مهتا صدری

شمال ما: این بار، حوزه ی کارآفرینی زنان عرصه ای برای جولان دادن عده ای با توهم قدرت تاثیرگذاری بر اذهان ایجاد کرده است؛ افرادی که طبق معمول بدون توجه به پیامدهای فرهنگی و اجتماعی و…جبران ناپذیری همچون نابودی اعتماد عمومی که روشهای غیراخلاقی مانند نشر اکاذیب،تهمت و …ایجاد خواهد کرد، در صدد دست یابی به مقاصد خود هستند.

 

این بار، حوزه ی کارآفرینی زنان عرصه ای برای جولان دادن عده ای با توهم قدرت تاثیرگذاری بر اذهان ایجاد کرده است؛ افرادی که طبق معمول بدون توجه به پیامدهای فرهنگی و اجتماعی و…جبران ناپذیری همچون نابودی اعتماد عمومی که روشهای غیراخلاقی مانند نشر اکاذیب،تهمت و …ایجاد خواهد کرد، در صدد دست یابی به مقاصد خود هستند.

افرادی که با قضاوت های یکسویه و تنگ نظرانه، متخصص ایجاد منجلاب های کاملا آشنا برای مردم در مباحث مختلف بوده و مورد هجمه قرار دادن آبروی دیگران بدون مستندات و ادله را مستمسک رسیدن به اهداف خود میدانند را، به حق، میتوان یکی از عوامل عقب ماندگی این خطه دانست.

فعالیت های زنان،عرصه ای برای ماهیگیری سیاسی

پس از ایجاد سامانه ای از سوی معاونت زنان نهاد ریاست جمهوری برای انتخاب زنان کارآفرین برتر سطح کشور که برای اولین بار با این ساز و کار انجام شد و با توجه به امتیاز گیلان در خصوص بیشترین تعداد کاندیداهای زن کارآفرین در میان استان ها (۱۴ نفر) که میتوانست در صورت استفاده درست از ظرفیت رسانه های معتمد و متعهد به رسالت خود، عرصه مانور تبلیغاتی خوبی برای زنان این‌ استان باشد، شاهد بودیم که در این حوزه نیز، طبق معمول، منفعت طلبانی که گویا مسئولیت مستقیم به استهزا کشیدن و هوچی گری در خصوص کلیه اقدامات مثبت این دیار بر عهده ی آنهاست، به دنبال ماهیگیری از فضایی که به واسطه ی مطالبه گری عده ای قلیل از زنان کارآفرینی که موفق به جلب توجهات عمومی و دولتی از جمله توجه ویژه ی معاونت زنان نهاد ریاست جمهوری شده بودند را نیز، آلوده به بازی های سیاسی نموده و در این میان افرادی که فاقد تحلیل درست در خصوص مناسبات سیاسی و اجتماعی و دسته بندی های خاص حاکم بر این استانند؛ ناخواسته، فریب جو ایجاد شده را خورده و با تصور اینکه بحث این حمایت بر روی کارآیی،لیاقت و توانمندی ست، متاسفانه کاملا هیجان زده از کلیه ی ظرفیت های مالی و ارتباطی خود برای دامن زدن به این فضای مسموم استفاده کردند.

منافع جناحی،پشت پرده نمایش خیرخواهی اجتماعی

حال اگر تحلیل درست و فارغ از حب و بغضی در میان باشد، به وضوح، بی توجهی افرادی که به اذعان خود با هدف خیرخواهی برای استان در این مقوله ورود کردند به موضوع ائتلاف این ۱۴ زن کار آفرین که با ابتکار و درایت یکی از این زنان اتفاق افتاد و رسانه ای نیز شد، مشهود است.

موضوعی که برای هر ذهن آگاه و روشنی این شائبه را بوجود خواهد آورد که در صورت حمایت ادعا شده فراجناحی، غیر سیاسی و غیر منفعت طلبانه، این دوستان چگونه مطلقا به موضوع ائتلاف این زنان نمی پردازند و در این میان تنها تمرکزشان حمایت از یک فرد خاص است!؟

در این بازه زمانی باقیمانده، باید دید اهداف پشت پرده این گروه که به استناد ادعای خود، در ابتدا، کلیه دغدغه خود را حمایت از همه ی کارآفرینان گیلانی اعلام‌ کردند، چیست؟

آیا ریشه یابی دلایل این اشخاص برای حمایت از فردی خاص، نشاندهنده این نیست که این حمایت تنها به دلیل توجه افراد شناخته شده ای که با آنان اختلافات عمیقی دارند به کاندیدای مورد هجمه اینان است؟ اینکه بیان میشود فعالان سیاسی و اجتماعی از کاندیدایی حمایت کرده اند آیا با توجه به سوابق این کاندیدا که هرگز و در هیچ برهه ای از خود گرایش سیاسی نشان نداده، نشان دهنده ی این است که این فرد از ارتباطات نادرستی استفاده نموده؟ چگونه این دلیل روشن به ذهن مبارک این عده خطور نمیکند که طبیعتا می بایست فردی که بالغ بر ۲۰ سال فعال خوش نام اجتماعی ست بیش از هر قشر دیگری در میان همان فعالان اجتماعی و سیاسی که مرتبا مجبور به تعامل با آنان برای ادامه فعالیت بوده است، شناخته شده باشد!

مهم ترین معیار سنجش درجه توسعه یافتگی کشورها، میزان اهمیت و اعتباری ست که زنان دارند و این مقوله در تحول جوامع انسانی عامل بنیادی محسوب میشود بنابراین؛ به هیچ وجه این عرصه، بستر مناسبی برای عقده گشایی های سیاسی نیست زیرا؛ تخریب فعالیت های اجتماعی زنان بر زندگی تک تک افراد جامعه تاثیرگذار خواهد بود.

لازم است به این موضوع بسیار پراهمیت نیز توجه کنیم که به واسطه این زنان کارآفرین، افرادی امرار معاش میکنند و این قبیل فضا سازی ها و مسموم کردن جو عمومی و اختلال در روند فعالیت های اینان، تنها هجمه بر این زنان نیست ، بلکه مستقیما بر معاش اشخاصی از جمله؛ زنان سرپرست خانوار و به تبع آن کودکانی تاثیر گذار است که در این شرایط سخت اقتصادی همچون همه شهروندان حق داشتن حداقل های رفاه زندگی را دارند.

منبع: گیلان تیتر


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *