تشکیل صدها پرونده تخلف سالانه؛شمال ما: بولدوزرهای زرد رنگ به جان بستر رودخانه ها افتاده اند. روزی نیست از مناطق مختلف گیلان از بستر رودخانه ها با مجوز یا بی مجوز به برداشت شن و ماسه نپردازند. رویه ای که منجر به تغییر اکوسیستم رودخانه ها، تغییر مسیر و از بین بردن منابع آبزی چون بستر زاد و ولد و زندگی ماهیان می شود. با این حال به جز برداشت های با مجوز، حجم زیادی از برداشت ها خلاف و بدون مجوز است و گفته می شود، در برخی از مجوزدارها هم طرف های حساب بیشتر از مقدار در نظر گرفته شده برداشت می کنند.

فرشته رضایی

بولدوزرهای زرد رنگ به جان بستر رودخانه ها افتاده اند. روزی نیست از مناطق مختلف گیلان از بستر رودخانه ها با مجوز یا بی مجوز به برداشت شن و ماسه نپردازند. رویه ای که منجر به تغییر اکوسیستم رودخانه ها، تغییر مسیر و از بین بردن منابع آبزی چون بستر زاد و ولد و زندگی ماهیان می شود. با این حال به جز برداشت های با مجوز، حجم زیادی از برداشت ها خلاف و بدون مجوز است و گفته می شود، در برخی از مجوزدارها هم طرف های حساب بیشتر از مقدار در نظر گرفته شده برداشت می کنند.

۴۰ رودخانه گیلان در تهدید برداشت بستر

اما این برداشتهای بدون مجوز چه معضلاتی ایجاد می کند؟ در این رابطه یک فعال نحیط زیستمی گوید: در گیلان بیش از ۴۰ رودخانه منتهی به دریای خزر وجود دارد که از بستر تعداد زیادی از آنها شن و ماسه برای موارد مختلف برداشت می شود.

“نسیم طواف زاده” می افزاید: میزان و چگونگی برداشت شن و ماسه برای بسیاری از دستگاهها از جمله شهرداری ها و بخشداری ها تعریف شده نیست و اگر نظارت و پیگیری های محیط زیست در این باره نباشد اتفاقات ناخوشایندی برای بستر این رودخانه ها به دلیل برداشت زیاد رخ می دهد.

طواف زاده می افزاید: طبق گزارشات ارسال شده بیشترین برداشت شن و ماسه درمناطق غرب استان انجام می شود و متاسفانه یکی از مشکلاتی که دراین رابطه داریم رودخانه های مناطق مختلف استان به صورت محدوده ای مورد نظارت قراردارند و این نکته در چگونگی نظارت برهمه رودخانه ها مشکل ساز می شود. در حال حاضر برداشت شن و ماسه به شکل پراکنده است و نظارت تخصصی در این حوزه وجود ندارد.

طواف زاده با اشاره به برداشت شن و ماسه توسط ارگانهای رسمی مانند شهرداری ها و بخشداری ها ادامه می دهد: در بسیاری از مواقع خود بخشداری ها درسطح روستاها نیز درگیر ماجرا هستند و موجب تشدید برداشت شن و ماسه به بهانه ساخت پروژه های عمرانی می شوند. چیزی که مهم است برداشت شن و ماسه برای پوشاندن زباله ها در روستاهاست که به این بهانه مجوز صادر می کنند اما عملا شن و ماسه برداشت شده برای دفن زباله به کار گرفته نمی شود.

وی می گوید: به هم خوردن زیستگاه برخی از ماهیان آبزی رودخانه ای و نیز تخریب بستر رودخانه برای زاد آوری ماهیان دریای خزر در فصل زاد و ولد از دیگر نتایج منفی برداشتهای بی رویه از سطح رودخانه های استان است.

برداشت بی‌رویه شن و ماسه از رودخانه‌های گیلان مورد پیگرد قرار می‌گیرد

اما مسئولان در این رابطه چه می کنند؟ معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت گیلان در این زمینه می گوید:‌ برداشت بی‌رویه و خارج از ضابطه از بستر رودخانه‌های گیلان مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

“افشین سروش” بیان می کند:‌ هرگونه اقدام برای برداشت بی‌رویه مصالح شن و ماسه از بستر رودخانه‌های استان گیلان که خارج از ضوابط مندرج در مجوزهای صادر شده دستگاه‌های متولی باشد مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

‌معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت گیلان عنوان می کند:‌ برداشت بی‌رویه شن و ماسه و مازاد نیاز از بستر رودخانه‌ها از جمله موضوعات عدیده‌ و مهمی است که همواره سازمان‌های متولی صدور مجوزهای قانونی و دستگاه‌ها نظارتی در استان گیلان با آن مواجه هستند.

سروش با بیان اینکه سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت گیلان از دستگاه‌های متولی در امر نظارت بر نحوه برداشت از رودخانه‌ها است، می افزاید:‌ این دستگاه بر اساس تکالیف قانونی محول شده از سوی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت مسئولیت صدور مجوز برداشت از بستر رودخانه‌ها را برعهده دارد.

آسان تر شدن روند صدور مجوز!

وی با بیان اینکه مجوز برداشت شن و ماسه برای سه گروه از متقاضیان صادر می‌شود تصریح می کند: شرکت‌های دانه بندی،‌ شهرداری‌های و پیمانکاران پروژه‌های عمرانی سه گروهی هستند که سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت گیلان مجوزهای لازم را بنابر صلاحدید برای آنان صادر می‌کند.

معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت گیلان می گوید:‌ مجوزهایی که توسط این دستگاه برای برداشت کنندگان شن و ماسه صادر می‌شود باید با ضوابط شرکت آب منطقه‌ای گیلان،‌ حفاظت محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز انطباق داشته باشد.

با این حال این مقام مسئول از آسان شدن روند صدور مجوز برداشت شن و ماسه خبر می دهد. سروش از برگزاری جلسات متعدد در مورد شیوه‌نامه‌ صدور مجوز برداشت از بستر رودخانه‌ها خبر داده و عنوان می کند:‌ با تعاملات متعدد و مطلوبی که بین دستگاه‌های مرتبط در امر صدور مجوز برداشت شن و ماسه شکل گرفته است روند صدور این مجوزها در آینده نزدیک کوتاه‌تر می‌شود.

تشکیل صدها پرونده تخلف سالانه

گفتنی است در همین زمینه ” کاظم لطفی” مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان در گفت و گوی کوتاهی  با تأکید بر اینکه این شرکت بر روی نحوه برداشت شن و ماسه رودخانه‌های استان نظارت دارد اظهار می کند: سالانه صدها پرونده تخلف برداشت غیرمجاز و بیش از حد از بستر رودخانه‌های گیلان توسط شرکت آب منطقه‌ای جهت رسیدگی به محاکم قضایی ارجاع می‌شود

منبع: همشهری


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *