شمال ما: کارشناس بخش معدن سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان  گفت: ارزانی مصالح رودخانه‌ای منجر به برداشت های بی رویه شده است و این امر یکی از عوامل وقوع سیل در گیلان است.

رحیمی در گفت‌و‌گو با ایسنا، با بیان اینکه تصرف بستر رودخانه و برداشت‌های بی‌رویه از عوامل وقوع سیل در استان است، گفت: متاسفانه سودجویان منافع خود را فدای منافع عمومی جامعه می‌کنند و با سود سرشاری که از فروش شن و ماسه نصیبشان می‌شود، بستر رودخانه‌های استان را هر روز زخمی‌تر از روز قبل می‌کنند.

وی افزود: به انداره کافی مصالح کوهی برای نیاز پروژه‌های عمرانی در استان وجود دارد، اما شرکت‌ها به دلیل اینکه هزینه حمل و نقل کمتری بپردازند،از مصالح کوهی صرف‌نظر می‌کنند و به جان رودخانه‌ها می افتند.

رحیمی ادامه داد: اخیرا مشاهده شده که سیل در گیلان خسارتهای زیادی به بارآورد،این در حالیست که اگر به درستی از رودخانه‌ها حفاظت می‌شد شاهد خسارت کمتری به استان بودیم.

وی تصریح کرد: افراد سودجو در گذشته با برداشت‌های شن و ماسه پول‌های کلان به جیب زده‌اند و اصلا برایشان مهم نبود که چه بلایی بر سر محیط زیست استان می‌آورند.

رحیمی با بیان اینکه زمین‌خواری و ماسه‌خواری به بهانه تامین مصالح پروزه های عمرانی در گیلان در حال وقوع است،خاطرنشان‌ کرد: اگر همین امروز کاری نکنیم، فردا دیگر برای نجات رودخانه‌ها که شریانهای حیاتی استان هستند، بسیار دیر خواهد بود.

وی گفت: هم اکنون پرونده‌های زیادی از متخلفین به دادگاه رفته است و امیدواریم برخورد جدی با آنها صورت بگیرد.

به گزارش ایسنا، در پی بررسی آثار مخرب برداشت بیش از حد منابع شن و ماسه از بستر رودخانه باعث می‌شود، که فرصتی برای تجدیدپذیری ذخیره شن و ماسه باقی نماند و بر اثر از دست دادن فزاینده شن و ماسه نتایج بسیار سوئی در همه ابعاد به وجود بیاید.

همچنین برداشت بیش از حد باعث می شود که الگوی رودخانه در فاصله زمانی تغییرات بسیار شدیدی پیدا کند که این تغییرات عمدتا به صورت گودافتادگی بستر و افزایش عرض بسیار زیاد رودخانه است. برداشت مصالح رودخانه‏ای موجب ایجاد حفره ‏هایی در بستر می‏ شود و با بهم خوردن تعادل رسوبهای رودخانه سبب می ‏شود که ظرفیت حمل رودخانه را در پایین‏دست گودال زیاد کرده، موجبات کف‏ کنی بستر را فراهم آورد و این تغییرات باعث تغییر متغیرهای شیب و عمق جریان شود.

تحقیقات نشان می‏ دهد که عامل اصلی تغییرات مورفولوژیکی رودخانه در محدوده مورد مطالعه برداشت بیش از حد شن و ماسه از بستر رودخانه است.

ادامه برداشت با روند فعلی باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی خواهد شد که از جمله می ‏توان به فرایندهایی مانند تخریب اراضی کشاورزی، کاهش محصولات زراعی، تخریب سازه‏هایی از قبیل پلها، راه و راه­آهن، خطوط انتقال نیرو و همچنین از بین رفتن زیستگاه‏ها و مرگ آبزیان اشاره کرد. هر چند که فرایندهای ذکر شده در حال حاضر هم رخ می‏دهند؛ نیازمند توجه جدی مسئولان ذی‏ربط هستند.

 


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *