استاندار گیلان:شمال ما: استاندار گیلان گفت: نباید محیط زیست را پای مسائلی همچون اشتغال و رونق کسب‌وکار ذبح کرد.

 

مطفی سالاری عصر دوشنبه در جلسه مدیران اداه کل حفاظت محیط زیست گیلان اظهار داشت: باید همچون رویه‌ای که کشورهای توسعه یافته دارند، با جانمایی صحیح، اصولی و بهره گیری از دانش صنعتی و تکنولوژی روز دنیا در جهت تولید و ایجاد اشتغال همسو با محیط زیست پیش رفت.

وی در این دیدار با تبریک هفته محیط زیست، تصریح کرد: اهمیت منابع طبیعی و محیط زیست در افکار عمومی، رویکردی بسیار مطلوب بوده و توجه به محیط زیست از نقاط قوت مردم استان است.

وی با بیان اینکه مردم و افکار عمومی گیلان به سلامت عمومی و محیط زیست توجه ویژه‌ای دارند و در این حوزه به حق مطالبه‌گر هستند، خاطرنشان کرد: اولویت دادن به محیط زیست و قرار دادن این مهم به عنوان خط قرمز و محور فعالیت مدیران دستگاه‌های اجرایی استان است اما در این مسیر احساسی نباید تصمیم گفت.

استاندار گیلان افزود: برای اداره کشوری در شرایط ایران رویکرد افراطی نه در دست نزدن به محیط زیست و نه گسترش بی‌حد و مرز صنعت در مرحله کنونی از توسعه، نباید داشت بلکه باید با رفتاری معتدل اتخاذ و با رویکرد علمی از طبیعت برای معیشت بهتر مردم استفاده کنیم.

سالاری با بیان اینکه حفظ تالاب ها اولویت اصلی استان است، افزود: تالاب های گیلان از حیث زیست‌محیطی بی رقیب بوده و لازم است تا استفاده از این جاذبه ارزشمند طبیعی به درستی مدیریت و بدون وارد شدن لطمه زیست محیطی، علاوه بر حفظ جایگاه اکوسیستمی به مکانی برای تفریح، سرگرمی، رونق گردشگری، تامین آب کشاورزی، صیادی و … به صورت پایدار تبدیل شود.

وی شرایط طبیعی گیلان را نقطه قوت و مزیتی قابل رقابت با دیگر استان‌های کشور دانست و افزود: باید در قالب برنامه ای جامع و همگرایی همه دست اندرکاران و همراهی مردم از طبیعت بی نظیر استان برای بهبود زندگی و معاش مردم و رونق اقتصاد استان استفاده وتوامان صیانت شود.

وی اضافه کرد: باید با ارائه خدمات بهینه به گردشگرانی که گیلان را به عنوان مقصد سفر انتخاب کردند، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار با پراکنش مناسب ایجاد شود؛ زیرا در غیر این صورت ورود با حجم بالای مسافر بدون برنامه ریزی و ارائه امکانات مناسب باعث آسیب به محیط زیست و طبیعت استان می شود.

وی با بیان اینکه نه گفتن از زاویه زیست محیطی در پروژه های مرتبط با توسعه، فرایندی آسان است اما بررسی، تعدیل و اصطلاح همراه با برنامه دهی و در صورت لزوم جابجایی مکان اجرای طرح ها امری تاثیرگذار است که نگاه علمی و کارشناسی می طلبد، افزود: این نیاز را می‌توان خارج از سازمان با بهره گیری از نظر متخصصان و اساتید دانشگاهی، مهندسان مشاور، فعالان محیط زیستی و صاحب نظران این حوزه دنبال کرد.

سالاری یادآور شد: در تمامی موارد و موضوعات مرتبط با سازمان محیط زیست دو جنبه مورد توجه وجود دارد که در جهت اول بحث امنیت سرمایه‌گذاری، اشتغال و تولید قرار دارد و در جهت دیگر صیانت از محیط زیست که باید بین این دو با تعدیل موضوع اول و با رعایت کامل موضوع دوم، سازگاری منطقی ایجاد کرد.

استاندار گیلان گفت: ممکن است عده ای مدافع تولید و عده ای مدافع محیط زیست باشند، ما اول مدافع محیط زیست و دوم مدافع تولید هستیم پس این دو موضوع را باید باهم و با رویکرد علمی ببینیم.

وی به برخی موضوعات مرتبط با محیط زیست گیلان اشاره و تصریح کرد: با توجه به اهمیت این موضوعات و مباحث مطرح شده که گاهی موجب نگرانی افکار عمومی می‌شود، ضرورت دارد بدون پیش‌داوری و نگاه احساسی، صاحب نظران علمی، دانشگاهیان، فعالان اجتماعی و رسانه ها و مسئولان مربوطه نسبت به بررسی حتی المقدور میدانی موضوع اقدام و نتایج خود را به جامعه ارائه دهند.

سالاری همچنین به موضوع پروژه های عمرانی در استان پرداخت و گفت: در اجرای این پروژه ها، آسیب به محیط زیست خط قرمز ما است و لازم است تا در صورت اثبات بروز کمترین مشکل در حوزه محیط زیستی از ادامه آن جلوگیری و یا راهکاری جایگزین ارائه شود.

ازهجدهم تا بیست و دوم خردادماه هفته محیظ زیست نامگذاری شده است.

منبع: ایرنا


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *