ماه‌شمار المپیک توکیو؛شمال ما: المپیک تابستانی ۲۰۲۰ به میزبانی توکیو از تاریخ ۳ مردادماه ۱۳۹۹ آغازخواهد شد و ورزشکاران گیلانی در رشته‌های غیر فوتبالی، شانس بالایی برای کسب سهمیه المپیک ورزشکارانش در قالب تیم ملی کشورمان دارد.

 

«بازی‌های المپیاد سی و دوم» از سوم مردادماه ۱۳۹۹ به میزبانی شهر توکیو آغاز خواهد شد و گیلان در رشته‌های قایقرانی، وزنه‌برداری، کاراته، تکواندو و شمشیربازی از شانس بالایی برای کسب سهمیه المپیک برخوردار است.

رهبری امید اول گیلانیان در کسب سهمیه المپیک

کمتر از ۱۴ ماه به آغاز رقابت‌های مهیج المپیک تابستانی ۲۰۲۰ باقی‌مانده و سابریست گیلانی از شانس بالایی برای کسب سهمیه این رقابت‌ها برخوردار است، محمد رهبری که حضور در المپیک ریو ۲۰۱۶ را به دلیل قرعه مقابل نمایندگان رژیم صهیونیستی ازدست‌داده بود باانگیزه‌ای دوچندان برای کسب سهمیه المپیک توکیو ۲۰۲۰ می‌جنگد.

سابریست گیلانی تیم ملی کشورمان با درخشش در دو سال اخیر به همراه تیم ملی سابر کشورمان با کسب ۲۴۶ امتیاز در رنک پنج تیمی جهان قرار داشته و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، وی نخستین گیلانی حاضر در المپیک توکیو خواهد بود، هشت تیم نخست رنکینگ جهانی به‌طور مستقیم راهی المپیک شده و در سابر تیمی رقابت خواهند کرد، سه ورزشکار برتر هر کشور در سابر انفرادی نیز می‌توانند نبرد کنند و با توجه به رنکینگ بالای رهبری در سابر کشورمان، وی علاوه بر حضور در سابر تیمی، در سابر انفرادی نیز در المپیک توکیو به رقابت خواهد پرداخت.

رهبری در آخرین دیدار خود در مسابقات جهانی اسپانیا به همراه تیم ملی سابر کشورمان به مقام پنجم جهان دست‌یافته و می‌تواند پس از شش دهه، به حسرت گیلانیان در کسب مدال المپیک خاتمه دهد، مرحوم نامجو در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن در رشته وزنه‌برداری موفق به کسب مدال برنز شده و این مدال، آخرین نشان گیلانیان در المپیک بوده است.

تکواندو دومین شانس گیلان در کسب سهمیه المپیک

آرمین هادی پور جوان رعنای رشتی در دو سال اخیر پیشرفت محسوسی داشته است و در آخرین رنکینگ المپیکی ورزشکاران در ماه ژوئن با کسب ۳۳۳٫۱۱ امتیاز در مکان چهارم وزن منفی ۵۸ کیلوگرم جای گرفت، وی در مسابقات جهانی منچستر ۲۰۱۹ موفق به کسب نشان ارزشمند نقره شده و گامی بلند برای کسب سهمیه المپیک توکیو برداشت.

تکواندوکار گیلانی تیم ملی کشورمان در آخرین نبرد خود در مسابقات گرندپری رم ۲۰۱۹ با قرعه سختی روبه‌رو شده و به مصاف براندون هرناندز قدرت نوظهور مکزیک رفته و با شکست مقابل رقیب خود، از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

قایقرانی و ۳ فرصت برای کسب سهمیه المپیک

قایقرانان گیلانی از دیرباز در عرصه‌های ملی و بین‌المللی خوش درخشیده‌اند و در رشته‌های روئینگ بانوان و کایاک مردان از شانس خوبی برای کسب سهمیه المپیک توکیو برخوردار هستند.

یک گیلانی شانس اول کسب سهمیه روئینگ بانوان

نازنین ملایی دختر پرتوان انزلیچی از شانس بالایی برای کسب سهمیه المپیک توکیو برخوردار است، وی در قاره کهن از فاصله خوبی نسبت به رقبای شرق آسیایی برخوردار بوده و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، شانس اول بانوان گیلانی در کسب سهمیه المپیک توکیو خواهد بود.

ملایی پس از قطعی کردن حضور خود در المپیک توکیو، باید فاصله با رقبای اروپایی و صاحب سبک روئینگ تک‌نفره سبک‌وزن را کاهش دهد و خود را مهیای کسب مدال المپیک کند، کسب مدالی که دهه‌ها است به حسرتی برای مردم ورزش دوست گیلانی تبدیل‌شده است.

شانس بالای آقامیرزایی و قویدل در کسب سهمیه کایاک

علی آقامیرزایی و پیمان قویدل، دو کایاک سوار گیلانی در سالیان اخیر حضوری مستمر در تیم ملی داشته و عناوین متعدد آسیایی کسب کرده‌اند، دو ورزشکاری که در کایاک ۵۰۰ متر و ۱۰۰۰ متر تک‌نفره و کایاک چهارنفره از تبحر بالایی برخوردار بوده و می‌توانند سهمیه المپیک را برای استان و کشورمان به ارمغان بیاورند.

آقامیرزایی در آخرین رکورد خود در تمرینات تیم ملی در کایاک تک‌نفره، مسافت یک هزار متر را در سه دقیقه و سی‌وهفت ثانیه و مسافت ۵۰۰ متر را در یک دقیقه و سی‌وهشت ثانیه پارو زده است، در سوی مقابل پیمان قویدل دیگر کایاک سوار گیلانی در کایاک تک‌نفره، مسافت یک هزار متر را در سه دقیقه و چهل‌وچهار ثانیه و مسافت ۵۰۰ متر را در یک دقیقه و چهل‌ویک ثانیه پارو زده است.

این دو ورزشکار گیلانی در کایاک چهارنفره، با ثبت رکورد یک دقیقه و بیست‌ودو ثانیه، امیدها را در دل کایاک سواران کشورمان برای کسب سهمیه المپیک توکیو زنده نگاه داشته‌اند، تیم ملی کایاک کشورمان در اواخر مردادماه در مسابقات جهانی مجارستان به آب می‌زند، در این رقابت‌ها، ۱۰ قایق به‌صورت مستقیم راهی المپیک می‌شوند، ۶ قایق برتر و ۴ قایق برتر هر قاره، جواز حضور در المپیک توکیو را کسب می‌کنند.

نابغه کاراته آسیا در برزخ صعود به المپیک

سارا بهمنیار نابغه گیلانی کاراته آسیا در اواخر سال ۱۳۹۷ موفق به کسب مدال برنز مسابقات جهانی اسپانیا شده و نام خود را به‌عنوان دومین بانوی تاریخ کاراته بانوان کشورمان در کومیته به ثبت رساند، وی به‌واسطه این نشان ارزشمند با جهشی خیره‌کننده در رنکینگ المپیکی روبه‌رو شده و به جمع ۱۱ کاراته کای برتر وزن منفی ۵۵ کیلوگرم راه یافت.

درخشش بهمنیار پس از مسابقات جهانی اسپانیا، موقتاً رو به خاموشی نهاد، وی در سه کاراته وان اخیر در سال ۲۰۱۹ موفق به کسب نشان نشده و در رده‌بندی المپیکی با سه پله سقوط به مکان چهاردهم نزول پیدا کرد، کاراته کای گیلانی برای کسب سهمیه المپیک تا پیش از آغاز این رقابت‌ها، ۱۶ تورنمنت جهانی دیگر در پیش دارد و می‌تواند نام خود را در تاریخ ورزش گیلان و کشورمان جاودانه کند.

آویشن باقری دیگر کاراته کای گیلانی است که در یک سال اخیر، توفیق خاصی پیدا نکرده و عملاً از چرخه مدعیان صعود به المپیک توکیو بازمانده است، افول دختر طلایی گیلان در رده امیدهای آسیا نیاز به واکاوی مسؤولین ورزشی استان به‌ویژه کارشناسان کاراته دارد، شاید دختر رعنای گیلان زمین بازهم بتواند برای استان بدرخشد و چه‌بسا باپشتکار و حمایت به المپیک راه پیدا کند! شاید!

سلیمانی ادامه دهند راه سلاطین وزنه‌برداری گیلان

علیرضا سلیمانی وزنه‌بردار سنگین‌وزن گیلانی تیم ملی کشورمان با کسب ۳ نشان نقره در مسابقات بین‌المللی جام فجر در دسته مثبت ۱۰۹ کیلوگرم، امیدها را در دل گیلانیان برای جانشینی سلاطین این رشته ورزشی زنده کرد، مرحوم نامجو با دو نشان نقره و برنز در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی و ۱۹۵۶ ملبورن و اصغر ابراهیمی با کسب مقام چهارمی المپیک ۲۰۰۸ پکن، درخشش خیره‌کننده‌ای در ورزش گیلان داشته‌اند و امید می‌رود سلیمانی جانشین خوبی برای این دو اسطوره وزنه‌برداری گیلان شود.

سی و دومین بازی‌های المپیاد تابستانی، به میزبانی توکیو از تاریخ سوم مردادماه ۱۳۹۹ تا نوزدهم مردادماه به میزبانی شهر توکیو در ژاپن برگزار می‌شود.

منبع: فارس


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *