرگذار است.

نماینده عالی دولت با بیان اینکه اگر مسؤولین بیش از مردم به قانون تمکین کنند جامعه از مبنا بیشتر رشد می‌کند، تصریح کرد: اقدامات شایسته‌ای در حوزه قضایی گیلان صورت گرفته و لازم است با حفظ و تقویت دستگاه قضا شاهد توسعه شاخص‌ها در گیلان باشیم تا سرمایه‌گذاری و اشتغال آفرینی در استان بیشتر شود.

پیش از فلاح میری، حجت‌الاسلام مصطفوی نیا که اکنون به‌عنوان رئیس‌کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان منصوب‌شده، دادستان مرکز استان بود.

منبع: فارس


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *