بعد از ۱۲ سال هنوز به بهره‌‌برداری نرسیده است؛شمال ما: تالار مرکزی رشت که بعد از ۱۲ سال انتظار در سفر رییس جمهوری به گیلان افتتاح شد اما هنوز به بهره‌‌برداری نرسیده و حال باید منتظر ماند که چه زمان درهای بسته‌اش را به‌روی فعالیت‌های فرهنگی و هنری استان باز می‌کند.

 

۱۵ اسفند سال ۹۷ طلسم تالار مرکزی رشت بعد از ۱۲ سال انتظار با پیگیری‌های فاضلی، مدیرکل فرهنگ و اسلامی گیلان در جریان سفر رییس‌جمهوری به گیلان شکسته و روبان قرمز افتتاح آن به‌عنوان بزرگ‌ترین تالار شمال کشور با دستان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بریده شد.

 

این تالار به‌عنوان پروژه ملی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از افتتاح به موسسه توسعه فرهنگ و هنر واگذار شد تا بستر لازم را جهت بهره‌برداری از تالار برای هنرمندان استان فراهم کند، اما با گذشت چهار ماه و اندی از این رویداد که به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در مراسم افتتاح، نویدبخش روزهای خوب برای هنرمندان استان است، همچنان غیرقابل بهره‌برداری بوده و درهایش به‌روی فعالیت‌های هنرمندان شهر بسته مانده و این مطالبه جدی گیلانیان به ویژه هنرمندان استان روزهای بلاتکلیفی را سپری می‌کند و هر بار وعده بهره‌برداری در تاریخی دورتر داده می‌شود.

این تالار اگرچه به صورت ویدئو کنفرانس و با دستور رییس‌جمهوری افتتاح شد اما هنوز قابل بهره برداری نبوده و خبرها حکایت از تکمیل آن تا یک ماه آینده است.

 

ساخت تالار مرکزی رشت به‌عنوان یکی از زیر‌‌ساخت‌های فرهنگی که با هدف ارائه بستر مناسب جهت انجام فعالیت‌های فرهنگی، هنری و موسیقی در سال ۱۳۸۶ آغاز شد، از پروژه‌های ملی استان گیلان است که روند احداث آن در سه طبقه شامل تالار اصلی مجموعه (کنسرت هال) با ظرفیت هزار و ۱۰۰ نفر، سالن تئاتر و نمایش با ظرفیت ۵۶۰ نفر، سالن گردهمایی و سمینار‌های فرهنگی با ظرفیت ١٠٠ نفر، سالن برگزاری موسیقی سنتی با ظرفیت ١٢٠ نفر و فضا‌های آرشیو موسیقی، کتابخانه، گالری نمایش آثار هنری، بازارچه فروش محصولات هنری و کارگاه‌های آموزشی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری، ۱۲سال به طول انجامیده و سرانجام اسفند ۹۷ افتتاح شد. افتتاحی که همراه با بهره‌برداری نبوده و حال باید منتظر ماند که چه زمان فعالیت خود را آغاز کرده و پاتوقی برای هنرمندان شهر می‌شود.

«فیروز فاضلی» روز گذشته در جلسه‌ایی با «محمد احمدی‌پور» نماینده مؤسسه توسعه فرهنگ و هنر و مدیر مؤسسه بهره‌بردار از تالار مرکزی رشت ضمن پیگیری روند آماده‌سازی تالار برای بهره‌برداری توسط بخش خصوصی، تسریع در بهره‌برداری از تالار مرکزی رشت را خواستار شد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه تالار مرکزی وجهه‌ای ملی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد افزود: تأخیر در بهره‌برداری از تالار، برای استان گیلان و شهر رشت که به فرهیختگی شهره است و فرهنگ و هنر در این دیار سابقه دیرینه دارد، شایسته نیست.

 

وی با بیان اینکه برای اتمام پروژه تالار مرکزی رشت زحمات زیادی کشیده شد، گفت: حالا که این تالار بعد از ١٢ سال انتظار، به‌واسطه تلاش و پیگیری شبانه‌روزی همکاران ما و دلسوزان فرهنگ و هنر گیلان افتتاح شد؛ تسریع در بهره‌برداری از آن، کمترین خواسته به‌حق شهروندان و اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان است.

 

این درحالی است که «لادن حیدری» معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال دبیر خبرگزاری شبستان گیلان در خصوص زمان بهره‌برداری از تالار مرکزی رشت در گردهمایی خبرنگاران شبستان در تهران اعلام کرده است: تالار مرکزی رشت به عنوان بزرگ‌ترین پروژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا پایان مرداد به بهره‌برداری رسیده و آماده برگزاری فعالیت‌های متنوع فرهنگی و هنری است.

 

از معاون هنری و امور سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در خصوص زمان بهره‌برداری از تالار مرکزی رشت پرسیدیم، «سیدامیر مصباح» گفت: تالار مرکزی به موسسه توسعه فرهنگ و هنر کشور وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت بهره‌برداری واگذار شده است.

 

معاون هنری و امور سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به برگزاری جلسات متعدد فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با وزارت جهت تسریع در بهره‌برداری از این پروژه اظهارکرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده بهره‌برداری از تالار مرکزی برای اهالی فرهنگ و هنر استان گیلان را از بعد از مرداد داده و امیدواریم تا پایان شهریور این وعده تحقق یابد.

وی بهره‌برداری کامل از این تالار را موجب تقویت و ارتقای فعالیت‌های هنری دانست و تصریح کرد: مشکلاتی به لحاظ آگوستیکی در سالن نمایش و کنسرت هال وجود داشت که برطرف شده و امیدواریم شاهد بهره برداری از آن در اینده نزدیک باشیم.

 

حال باید دید این پروژه که عنوان بزرگ‌ترین پروژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را یدک می‌کشد در آستانه پنجمین ماه از افتتاح رسمی چه زمانی توسط مؤسسه توسعه فرهنگ و هنر به بهره‌برداری رسیده و با آغوش باز پذیرای هنرمندان و هنردوستان خواهد بود؟

منبع: شبستان


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *