سرپرست اداره محیط زیست صومعه سرا:شمال ما: سرپرست اداره محیط زیست صومعه سرا گفت: ۹ رودخانه فعال در صومعه سرا وجود دارد که حجم زیادی از رسوبات این رودخانه ها وارد تالاب انزلی می شود.

 

علی اصغر آزاد با اشاره به اینکه تخلیه تلفات مرغداری ها در رودخانه ها و حاشیه جاده ها معضل در شهرستان ایجاد کرده است، گفت: در این راستا سه واحد مرغداری شناسایی شده و اقدامات و برخوردهای لازم انجام گرفته است.

وی در ادامه از شهروندان خواست در شناسایی این افراد خاطی یاور محیط زیست باشند.

آزاد با بیان اینکه اقدامات حفاظت زیست محیطی رشد بیشتری داشته است افزود: پاکسازی منطقه حفاظت شده سیاه کشیم از سنبل آبی نمونه ای از آن است.

رئیس محیط زیست صومعه سرا با بیان اینکه پناهگاه حیات وحش سلکه ۳۶۰ هکتار است که انواع پرنده های مهاجر و حیوانات کنار آبزی و گیاهانی همچون نیلوفر آبی در آن دیده می شود، گفت: تالاب در چند سال اخیر به دلایل مختلف در حال خشک شدن است که هجوم گیاهان آبزی مانند آزولا و سنبل آبی از دلایل آن است.

آزاد با اشاره به اینکه سالیان قبل آب بندان لیفشاگرد و منطقه حفاظت شده سیاه کشیم در چکوور پاکسازی شد، تصریح کرد: مردم از گیاه سنبل آبی استفاده نکنند و یا در صورت استفاده آن را در طبیعت رها نکنند زیرا به تدریج کل تالاب را می گیرد و سبب خفه شدن آبزی ها می شود .

رئیس محیط زیست صومعه سرا افزود: ۹ رودخانه فعال در صومعه سرا وجود دارد که حجم زیادی از رسوبات این رودخانه ها وارد تالاب می شود.

آزاد افزود: بخش زیادی از تالاب سلکه لایروبی شده و سال قبل پرندگان زیادی در آنجا حضور داشتند و نیلوفر آبی در آنجا روییده بود که نشان از احیای تالاب دارد.

وی با بیان اینکه در رودخانه سیاه درویشان لایروبی انجام و تله رسوبگیر مجدد احیا و فعال شده که ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: منطقه حفاظت شده سیاه کشیم دارای چهار هزار و ۵۰۰ هکتار است که تنوع زیست محیطی فراوان و گیاهان زیادی دارد.

آزاد با بیان اینکه سه پاسگاه در سلکه، سیاه درویشان و سیاه کشیم فعال است که به صورت شبانه روزی به انجام وظایف می پردازند، افزود: پسماند یکی دیگر از معضلات شهرستان است که به دلیل بالا بودن سطح آب های زیرزمینی به مراتب خطرناک تر از دیگر مناطق است.

رئیس محیط زیست صومعه سرا با بیان اینکه از سال ۸۳ قانون مدیریت پسماند وضع شد، گفت: پسماندهای عفونی بیمارستانی و مطب پزشکی بطورکامل امحا می شود و برای تفکیک پسماند خانگی در حوزه شهری خوب عمل شده و در روستا باید بیشتر کار شود.

آزاد به عملکرد اداره محیط زیست صومعه سرا در یکسال اخیر در حوزه های مختلف اشاره کرد وگفت: برای ۷۰؛واحد دامپروری کوچک وبزرگ ۸۲واحد بومگردی و۱۸ واحد استخر پرورش ماهی گرم آبی و سردآبی مجوز صادر شد.

وی با اشاره به اینکه کشفیات خوبی توسط یگان حفاظت داشته ایم، خاطرنشان کرد: ۵۲ رشته سالیک ، ۲۳قبضه اسلحه شکاری مجاز ۱۸۰ رشته تور زیرآبی و هوایی و تخریب سه کومه نما از جمله کشفیات یکسال اخیر است.

آزاد با اشاره به اینکه ۲۵ قطعه انواع پرندگان تیمار و رها سازی شده است، افزود: در سه سال اخیر ۱۰۰هکتار از اراضی تالابی از تالاب خواران رفع تصرف و خلع ید شده است که فقط ۱۴هکتار آن در سال جاری بوده است.

منبع: ایسنا


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *