به‌ مناسبت روز زمین پاک؛شمال ما: امروز روز زمین پاک است که از سال ۱۹۶۹ میلادی به این عنوان شناخته شده است ولی آیا می‌دانید سالانه چه میزان تخریب محیط زیستی بر روی این کره خاکی صورت می‌گیرد؟

 

به گزارش آنا، دوم اردیبهشت ماه که برابر با ۲۲ آوریل است در کشور ما با عنوان روز زمین پاک شناخته می‌شود، مناسبتی که از سال ۱۹۶۹ با عنوان روز زمین در اجلاس یونسکو معرفی شد و از آن پس کشورهای مختلفی در سراسر جهان این روز را جشن گرفته و به‌مدت یک هفته پس از آن را به فعالیت‌های زیست محیطی اختصاص می‌دهند.

این روز برای انسان‌ها یادآور آن است که زمین و زیست بوم آن برای ما شرایط حیات و زیستن را فراهم کرده است و ما نیز در برابر آن به‌عنوان نوع بشر وظیفه داریم در راستای ارتقای هماهنگی با طبیعت و زمین به‌منظور دستیابی به نیازهای اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی‌مان تلاش کنیم.

شالوده اصلی این روز مشارکت همگانی و پیش‌نیاز آن ارتقای آگاهی همه افراد در این خصوص است، آگاهی و دانشی که شناخت نسبت به انسان به‌عنوان جزئی از سیستم طبیعت و نقشی که می‌تواند در تداوم آن داشته باشد را منتقل کند.

در این میان جوامع می‌بایست بتوانند با در پیش گرفتن رویه‌هایی خاص ارتباط انسان‌ها را با زمین و مسئولیتی که تک تک آنها در قبال نسل‌های آینده خود دارند را به آنها نشان دهند.

بیان حقایقی درباره آسیب‌هایی که انسان از طریق اقداماتش به نوع خود و زمین وارد می‌کند می‌تواند اهمیت توجه به این روز را بیش از پیش نشان دهد.

۱- از دهه ۱۹۵۰ که پلاستیک مورد استفاده بشر قرار گرفت تاکنون حدود ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک تولید شده است که از این میزان تقریباً ۹۱ درصد آن قابلیت بازیافت ندارد و صدها و یا حتی هزاران سال در طبیعت باقی می‌مانند.

۲- در هر دقیقه در جهان حدود یک میلیون بطری پلاستیکی خریداری می‌شود که کمتر از نیمی از آن بازیافت می‌شود.

۳- ذرات میکروسکوپی در اقیانوس‌ها بیشتر از ستاره‌های کهکشان راه شیری است.

۴- آلودگی‌ها سالانه یک میلیون پرنده دریایی و حدود ۱۰۰ میلیون پستاندار دریایی را در سال از بین می‌برد.

۵- ایالات متحده آمریکا به تنهایی ۳۰ درصد آلودگی‌های جهان را تولید و همزمان ۲۵ درصد منابع طبیعی جهان را مصرف می‌کند.

۶- چین و آمریکا در تولید دی‌اکسید کربن در جهان مقام اول و دوم را دارند.

۷- میزان استفاده مواد شیمیائی در خانه‌ها چند برابر بیشتر از میزان مواد شیمیائی است که در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۸-امارات متحده عربی یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولید‌کنندگان زباله و مصرف‌کننده آب است.

این تنها بخش اندک و بسیار کوچکی از بلاها و تخریب‌هایی است که بشر بر سر این کره خاکی آورده است و اگر به همین آمار جزئی اکتفا کنیم به حجم نگران‌کننده بلایی که بر سر زمین وارد می‌شود باید تأسف خورد.

ذکر این حقایق بیانگر این موضوع است که همه ما به‌عنوان نوع بشر بر‌ روی یک کره خاکی با منابع محدود زندگی می‌کنیم و در صورتی‌که بدون توجه محدودیت منابع به این روند ادامه دهیم نسل‌های آینده ما از شرایط قابل زیست برای تداوم حیات بر روی زمین برخوردار نخواهند بود.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *