رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان:شمال ما: رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان گفت: برنج مهمترین محصول استان گیلان است و واردات بی‌رویه آن ضربه سنگینی به کشاورزان گیلانی می‌زند.

 

محمدصادق حسنی شامگاه پنج‌شنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان گیلان اظهار داشت: اعتبار اختصاص یافته برای مدیریت پسماند در استان‌های شمالی به محیط زیست واگذار شده بود اما مجلس آن را در اختیار سازمان همیاری شهرداری‌ها قرار داد و باعث بی‌نظمی در این زمینه شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از اوضاع نابه‌سامان بازار برنج گفت: برنج نخستین و مهم‌ترین محصول استان گیلان محسوب می‌شود و واردات بی‌رویه آن هنگام برداشت محصول ضربه سنگینی به کشاورزان گیلانی می‌زند که باعث تاسف است.

وی با بیان اینکه اوضاع بد اقتصادی کشاورزان گیلانی را مجبور می‌کند که محصول خود را در ابتدای فصل برداشت بفروشند افزود: کشاورزان مجبور هستند که اواخر شهریور محصول خود را بفروشند در حالی‌ که اسفند سال گذشته قیمت برنج ۶ هزار تومان افزایش پیدا کرده بود و این نشان‌دهنده عدم نظارت است.

حسنی با گله‌مندی از سودجویی دلالان از بازار برنج خاطرنشان کرد: سود اصلی حاصل از معاملات در بازار برنج صرفا به نفع دلالان است و کشاورزان کمترین سهم را در آن دارند و ضروری است که وزیر جهاد کشاورزی اقدامات جدی‌تری در این حوزه انجام دهد تا کشاورزان گیلانی آسیب کمتری ببینند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به ضرورت احداث سد در استان گیلان اظهار داشت: ضروری است سهم استان گیلان از منابع متمرکز در وزارتخانه‌های کشور به تفکیک شهرستان‌ها مشخص شود تا بتوانیم برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای پیشرفت استان کنیم.

مهرداد بائوج لاهوتی به قطعی آب روستاهای لاهیجان، آستانه اشرفیه و لنگرود به مدت دو ماه در سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: عدم توزیع درست اعتبارات باعث به وجود آمدن این مشکل شده بود که ضروری است اقدامات لازم برای جلوگیری از تکرار آن انجام شود.

وی با بیان اینکه عدم لایروبی برخی از رودخانه‌های قدیمی شهرستان لنگرود ممکن است خطرات جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد افزود: برخی رودخانه های لنگرود بیش از ۵۰ سال است که لایروبی نشده‌اند و ممکن است بارش‌ها در آینده باعث به وجود آمدن خطر برای مردم این منطقه شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت حذف یارانه دولتی در حوزه چای تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های دولت، نیاز نیست که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به حوزه واردات چای اختصاص داده شود.

منبع: تسنیم


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *