آسمان تو چه رنگ است امروز؛شمال ما: خانه کودکی امیرهوشنگ ابتهاج در رشت تخریب شد تا دیگر نیازی به اقدام مسئولان مربوطه در خرید و مرمت این بنا نباشد.

 

خانه پدری امیرهوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) که زادگاه غرل‌سرای معاصر کشور است و قرار بود بعد از ثبت ملی به موزه تبدیل شود در پیچ و خم بروکراسی اداری گرفتار و نه تنها ثبت ملی نشد بلکه امروز شاهد تخریب این بنا که هویت فرهنگ و هنر این شهر بود، هستیم.

 

این تخریب در حالی است که مرداد سال ۹۶ رضا علیزاده، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وقت استان گیلان، از گذراندن مراحل آخر ثبت خانه‌ «ابتهاج» در میراث فرهنگی خبر داد و گفت: پرونده ثبت ملی خانه «ابتهاج» به شورای ثبت سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تحویل داده شده است و کارشناسان در حال فراهم کردن زمینه ثبت ملی این خانه باارزش هستند.

 

اسفند ماه سال گذشته در ۹۰سالگی استاد امیر هوشنگ ابتهاج، دو فوریت الزام شهرداری رشت به خرید خانه مادری وی و تبدیل آن به بنیاد شعر و ادب سایه با رای قاطع اعضای شورای شهر تصویب شده بود.

 

حدود یکسال گذشت تا اینکه در ۱۲ دی که روز رشت نامگذاری شده است، مجددا در فضای رسانه‌ای گیلان اخباری مبنی بر خطر تخریب خانه پدری استاد ابتهاج در محله استادسرای رشت منتشر شد که نگرانی شهروندان از اینکه این خانه نیز دچار سرنوست خانه شبان و تخریب ناگهانی شود را برانگیخت.

 

در آن زمان( دی ماه ۹۷) «شهرود امیرانتخابی»، مدیرکل میرراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از ثبت ملی خانه ابتهاج خبرداد و گفت:اخبار خوشی در راه است و استاندار نیز خواستار حفط و ثبت این بنا شده است.

 

امیر انتخابی امروز با بیان اینکه پیگیر ثبت این بنا بودیم به خبرنگار شبستان گفت: این خانه مالک شخصی دارد و در جلسات متعدد با شورای شهر رشت قرار شده بود تا بنا توسط شهرداری خریداری شود تا توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت برسد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه پرونده ثبت این بنا در مرکز تکمیل شده بود اظهارداشت: مستندات کافی در مورد خانه در اختیار مالک قرارداده شده بود، اما باید خریداری می‌شد.

 

و با همه این اوصاف، صبح امروز خبر تخریب خانه ابتهاج منتشر شد، خبری که موجب تعجب و ناراحتی دوستداران شعر و ادب شد.

 

در هر صورت خانه کودکی امیرهوشنگ ابتهاج نیز به مانند خانه شبان در یک جمعه و تعطیلی نهادها و ادارات! امروز جمعه(۲۳ فروردین ۹۸) با لودر تخریب شد تا دیگر نیازی به اقدام مسئولان میراث فرهنگی و سایر مسئولان مربوطه برای مرمت و یا خریداری بنا نباشد!

منبع: شبستان


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *