باوجود وسعت و فراگیری کار بادام، باغداران و بادام کاران شهرستان آستانه‌اشرفیه با مشکلات عدیده‌ای در کاشت آن از قبیل نبود بذر و وجود نوعی قارچ سمی به نام «آفلاتوکسین» مواجه هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، بادام‌زمینی یکی از محصولات استراتژیک شهرستان آستانه‌اشرفیه است که این شهرستان را با توجه به وجود رودخانه سفیدرود و حاصلخیزی خاک و وجود بیش از دو هزار و ۶۵۰ هکتار باغ بادام و تولید حدود ۹ هزار و ۱۲۰ تن، آن را تبدیل به قطب تولید بادام‌زمینی در کشور کرده است.

در شهرستان آستانه‌اشرفیه نزدیک به پنج هزار بادام کار مشغول فعالیت هستند که این رقم شامل فراوری محصولات جانبی حوزه بادام نظیر روغن یا بادام‌سوخته این شهرستان نیز می‌شود.

باوجود وسعت و فراگیری کار بادام، باغداران و بادام کاران شهرستان آستانه‌اشرفیه با مشکلات عدیده‌ای در کاشت آن از قبیل نبود بذر و وجود نوعی قارچ سمی به نام «آفلاتوکسین» مواجه هستند.

آفلاتوکسین نوعی قارچ سمی است که در ذرت، بادام و پسته به‌راحتی یافت می‌شود؛ این انسان را از طریق مصرف مواد غذایی آلوده بیمار می‌کند، بیش از ۲۰ نوع قارچ آفلاتوکسین وجود دارد که چهار نوع اصلی آن B1,B2,G1,G2 است و خطرناک‌ترین نوع این قارچ B1 است.

اگر قارچ آفلاتوکسین در ذرت بادام‌زمینی، رشد و توسط مردم مصرف شود، موجب بیماری یا حتی سرطان کبد و معده می‌شود؛ سم آفلاتوکسین به حرارت مقاوم است و در دمای ۲۳۷ تا ۳۶۰ از بین می‌رود، پس از طریق کوره‌های بادام پزی امکان نابودی آن وجود ندارد، به همین دلیل است که نابودی قارچ آفلاتوکسین به دغدغه اصلی بادام کاران تبدیل‌شده است.

عدم توجه جهادکشاورزی به نابودی قارچ آفلاتوکسین

اغلب بادام کاران شهرستان آستانه‌اشرفیه با گلایه از جهاد کشاورزی اعلام کردند که جهاد کشاورزی در مورد نابودی سم آفلاتوکسین هیچ اطلاع‌رسانی یا کمکی به ما نمی‌کند.

یکی از بادام کاران این شهرستان در گفت گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه در مبارزه با قارچ سمی آفلاتوکسین جهاد کشاورزی هیچ کمکی به ما نمی‌کند اظهار کرد: نزدیک به ۱۰ سال است این قارچ در باغ‌های بادام آستانه‌اشرفیه وجود دارد و هرسال هنگام کشت، جهاد کشاورزی چند کارشناس را به باغ‌ها می‌فرستد و مشکلات را ارزیابی می‌کنند اما هیچ کار عملی یا راه‌کاری را برای مبارزه و نابودی این قارچ به ما ارائه نمی‌دهد و ما مجبوریم هرساله مقدار زیادی از محصول خود را به دلیل وجود این قارچ دور بریزیم.

کارشناسان جهاد کشاورزی رابط بین کشاورز و جهاد

رئیس جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه نیز در توضیح این مطلب به خبرنگار فارس اظهار کرد: در مرکز تحقیقات دوره‌های متناوبی را برای کشاورزان برگزار کردیم و کارشناسان مرکز تحقیقات یک یا دو دوره آموزشی را در مساجد محل و یا در دهیاری برگزار و راه‌کارهای مبارزه با این قارچ را به کشاورزان آموزش دادند.

حمیدرضا سلیمانی با اشاره به اینکه کارشناسان جهاد کشاورزی رابط بین کشاورز و جهاد هستند گفت: وظیفه کارشناسان حضور در مزرعه و دیدن مشکلات کشاورز و مزرعه است و سپس با ارزیابی مشکلات، آن‌ها را به مرکز تحقیقات ارجاع می‌دهند و با انجام تحقیق و پژوهش راه‌کارها را برای درمان این قارچ به کشاورزان می‌آموزند.

وی با اذعان به اینکه ما برای مبارزه با قارچ آفلاتوکسین دو بار از کارشناسان صاحب‌نظر دعوت کردیم تصریح کرد: جهاد کشاورزی برای مبارزه با این قارچ که چند سال است وجود دارد، دو بار کارشناسان صاحب‌نظر و دانشگاهی را دعوت کرد و این کارشناسان به باغ‌ها مراجعه و نمونه‌برداری کردند و توصیه‌های لازم را به بادام کاران گفتند.

درمان قارچ آفلاتوکسین در یکی از باغات بادام

رئیس جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه با بیان اینکه ما دریکی از باغ‌ها موفق به درمان این قارچ شدیم افزود: کارشناسان مرکز تحقیقات توانستند دریکی از باغ‌ها که بوته بادام آن توسط قارچ افلاتوکسین پژمرده شده بود را درمان و حتی یک محصول بسیار خوب از همان باغ به دست بیاوریم.

وی با اشاره به اینکه یکی از عوامل شیوع این بیماری در بادام، مدفون نکردن آن توسط کشاورز است گفت: کشاورزان برای پیشگیری از رشد این قارچ باید ابتدا یک کاشت زمستانه انجام دهند و برای جلوگیری از شیوع این بیماری به دیگر قسمت‌های باغ، بادام‌های آلوده را مدفون و یا ازآنجا خارج کنند تا این بیماری در دیگر مناطق شیوع پیدا نکند.

سلیمانی با رد گله‌مندی کشاورزان بیان کرد: برخی کشاورزان گله می‌کنند که چرا جهاد کشاورزی اقدامی دراین‌باره نکرده، درحالی‌که هر زمان کشاورزان به جهاد مراجعه کردند کارشناسان با حضور در باغات راه‌کارهای لازم برای درمان و پیشگیری از شیوع این قارچ را به آن‌ها ارائه کردند.

آبیاری به‌موقع مانع رشد قارچ آفلاتوکسین

رئیس جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه آبیاری به‌موقع بادام را یکی از راه‌کارهای مبارزه با این قارچ دانست و گفت: کشاورز باید بادام را در چند نوبت آبیاری به‌موقع کند تا این محصول بتواند خود را برای رشد با محیط تطبیق دهد، در اکثر جاهایی که آبیاری خوب نبوده است ما دچار شیوع این قارچ در آن باغ بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه کشاورزان باید از بذرهای دارای گواهی استفاده کنند اظهار کرد: کشاورز باید از بذرهایی استفاده کند که دارای مرغوبیت و گواهی باشد نه اینکه هر بذری را از جاهای دیگر استفاده کند، یکی از عوامل بیماری قارچ آفلاتوکسین استفاده از بادام دیگر استان‌ها و شهرها است که کشاورز بذر این بادام را با بذر بادام محلی مخلوط می‌کند و می‌کارد و سبب افزایش بیماری قارچ بادام میشود‌.

عدم اعتنا به بادام در بین دیگر محصولات کشاورزی

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع ‌‌طبیعی استان گیلان نیز با بیان اینکه در حال حاضر نمی‌توان مانع رشد قارچ آفلاتوکسین شد اظهار کرد: آفلاتوکسین قارچی است که در محیط گرم و رطوبتی به‌خوبی رشد می‌کند و یکی از دلایلی که در گیلان این قارچ زیاد شده شرایط محیطی است که متأسفانه در حال به دلیل کمبود مزارع کشاورزی نمی‌توان اقدامی دراین‌باره انجام داد.

معرفت مصطفوی راد با اشاره تغییر ژن بادام nc2 در گیلان گفت: بذر بادام nc2 حدود ۵۰ سال است که در گیلان مورداستفاده قرار می‌گیرد و به دلایلی مختلف دچار تغییر ژن شده و موجب کاهش کیفیت بادام شده است.

وی با اذعان به اینکه به محصول بادام در این چند سال بی‌اعتنایی شده بیان کرد: از گذشته در گیلان مرکز تحقیقات برنج داشتیم و برنج به یک محصول استراتژیک تبدیل‌شده بود و دیگر محصولات ازجمله بادام با بی‌اعتنایی مرکز تحقیقات روبه‌رو شدند.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع ‌‌طبیعی استان گیلان یکی از دلایل وضع کنونی‌ بادام را عدم انجام کار تحقیقاتی بر روی این محصول عنوان کرد و افزود: ما در سال ۱۳۸۳ مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی را احیا کردیم و از سال ۹۱ با آوردن سه کارشناس در حوزه بادام به این مرکز توانستیم پروژه‌های تحقیقاتی خوبی انجام دهیم.

مصطفوی راد با اشاره به تحقیق بر روی ۱۲۰ نوع بذر بادام گفت: ما در این مدت ۸ تا ۹ کار پروژه‌ای انجام و بر روی ۱۲۰ نوع بذر بادام کارهای تحقیقاتی انجام دادیم که به ۱۰ رقم برتر رسیدیم.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع ‌‌طبیعی استان گیلان با اذعان به اینکه برای این کار نیاز داریم چهار سال کار تحقیقاتی انجام شود تصریح کرد: ما برای اینکه این بادام‌ها به زمین‌های کشاورزی عادت و سازگاری لازم را پیدا کنند حداقل چهار سال زمان لازم است.

وی با بیان اینکه کار تحقیقاتی روی بذر بادام باید از ۱۰ سال پیش انجام می‌شد گفت: زمانی که تمرکز تنها روی برنج بود اگر روی بذر بادام کار تحقیقاتی انجام می‌دادند اکنون کشاورزان می‌توانستند بهترین نوع بذر را بکارند.

مصطفوی راد با اذعان به اینکه اگر بادام کاران تناوب زراعی انجام دهند بسیاری از مشکلات حل می‌شود بیان کرد: کارشناسان ما بارها در جلسات مختلف به بادام کاران گفته‌اند با انجام تناوب زراعی و آب یاری در زمان کشت؛ هم قارچ آفلاتوکسین کمتر و هم بادام آن‌ها بیشتر و بهتر می‌شود اما این اقدام انجام نگرفت.

لزوم شناخت آفات بادام توسط مرکز تحقیقات بادام‌زمینی

فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه مرکز تحقیقات بادام‌زمینی باید موانع را شناسایی کند اظهار کرد: یکی از کاربردهای مراکز تحقیقاتی، شناخت موانع برای رشد آن گیاه و از بین بردن این موانع است تا کشاورز بی‌دغدغه به کارخود بپردازد.

رحیم حیدری گلرودباری با اشاره به اینکه باید فرمول لازم برای از بین بردن آفات و بیماری‌ها را به دست آورد گفت: مرکز تحقیقاتی بادام‌زمینی برای اینکه کشاورزان به‌راحتی کار خود را انجام دهند باید انواع بیماری و آفت‌ها را شناسایی و فرمول از بین آن را به دست آورده و در اختیار کشاورزان قرار دهند تا آنان به‌راحتی با بادام کاشتن خود ادامه دهند.

فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه با اذعان به اینکه در زمین‌های کشاورزی باید از گیاهان پربازده استفاده کنیم تصریح کرد: وسعت و مساحت زمین‌های شهرستان کم است و نمی‌توانند زیر کشت اول بروند و برای اینکه محصولی خوبی داشته باشند باید از گیاهانی استفاده کرد که راندمان تولید بادام را افزایش دهند.

نقش بادام زمینی در رونق اقتصادی کشور

سالانه بیش از ۱۰ هزار تن پیله خشک بادام‌زمینی از بیش از دو هزار هکتار مزارع زیر کشت شهرستان آستانه‌اشرفیه برداشت می‌شود، محصولی که فروش آن بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان در سال است؛ قطعاً صادرات آن نقش پررنگی در اقتصاد کشور خواهد داشت و توجه ویژه برای از بین بردن سم نابودکننده بادام و توجه به چگونگی حفاظت از این محصول و باغات زیر کشت آن توسط جهاد کشاورزی و دیگر مسئولان ذی‌ربط می‌تواند دغدغه باغ داران را کاهش داده و بر تولید بیشتر این محصول اهتمام ورزند.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *