در جلسه کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت بیان شد؛شمال ما: عدم تحقق اعتبار ۳۰ درصدی از سوی دولت برای خرید زباله‌سوز سراوان و خشک شدن ۲۴ هکتار از تالاب عینک رشت ازجمله مباحثی بود که در جلسه کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای شهر رشت مطرح شد.

 

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای شهر رشت عصر امروز در هفتاد و یکمین جلسه این کمیسیون در ساختمان میرزا خلیل رفیع با حضور جمعی از مدیران شهرداری رشت و دستگاه‌های دولتی با اشاره به اینکه رودخانه‌های رشت نبض توسعه شهر هستند اظهار کرد: از سال ۹۲ با تصمیمات اتخاذشده و گسترش فعالیت  سمن‌های زیست‌محیطی اقدامات مؤثری پیرامون رفع مشکل آلایندگی رودخانه‌های شهر انجام شد.

وی به انتخاب نماینده ویژه دولت پیرامون احیا و بازسازی رودخانه‌های رشت اشاره کرد و گفت: انتظار داریم در راستای رفع مشکلات عدیده رودخانه‌های زرجوب و گوهررود رشت شاهد اختصاص و افزایش اعتبارات دولتی باشیم.

فاطمه شیرزاد با اشاره به لایروبی دو رودخانه گوهررود و زرجوب رشت بیان کرد: با توجه به ارتباطی که مابین رودخانه‌ها و تالاب عینک رشت با دیگر مباحث زیست‌محیطی شهر وجود دارد یقیناً رفع مشکلات این دو حوزه می‌تواند نقش مؤثری در تأمین سلامت جامعه ایفا کند.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای شهر رشت با ابراز نگرانی درباره دغدغه‌های مالی پیرامون ساماندهی گوهررود و زرجوب و تالاب عینک رشت افزود: اقداماتی ازجمله پاک‌سازی سطح تالاب عینک از گیاه مهاجم سنبل آبی توسط سمن‌های مردم‌نهاد زیست‌محیطی انجام‌شده و این مهم قابل تقدیر است.

وی تأمین منابع مالی به منظور رسیدگی و برطرف کردن مشکلات پیرامون رودخانه‌های شهر را امری ضروری دانست و تصریح کرد: در تأمین منابع مالی و جذب اعتبارات دولتی به منظور رفع مشکلات این حوزه نیازمند همراهی و تعامل بیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی رشت هستیم و ساماندهی رودخانه‌های گوهررود و زرجوب با اختصاص مبالغ اخیر امکان‌پذیر نیست.

شیرزاد با تاکید بر اینکه رفع مشکل گوهررود و زرجوب رشت نیازمند هزاران میلیارد تومان اعتبار است گفت: انتظار داریم با توجه به اینکه این مهم به یک مطالبه عمومی تبدیل‌شده دولت نیز با توجه به این خواسته به‌حق نسبت به رفع کامل این مشکل ورود کند.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای شهر رشت با اشاره به اقدامات انجام‌شده توسط شهرداری رشت در منطقه سراوان و در راستای ساماندهی پسماند بیان کرد: اقدامات فنی و مهندسی خوبی توسط شهرداری رشت در سراوان انجام‌شده و در دوران فعالیت شورای چهارم  طرح جامع پسماند رشت مصوب شد.

وی با بیان اینکه  متولی رودخانه‌ها در تمام کشور سازمان آب منطقه‌ای است تصریح کرد: در بحث سرمایه گزاری پیرامون دو رودخانه گوهررود و زرجوب و تالاب عینک رشت می توانیم با ایجاد تعامل بیشتر ما بین شهرداری و دیگر دستگاه‌های متولی نسبت به ایجاد زیرساخت‌های مناسب اقدام کرده و احداث هتل در حاشیه تالاب عینک رشت ازجمله مواردی است که می‌تواند با همکاری بیشتر تحقق پیداکرده که این اقدام رونق اقتصادی و توسعه گردشگری در رشت را به همراه دارد.

شیرزاد به حجم انبوه زباله در سراوان اشاره کرد و گفت: چالش های ایجادشده پیرامون تولید زباله زیرپوشش سبز استان گیلان پنهان‌شده و این در حالی است که استانداری گیلان فاقد طرح جامع پسماند است.

عدم تحقق اعتبار ۳۰ درصدی از سوی دولت برای خرید زباله‌سوز سراوان

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای شهر رشت با ابراز گلایه از عدم انجام تعهد دولت پیرامون احداث زباله‌سوز سراوان افزود: شهرداری رشت با تمامی مشکلات و دغدغه‌ها، اقدامات خوبی در حوزه پسماند انجام داده و این در حالی است که اعتبار ۳۰ درصدی از سوی دولت بابت واریز به‌حساب شرکت تی تی اس به منظور خرید زباله‌سوز سراوان تاکنون محقق نشده است.

وی با اشاره به اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب در محلات کم برخوردار رشت بیان کرد: انتظار داریم رفع مشکلات آب و فاضلاب در محلاتی ازجمله فخب، معلولین، کوی حسینی و غیره جزو پروژه‌های اولویت‌دار آب و فاضلاب گیلان قرار بگیرد.

شیرزاد با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه ما بین سازمان آب منطقه‌ای و مدیریت شهری رشت تصریح کرد: انعقاد این تفاهم‌نامه می‌تواند در رفع بسیاری از مشکلات زیست‌محیطی و تسریع بخشیدن به اقداماتی پیرامون رودخانه‌ها و تالاب عینک رشت موثر باشد.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت به موضوع فراخوان مسابقه ارائه طرح‌های نوین مهندسی با رویکرد احیا، ساماندهی و سرمایه‌گذاری پیرامون رودخانه‌های زرجوب و گوهررود و تالاب عینک رشت اشاره کرد و گفت: این فراخوان به‌زودی و باهدف جذب گردشگر و رونق اقتصادی با محوریت رودخانه‌های گوهررود و زرجوب و تالاب عینک رشت انجام می‌شود.

محمد حسن عاقل منش عضو کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه نقشه جامع به منظور ساماندهی رودخانه‌های گوهر رود و زرجوب وجود ندارد اظهار کرد: دستگاه‌هایی ازجمله استانداری، آب منطقه‌ای، آب و فاضلاب و شهرداری باید در این باره با تعامل و همدلی ورود کرده و یقیناً در این صورت اقدامات تأثیرگذاری در این حوزه انجام می‌شود در غیر این صورت با جزیره‌ای عمل کردن مشکلی برطرف نمی‌شود.

ناصر عطایی شهردار منطقه یک رشت نیز در جلسه امروز کمیسیون بهداشت شورای شهر با اشاره به اقدامات انجام‌شده پیرامون رودخانه‌های رشت در این منطقه از شهرداری اظهار کرد: لایروبی رودخانه‌ها، ایجاد سلسله پارک های حاشیه رودخانه‌ها ازجمله اقداماتی است که تاکنون انجام‌شده است.

شهرداری نقشی برای رفع مشکلات رودخانه‌های رشت ندارد

رئیس سازمان سرمایه گزاری شهرداری رشت نیز با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با برخی از شرکت های خصوصی پیرامون رفع مشکلات رودخانه‌های رشت اظهار کرد: اخیرا شیوه نامه‌ای پیرامون رودخانه‌ها ابلاغ‌شده که در آن شهرداری اساسا نقشی در این حوزه  ندارد.

مریم گل احضار به تمایل برخی از سرمایه‌گذاران بابت سرمایه گزاری اطراف رودخانه‌های رشت و تالاب عینک اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تولی گری درباره رودخانه‌ها و تالاب عینک رشت خارج از اختیارات شهرداری است بنابراین در حوزه سرمایه گزاری نیز باید با همکاری و تعامل ما بین شهرداری و دستگاه‌های متولی در این باره اقدام کنیم.

کوبش و یکنواخت کردن زباله‌ها در سراوان

نماینده سازمان پسماند شهرداری رشت نیز در جلسه امروز با اشاره به اینکه شیرابه‌های تولیدی در منطقه سراوان حدود ۱۰ لیتر در ثانیه است اظهار کرد: با راه‌اندازی تصفیه‌خانه سراوان اقدامات خوبی پیرامون ساماندهی شیرابه‌ها انجام می‌شود.

افشین پور علی به کوبش و یکنواخت کردن زباله‌ها در سراوان اشاره کرد و گفت: با نوسازی سیستم سم‌پاشی و انجام فنس کشی در سراوان پس‌ازاین مشکلی با عنوان حمله مگس‌ها در سراوان نخواهیم داشت.

دستور کار احداث سه پارک در حاشیه رودخانه‌ها

مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری رشت نیز در این جلسه اظهار کرد: یقیناً با احیای رودخانه‌ها و تالاب عینک رشت یک منطقه خاص جذب گردشگری در شهر ایجاد می‌شود.

سجاد محجوب با اشاره به ایجاد پارکهای حاشیه رودخانه‌های رشت افزود: احداث سه پارک دیگر در حاشیه رودخانه‌ها در دستور کار قرار دارد و امیدواریم با اقدامات پیش رو حاشیه رودخانه‌های شهر به یکی از مناطق پررونق گردشگری تبدیل شود.

عضو هیئت مدیره شرکت آب منطقه‌ای گیلان نیز با تاکید به پربار بودن این جلسه با موضوعیت رودخانه‌ها و تالاب عینک رشت اظهار کرد: اقدامات پیرامون رودخانه‌های رشت باید اولویت‌بندی و سپس اجرایی شود.

رضا ساغری با اشاره به اقدامات موثر انجام‌شده پیرامون ساماندهی رودخانه‌های رشت افزود: یقیناً احداث تصفیه‌خانه‌ها می‌تواند نقش مؤثری در کاهش آلودگی رودخانه‌های رشت ایفا کند.

نیاز به اعتبار ۳۷ میلیاردی جهت اجرای پروژه تصفیه‌خانه امام رضا در رشت

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری نیز با اشاره به انجام پروژه‌هایی به منظور کاهش آلودگی و ساماندهی رودخانه‌های گوهررود و زرجوب رشت اظهار کرد: اعتبار مصوب برای پروژه‌های آب و فاضلاب رشت در سال جاری سه میلیارد و هفتصد میلیون تومان بوده و این در حالی است که برای اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب رشت نیازمند یک هزار میلیارد تومان اعتبار هستیم.

علیرضا غیاثی به اجرای پروژه تصفیه‌خانه‌های رشت اشاره کرد و گفت: اجرای پروژه تصفیه‌خانه امام رضا در رشت نیز نیازمند ۳۷ میلیارد تومان اعتبار است.

۲۴ هکتار از تالاب عینک رشت خشک‌شده است

شهردار منطقه چهار رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در بحث تولی گری تالاب عینک رشت اقدامات مشخصی در دست انجام است اظهار کرد: در این باره نشست های متعددی با حضور دادستان رشت انجام‌شده است.

آرش امیرلو با بیان اینکه ۲۴ هکتار از تالاب عینک رشت به دلیل بروز مشکلاتی خشک‌شده  است افزود: تولی گری تالاب عینک رشت با شرکت آب منطقه‌ای بوده و انتظار داریم به این مهم توجه بیشتری معطوف شود.

پویا شهشهانی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان نیز در جلسه امروز با اشاره به مشکلات حوزه پسماند شهرداری رشت اظهار کرد: در سال ۹۷ در بخش جذب اعتبارات دولتی در حوزه پسماند به‌خوبی اقدام نشد و عملاً اعتباراتی که سازمان شهرداری‌ها از این بابت به گیلان اختصاص پیدا می کرد قطع‌شده است.

منبع: فارس


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *