بهروز مهدیزاده

شمال ما: در میان اخبار پرفراز و نشیب این روزها، خبرِ اجرای نمایش “رادیکالها” به کارگردانی بهرام تشکر در بندرانزلی یکی از آن جالب ترین هاست.

 

سال‌هاست که او را می‌شناسم. نگاه جدی اش به دغدغه های اجتماعی، سختکوشی، استمرار و مهم‌ترین آن وفاداری‌اش به تئاتر برایم قابل ستایش است و تحسین برانگیز! او برای تئاتر ساخته شده و تئاتر هم او را دوست دارد.

هدفش در میانِ هوسبازی‌های رایج و آشفتگی‌های این سال‌های تئاتر ایران، گم نشده. به تشویق‌ها و تکفیرها کاری ندارد. نگاه و برداشتش از دنیا، هستی، انسان، سیاست، جامعه، فلسفه و هنر را عرضه می‌دارد و به دیالوگ‌هایی که بین تماشاگران به راه انداخته گوش می‌سپارد.

آثار گذشته‌اش از ماه‌زدگان تا هتل کالیفرنیا و دختریانکی و … همه نمایش هایی تماما حرفه‌ای بوده که می‌توانی دوستشان داشته باشی یا نداشته باشی، اما اجرای نمایش “رادیکالها” در بندرانزلی اتفاقی است که نمی‌توانی شکوه‌اش را نبینی، صدایش را نشنوی، بر نخیزی و از بودنش در میانِ مردم تئاتر‌دوست گیلان نگویی. به نظرم “رادیکالها” یک الگوست. کاری که برای همه اجزای آن تلاش شده؛ نمایشنامه، کارگردانی، صحنه، لباس، نور، موسیقی ،گرافیک.

بی‌شک درباره تنوع تابلوها، طراحی حرکت‌ها، تصویرسازی، ریتم، هدایت بازیگر، فضاسازی و انتخاب شایسته متن در این برهه از زمان گفته‌اند و خواهند گفت و نوشت. اما آن چه که بیش از همه برایم اهمیت دارد؛ انتخاب محل اجرای نمایش “رادیکالها” است. در روزگاری که مدیران و مسئولان، مردم و مخاطبان شهرستان ها را از یاد برده اند و اغلبِ گروههای حرفه ای تهران هم می کوشند تا با استخدام وحضور عده‌ای بازیگر معروف و مشهور و طناز و گران قیمت بر صحنه ها به هر روش عوام فریبانه دست بزنند تا مخاطب ایرانی را به تالارهای و کاخ های مجلل پایتخت بکشانند تا افاضات کنند و آثار روشنفکرانه‌مآبانه خود را با قیمت های سرسام آور بلیط ارائه دهند، در روزگاری که دغدغه گرانی هاو تورم افسار گسیخته و هزینه های تولید یک نمایش حرفه ای سرسام آور شده و فعالیت دلالان و سوداگران فرهنگی هم در اوج بی بند و باری های این روزها به قله ها رسیده و قربانیان آن مردم عزیزمان هستند و بس، رسالت بهرام تشکر در اجرای نمایشی حرفه ای با ترکیب و اتحاد و یاری هنرمندان تئاتر گیلان برایم مهم می شود وحضور و حرکتش قابل ستایش.

ای کاش روزگاری شود تا شرایط حضور و تولید و کار کردن گروههای حرفه ای تئاتر در شهرهایِ دیگر استانمان مهیا شود و حمایت همه جانبه از چنین گروههایی، سرلوحه سیاست های مقامات و مدیران و مسئولین فرهنگی قرار بگیرد.

ای کاش ما مردم با همه سختی های این روزها بتوانیم از هنرمندانِ شهرمان حمایت کنیم و بر آبادی و امید و فرهنگ دیرینه میهن بیفزاییم.

منبع: گیلان تیتر


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *