مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان تاکید کرد:شمال ما: مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان گفت: یکی از عوامل مهمی که در تخریب پل‌های استان گیلان در زمان وقوع سیلاب نقش مستقیمی داشته برداشت‌های بی‌رویه‌ای است که از سطح رودخانه‌ها انجام می‌شود.

 

رضا اسلامی صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ۱۶ هزار و ۷۰۰ پل و ابنیه در بخش راهداری گیلان وجود دارد اظهار داشت: یکی از عوامل مهمی که در تخریب پل‌های گیلان در زمان وقوع سیلاب نقش مستقیمی دارد برداشت‌های بی‌رویه‌ای است که از سطح رودخانه‌ها انجام می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با تأکید بر اینکه اکثر ۱۶ هزار و ۷۰۰ پلی که در این استان وجود دارد فونداسیون آن‌ها سطحی بوده و عمقی نیست عنوان کرد: برداشت غیرمتوازن مصالح معدنی به رودخانه‌ها آسیب جدی وارد کرده به طوری‌که حتی برخی از رودخانه‌های استان گیلان تا سطح ۱۰ متر نیز فروریختگی عمقی دارند.

اسلامی فرسودگی بالا و عمر ۲۰ ساله تجهیزات و امکانات راهداری گیلان را مورد اشاره قرار داد و ضمن تأکید بر لزوم نوسازی تدریجی تجهیزات این حوزه تصریح کرد: سایر دستگاه‌های خدماتی و امدادی گیلان نیز مانند هلال احمر از این حیث دچار کمبودهایی هستند که این موضوع سرعت واکنش ما در مواقع بحران را کاهش می‌دهد.

وی موضوع ارتقاء سطح امکانات اورژانس هوایی و تجهیزات آتش‌نشانی در شهرهای رشت، انزلی و لاهیجان را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: طبق قانون جدید مدیریت بحران کشور تمامی دستگاه‌های اجرایی عضو موظف هستند طرح‌ها و پروژه‌های خود در حوزه پیشگیری، بازسازی و طرح‌های نیمه‌تمام را به ستاد اعلام کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با بیان اینکه تاکنون اجرای ۲۴۶ پروژه در گیلان با ماهیت پیشگیری از خسارات ناشی از بلایای طبیعی توسط دستگاه‌های استان اعلام شده است افزود: علاوه بر این‌ها ۲۲۷ پروژه با ماهیت بازسازی،۲۵۱ پروژه با ماهیت نیمه‌تمام و ۱۸۱ طرح جدید عمرانی نیز توسط دستگاه‌های اجرایی معرفی شده است.

اسلامی اولویت‌بندی کردن پروژه‌ها در دستگاه‌های اجرایی عضو مدیریت بحران گیلان و تأکید بر اجرای زودتر طرح‌هایی با ماهیت پیشگیری و بازسازی را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: مدیریت بحران استانداری گیلان در بحث بافت‌های فرسوده نیز با جدیت ورود کرده است تا خسارات ناشی از بلایای طبیعی در این محدوده‌ها کاهش پیدا کند.

وی اهمیت نظارت بر ساختمان‌های بلند مرتبه و فراهم آوردن امکانات و تجهیزات آتش‌نشانی، اورژانس، هلال‌احمر و نظایری از این دست برای انجام عملیات امدادرسانی به مردم را لازم و ضروری خواند و گفت: در حوزه امکانات و تجهیزات مورد نیاز بخش آتش‌نشانی تاکنون کمک‌های بسیار خوبی به شهرهای بزرگی نظیر رشت و انزلی شده است.

منبع: تسنیم


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *