بیش از 10 روز است که آب نداریم؛شمال ما: بالغ‌بر ۷۰ درصد شالیزارهای شمام رستم‌آباد رودبار به دلیل کمبود آب علیرغم قرار گرفتن در کنار سفیدرود خروشان زیر کشت نرفته‌اند و در این راستا شورای جبران خسارات برای کشاورزان تشکیل‌شده است.

 

نجفی یکی از کشاورزان رستم‌آبادی در گفت‌وگویی با اشاره به اهمیت آب در کشاورزی اظهار کرد: در برنج‌کاری اولین و مهم‌ترین نیاز و ابزار کشاورز، داشتن آب موردنیاز است و اگر آب کشاورزی تأمین نشود یقیناً کشاورزی‌اش به ثمر نخواهد نشست.

وی با اشاره به مشکل جدی آب کشاورزی در شمام رستم‌آباد افزود: بیش از ۱۰ روز است که آب نداریم و تمام برنج‌زارهای ما خشک‌شده و دسترنج‌مان از بین رفته است و با این شرایط نمی‌توانیم محصولی برداشت کنیم.

این کشاورز رستم‌آبادی با اشاره به اقدامات مسؤولان شهرستان در قبال رفع مشکل آب کشاورزی شالی‌کارانرستم‌آباد بیان کرد: مسؤولان شهرستان در سردهنه‌های آب کشاورزی حضوری فعال دارند اما فعالیت آن‌ها تاکنون منتج به نتیجه نشده و شالی‌کاران رستم‌آبادی چشم‌انتظار آب هستند.

نجفی با اشاره به گذشت دو هفته از نشاکاری و نبود آب گفت: تمام بذرها و خوشه‌های کشاورزی ما براثر بی‌آبی خشک شدند و سوختند و بسیاری از نقاط زمین از بی‌آبی ترک برداشته است؛ چه کسی باید پاسخگوی ضرر و زیان کشاورزان باشد.

وی با اشاره به وضعیت اسفناک بی‌آبی مزارع علی‌رغم قرار گرفتنشان در کنار سفیدرود افزود: در کنار سفیدرود آب کشاورزی نداریم و بنده به‌ناچار از آب فاضلاب شهری برای سیراب کردن برنج‌زارها استفاده می‌کنم.

این کشاورز رستم‌آبادی با انتقاد از روند کند اجرای بهسازی سردهنه‌های آب کشاورزی در این شهر گفت:مسؤولان شهرستان تا کار از کار نگذشته در مرمت و بازسازی سردهنه‌ها و آب‌رسانی به برنج‌زارها سرعت عمل بیشتری به خرج دهند.

بذر کشاورزی ما به‌طور کامل نابود شد

یعقوبی یکی دیگر از شالی‌کاران شمام رستم‌آباد در گفت‌وگویی اظهار کرد: وضعیت آب کشاورزی در شالیزارهای شمام رستم‌آباد بسیار اسفناک است و اکثر شالیزارها از بی‌آبی خشک شدند و نیاز به کاشت بذر دوم دارند چون بذر اول به‌طور کامل نابودشده است.

وی با اشاره به نقش و اهمیت کشاورزی در اقتصاد خانواده افزود: اغلب کشاورزان منطقه درآمدشان متکی بر کشاورزی و برنج‌کاری است و در چنین شرایط اقتصادی نامناسب، ضرر و زیان در بخش کشاورزی غیرقابل‌جبران است.

این کشاورز رستم‌آبادی از مسؤولان خواست تا اقدام عاجل در آب‌رسانی به شالیزارها و رفع مشکل آب کشاورزی این منطقه کنند.

سود برداشت ماسه در جیب عده‌ای خاص، دود بی‌آبی  در چشم شالیکاران رستم‌آبادی

کوهی یکی دیگر از شالی‌کاران رستم‌آباد، برداشت بی‌رویه شن و ماسه از بستر رودخانه سفیدرود را دلیل اصلی تخریب سردهنه‌های کشاورزی برشمرد و اظهار کرد:  برداشت بی‌رویه شن و ماسه از سردهنه‌های شمام که در نزدیکی جوبن تعریف‌شده سبب تخریب آن شده و برای ساماندهی آن نیاز به کار جهادی و مدیریت اندیشه محور هستیم.

وی با انتقاد از برداشت بی‌رویه شن و ماسه از بستر رودخانه سفیدرود و سر دهنه شمام افزود: در کجای دنیا در ورودی سردهنه‌های آب کشاورزی مجوز برداشت شن و ماسه داده می‌شود؟ سود برداشت شن و ماسه به جیب عده‌ای خاص رفت و  دود بی‌آبی و ضرر و زیان در چشم شالی‌کاران رستم‌آبادی می‌رود.

این کشاورز رستم‌آبادی با رد ادعای مسؤولان شهرستان مبنی بر تخریب سردهنه‌ها توسط سیل اخیر گفت: سیل اخیر هیچ آسیبی به سردهنه‌ها وارد نکرد بلکه برداشت بی‌رویه شن و ماسه سبب از بین رفتن این سردهنه‌ها شده است.

ضعف مدیریتی باعث ضرر کشاورزان شد

شفاعتی یکی دیگر از شالی‌کاران رستم‌آبادی نیز در گفت‌وگویی اظهار کرد: باگذشت قریب به سه ماه از آغاز سال هنوز برخی از برنج‌زارهای رستم‌آباد شخم زده نشده است درحالی‌که سال‌های گذشته با گذشت ۴۵ روز از بهار کارهای کشاورزی این منطقه تمام‌ شده بود.

وی با اشاره به برخی بی‌‌تدبیری‌ها در حوزه کشاورزی در رستم‌آباد افزود: ضعف مدیریتی در بخش کشاورزی سبب شده تا کشاورزان رستم‌آبادی متضرر شوند و تنها درآمدشان که برنج‌کاری است را از دست دهند.

نماینده رودبار خبر از حال کشاورزان ندارد

ضیاء شمامی یکی دیگر از کشاورزان رستم‌آباد با انتقاد از نحوه آب‌رسانی کشاورزی در منطقه اظهار کرد: اکنون‌که قریب به سه ماه از سال می‌گذرد وقت لایروبی و یا مرمت سردهنه‌ها نیست؛ این کارها مربوط به ۱۵روز اول سال است، اکنون‌که همه کشاورزان نیاز به آب کشاورزی دارند و متولیان امر به فکر لایروبی و ساماندهی سردهنهافتادند بیانگر ضعف مدیریتی است.

وی با اشاره به تخریب سردهنه‌ها به دلیل برداشت بی‌رویه شن و ماسه افزود: برداشت از بستر رودخانه سفیدرود و سردهنه‌های شمام سبب ایجاد مشکل برای شالی‌کاران شده است و مسؤولان ذی‌ربط باید در این راستا پاسخگو باشند.

این کشاورز رستم‌آبادی با گلایه از عدم پیگیری نماینده شهرستان به مشکلات مردم تصریح کرد: نمایندگان ادوار گذشته از حال مردم می‌پرسیدند ولی نماینده فعلی هیچ حالی از کشاورزان نمی‌پرسد.

عزم روستائیان شمام برای به راه انداختن کاروان ۱۰۰ نفره استمداد طلبی از استاندار

ضیاء شمامی با اشاره به بلاتکلیفی کشاورزان شمامی در تأمین آب کشاورزی بیان کرد: تصمیم داریم برای احقاق حقوق خود و رفع مشکل آب کشاورزی در قالب کاروان صدنفره به دیدار استاندار برویم شاید مشکل ما حل شد! از شهرستان که آبی گرم نمی‌شود.

وی با ابراز تأسف به عدم آب‌رسانی در کنار سفیدرود افزود: برنج‌های ماقبل از جوانه زدن و بیرون آمدن، پخته شدند و سوختند.

انصاف نیست در کنار سفیدرود خروشان برنج‌زارهای رستم‌آباد تشنه‌کام باشند

حسینی یکی دیگر از شالی‌کاران رستم‌آباد در گفت‌وگویی اظهار کرد: نبود آب کشاورزی در رستم‌آباد موجب تنش اجتماعی شده است و این موضوع اگر حل نشود احتمال بروز اتفاقات ناخوشایند می‌رود.

وی با اشاره به هم‌جواری شالیزاران رستم‌آباد با رودخانه سفیدرود افزود: انصاف نیست در کنار سفیدرود خروشان برنج‌زارهای رستم‌آباد تشنه‌کام باشند.

این کشاورز رستم‌آبادی با اشاره به بذرهای علف شده و هزینه‌های سرسام‌آور و خسارت ناشی از بی‌آبی در رستم‌آباد بیان کرد: تمام شالیزارها خشک‌شده و ترک برداشته است و بذر شالی‌کاران همه از بین رفته و می‌بایست مجدد بذر تولید شود که مستلزم هزینه‌های بسیار بالاست.

حسینی با بیان اینکه سهم شرق گیلانی‌ها از سفیدرود بیشتر از رستم‌آبادی‌هاست، گفت: رودخانه سفیدرود از کنار شالیزارهای ما عبور می‌کند و به علت سوء مدیریت نمی‌توانیم از این آب استفاده کنیم ولی شهروند شرق گیلانی به‌راحتی از آن استفاده می‌کند.

برداشت بی‌رویه شن و ماسه از و تخلیه غیراصولی از دلایل تخریب سردهنه‌های شمام

فرماندار شهرستان رودبار نیز در این باره در گفت‌وگویی اظهار کرد: میزان بارندگی‌ها در سال جاری نسبت به سنوات گذشته افزایش چشمگیری داشته و این افزایش بارش‌ها سبب پر شدن ظرفیت سد سفیدرود شد و به‌منظور کنترل و مدیریت آب و جلوگیری از سیل، در دوماهه اخیر دو بار آب سد سفیدرود تخلیه شد.

محمد صالح ضیایی با بیان اینکه تخلیه آب سد سفیدرود منجر به از بین رفتن سردهنه‌ها در مسیر رودخانه سفیدرود شد، گفت: ۱۶ سردهنه در مسیر رودخانه تعریف‌شده که از این تعداد، سردهنه شمام رستم‌آباد دچار مشکل جدی شد و از بین رفت و کشاورزان منطقه را با مشکل روبرو کرد.

وی برداشت‌های بی‌رویه شن و ماسه از بستر رودخانه و ذیل سردهنه‌ها را از دیگر دلایل تخریب سردهنه‌ها عنوان کرد و افزود: برداشت‌های بی‌رویه از ذیل سردهنه‌ها در سال‌های گذشته آسیب جدی به سردهنه‌ها وارد کرده و نبایست مجوز برداشت از سردهنه‌ها داده می‌شد.

به‌هیچ‌وجه مجوز برداشت در ذیل سردهنه‌ها داده نمی‌شود

فرماندار رودبار با بیان اینکه برداشت بی‌رویه شن و ماسه در ذیل سردهنه‌ها موجب نگرانی مردم شده تصریح کرد: با صحبت‌ها و رایزنی‌هایی که با آب منطقه‌ای گیلان صورت گرفته دیگر به‌هیچ‌وجه مجوز برداشت در ذیل سردهنه‌ها صادر نخواهد شد.

ضیایی با اشاره به تشکیل ستاد فوق‌العاده مدیریت بحران در شهرداری رستم‌آباد به‌منظور حل و بررسی مشکل آب کشاورزی شمام گفت: این ستاد با حضور مدیر آب منطقه‌ای استان، مسؤولان ذی‌ربط، شهردار و شورای اسلامی رستم‌آباد در دفتر شهردار برگزار شد و تصمیمات جدی در خصوص حل مشکل سردهنه شمام اتخاذ شد.

وی با اشاره به عزم جدی مسؤولان استان و شهرستان در حل مشکل شالی‌کاران رستم‌آبادی افزود: با مشارکت همه دستگاه‌ها، مسؤولان، بخش خصوصی، بسیج، شهرداری‌ها، ائمه جمعه رودبار و رستم‌آباد و دیگر عزیزان با عزم و اراده جدی و کار جهادی، تا حدودی مشکل آب کشاورزی را حل کردیم.

عزم جدی مدیریت استان و شهرستان در حل مشکل آب کشاورزی رستم‌آباد

فرماندار رودبار با اشاره به دغدغه مندی جدی استاندار گیلان نسبت به رفع مشکل آب کشاورزی رستم‌آباد تصریح کرد: تأکید ویژه استاندار، حضور میدانی معاون استاندار، همراهی نماینده و ائمه جمعه رودبار و رستم‌آباد، تلاش و ممارست معاونین فرمانداری، بخشداران، شهرداران، مقاومت بسیج، سپاه شهرستان و دیگر دستگاه‌ها و نهادها و همچنین مشارکت بخش خصوصی در این شرایط بحران مثمر ثمر واقع شد.

ضیایی با بیان اینکه از تمام ظرفیت‌های بخش خصوصی و دولتی و استفاده‌های از دستگاه‌های سنگین در ساماندهی سردهنه شمام استفاده شد، افزود: نصب ( ای پی ) در بستر رودخانه، بالا آوردن آب رودخانه به‌وسیله پر کردن سنگ و لایروبی کانال آب‌رسانی اقداماتی بود که مشکل آب کشاورزی در این منطقه تا حدودی حل کرد.

وی با گلایه از عدم لایروبی کانال‌های آب‌رسانی رستم‌آباد درگذشته افزود: در لایروبی کانال‌های آب‌رسانی وقفه سه‌ساله ایجادشده بود و عدم لایروبی کانال‌ها سبب بروز مشکلات زیادی برای آب‌رسانی شد.

متولیان امور در لایروبی کانال‌ها کوتاهی کردند و این قصور و کوتاهی پذیرفتنی نیست

فرماندار رودبار با بیان اینکه در لایروبی کانال‌های آب‌رسانی رستم‌آباد قصور صورت گرفته گفت: متولیان امور در لایروبی کانال‌ها کوتاهی کردند و این قصور و کوتاهی پذیرفتنی نیست و می‌بایست این اقدام خیلی زودتر اتفاق می‌افتاد.

ضیایی مرحله تثبیت وضع موجود را مورد تأکید قرار داد و بیان کرد: برای اینکه کشاورزان در آینده دچار مشکل بی‌آبی نشوند، اقدامات تثبیت وضعیت موجود را در دستور کار قراردادیم.

۷۰ درصد زمین‌های زراعی شمام رستم‌آباد هنوز زیر کشت نرفته

وی با تقدیر از صبر و حوصله کشاورزان رستم‌آبادی در مدیریت بحران بیان کرد: همراهی، صبر و حوصله کشاورزان رستم‌آبادی با مدیریت شهرستان سبب تقویت انگیزه و روحیه ما شد.

فرماندار رودبار ارائه تقویم زراعی را لزوم کار زراعی در شهرستان دانست و گفت: ارائه تقویم زراعی موجب ساماندهی کشاورزی و مدیریت مصرف آب کشاورزی می‌شود و قطعی آب را به صفر می‌رساند.

ضیایی با بیان اینکه ۷۰ درصد زمین‌های زراعی شمام رستم‌آباد هنوز زیر کشت نرفته افزود: نبود آب کافی در منطقه شمام  رستم‌آباد سبب شد تا بخش اعظمی از زمین‌های زراعی این منطقه زیر کشت نرود.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان رودبار از تشکیل شورای خسارت با محوریت جهاد کشاورزی در شهرستان خبر داد و بیان کرد: در این جلسه میزان خسارت واردشده به شالی‌کاران رستم‌آبادی برآورد شده و پیگیر هستیم خسارات کشاورزان را جبران کنیم.

شهرستان رودبار دارای بیش از ۳۲۰۰ هکتار زمین زراعی (شالیزار) بوده که ۱۰۵۰ هکتار از این مقدار را شهر رستم‌آباد تشکیل می‌دهد.

گفتنی است با وقوع سیل و سرریز شدن سد سفیدرود  در اوایل سال و تخلیه زودهنگام سد در دو مرحله، سبب شد تا بخشی از سردهنه‌های مسیر رودخانه سفیدرود دچار آسیب شود یکی از این سردهنه‌ها، سردهنه شمام بود.

آن چیزی که قابل‌تأمل است دخیل بودن برداشت بی‌رویه از بستر رودخانه و ذیل سردهنه‌ها در تخریبسردهنه‌ها است که این اقدام خسارات وارده را به سر دهنه‌ها چند برابر کرد و کشاورزانی که بعد گذشت ۴۵ روز منتظر آب کشاورزی بودند باگذشت قریب سه ماه، همچنان منتظر آب کشاورزی باشند و بسیاری از جوانه‌ها و بذرهای شالی‌کاران به علت بی‌آبی سوخت و از بین رفت و کشاورزان رستم‌آبادی مرگ جوانه‌ها را به علت بی‌آبی در کنار سفیدرود خروشان چشم خود دیدند حال باید دید که با توجه به گذشت قریب سه ماه از سال جدید و تأخیر در فصل زراعی، آیا شالی‌کاران شمام رنگ آب کشاورزی را خواهند دید؟

منبع: فارس


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *