با حضور پرشور عاشقان سرور و سالار شهیدان؛شمال ما: شهرها و روستاهای مختلف استان گیلان همزمان با فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی غرق در عزا و ماتم شد.

 

از شامگاه گذشته مردم روستاها و شهرهای مختلف استان گیلان در عزای تاسوعای حسینی و حضرت ابوالفضل عباس (ع) غرق در اشک و ماتم شد.

گیلانیان با حضور در دسته‌جات و هیئت‌های عزاداری در کوچه‌های و خیابان‌ها، مساجد، حسینیه‌ها و تکایا، برپایی تجمع های عزاداری با نوحه‌خوانی و مرثیه‌خوانی در عزای حضرت ابوالفضل عباس (ع) و سرور و سالار شهیدان بر سر و سینه زدند.

شامگاه گذشته اجتماع بزرگ تاسوعاییان شهرستان رودسر همانند سال‌های گذشته با حضور پرشور عاشقان سرور و سالار شهیدان و حضرت ابوالفضل عباس (ع) در میدان شهرداری این شهر برگزار شد. در این اجتماع عزاداران به یاد مظلومیت حضرت عباس (ع) و امام حسین و یارانش در روز عاشورا با نوحه خوانی و مریثه‌خوانی اشک ماتم ریخته و بر سر و سینه زدند.

در شهر رشت مرکز استان گیلان نیز از عصر روز گذشته مردم عزادار با به راه انداختن دسته‌جات عزاداری خود را به مساجد و تکایا و حسینیه‌ها رسانده و جلوه‌هایی از عشق و ارادت خود به خاندان پیامبر گرامی اسلامی و اهل بیت (ع) را به نمایش گذاشتند.

از ساعت‌های ابتدایی صبح امروز نیز با وجود بارش شدید باران در شهرها و روستاهای مختلف استان گیلان باز هم عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) با پوشیدن رخت عزا و با حضور در دسته‌جات و هیئت‌های عزاداری در رثای سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) و ۷۲ یار باوفای ایشان بر سر و سینه زده و اشک ماتم ریختند.

اجتماع بزرگ مردم شهر رشت نیز در زیر بارش رحمت الهی در میدان شهدای ذهاب این شهر برگزار شد و مردم با نوحه‌خوانی و مریثه‌خوانی و سینه زنی عشق و ارادت خود به سرور و سالار شهیدان و حضرت عباس (ع) که روز تاسوعای حسینی به نام ایشان مزین شده نشان داده و به عزاداری پرداختند.

برپایی ایستگاه‌های صلواتی در طول مسیر حرکت دسته‌جات و هیئت‌های عزاداری و توزیع غذای نذری در میان عزاداران حسینی یکی دیگر از سنت‌های مردم شهرهای مختلف استان گیلان در شب و روز تاسوعای حسینی است.

اجرای تعزیه و مقتل خوانی از دیگر برنامه‌هایی است که هر ساله برای انتقال فرهنگ و فلسفه عاشورا از سوی متولیان امر برنامه‌ریزی شده و در خیابان‌ها، تکایا و سایر امکان اجرا می شود. از صبح امروز نیز آیین مقتل خوانی با حضور گسترده عاشقان سرور و سالار شهیدان در حسینیه هنر رشت به همراه سخنرانی و مداحی اجرا شد.

منبع: مهر


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *