یادبودهای فرهنگی؛شمال ما: ۲۱مرداد دومین سالگرد درگذشت حاج محمد جوادی، مدیر نشریه طالب حق است که از سال ۱۳۳۱ طی ۲۷ سال این نشریه را منتشر کرد.

 

طالبِ حق بود و ۲۷ سال از عمرش را در این راه گذاشت. از این رو بود که نام جریده‌اش را «طالب حق» گذاشت.

حاج محمد جوادی «کهنسال ترین روزنامه نگار گیلانی» لقب گرفته بود. افزون بر ۹۶ سال عمر کرد، یک سالی بود که در بستر بیماری بود ولی ظهر روز شنبه ۲۱مرداد ۱۳۹۶ دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار حق رفت.

کارنامه وی را که مطالعه می‌کنی، پرکار است و پرتوان؛ بیش از ۲۷ سال (پیش از انقلاب ۱۳۵۷) توانست روزنامه خود را منتشر کند. آن‌هم با چندین شماره ویژه نامه ضمیمه.

چاپخانه زربافی رشت، قدیمی‌ترین چاپخانه گیلان، طالب حق را منتشر می‌کرد. «تاریخ جراید و مجلات گیلان از آغاز تا انقلاب مشروطه» را که می‌خوانی، در مورد این جریده اینگونه نوشته است: « طالب حق از رونامه‌های بسیار خوب و متین و مورد تایید جامعه گیلان بود که «سال اول، شماره اول- تاریخ دوشنبه هشتم اردیبهشت ماه ۱۳۳۱، سوم شعبان ۱۳۷۱» را با قطع کوچک ۵/۳۴ در ۲۵ سانتی متر در چهار صفحه منتشر می شد.»

شادروان «فریدون نوزاد» درباره عنوان اولین سرمقاله طالب حق می‌نویسد:« هدف ما تحکیم مبانی حق و حقیقت است». به گفته وی، طالب حق در چایخانه زربافی رشت چاپ می‌شد و صاحب امتیاز از همان صفحات کوچک حداکثر استفاده را می‌کرد، هرچند بعدها توانست قطع جریده‌اش را بزرگتر کند.

بر اساس نوشته‌ی نوزاد، مقالات منتشر شده در این جریده می‌تواند در حوزه‌های مختلف سیاسی، دینی و اجتماعی به عنوان مرجع محققان باشد. این مورخ، برخی از نویسندگان طالب حق را نیز نام می‌برد؛« از جمله نویسندگان صاحب عقیده که در طالب حق قلم می زدند؛ حاج سید محمد تیاب، حاج محمد انشایی حاج حسن حجتی، ابراهیم فخرایی، اسحاق شهنازی، کیخسرو، ثباتی، سرهنگ، خوروش، دیلمانی، دکتر هادی جلوه، احمد هومن، ابراهیم جفرودی و محمود پورصالح بودند.»

جریده‌ای که بیش از ۲۷ سال پیش از انقلاب منتشر می‌شد، توانست در ۲۱ دی ماه ۱۳۵۷ طی انتشار یک آگهی به تعطیلی نشریه اش اشاره کرده و نوید انتشار دوباره آن را دهد. در این آگهی اشاره دارد که عامل تعطیلی نشریه، «هویدا» بوده است.

نوزاد همچنین می‌نویسد که روزنامه «طالب حق» از سال ۱۳۳۵ به همت جوانان صاحب ذوق توانست سه ماهنامه ضمیمه به نام‌های راه حق، پیشاهنگ و پادنگ منتشر کند.

این اطلاعات به همراه دو سرمقاله و معرفی محتوای ضمیمه‌ها در چند صفحه، مختصر اطلاعاتی بود که در کتاب «تاریخ مطبوعات گیلان» می‌توان در مورد طالب حق مطالعه کرد.

خوشبختانه سری کامل روزنامه طالب حق در کتابخانه شخصی آن مرحوم موجود بود. اما روزنامه نگاری، تنها فعالیت اجتماعی جوادی نبود. حاج جوادی، در سال ۱۳۲۹ خورشیدی از طرف انجمن شهر خمام به عنوان شهردار این شهر انتخاب شد.

منبع: شبستان


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *