شمال ما: این روزها نام مدیره روابط عمومی شهرداری رشت بار دیگر به تیتر اول رسانه ها برگشته است. گویا قرار است شهر رشت میزبان نمایندگان کشورهای فعال از نقاط مختلف جهان باشد. این میزبانی اما در شرایطی که شهرداری رشت با مشکلات ریز و درشت دست و پنجه نرم می کند، با مخالفت اعضای شورا همراه بوده است. هزینه‌های بلیط رفت‌ و برگشت، اسکان، خوراک و ویزای نمایندگان کشورهای عضو شبکه  شهرهای خلاق خوراک یونسکو از جمله مواردی است که شهرداری رشت باید به‌ واسطه پذیرش این میزبانی پرداخت کند.

این در حالی است که هنوز دستاوردهای اروپاگردی قدیمی برای شهر رشت مشخص نیست. سفر وی به  سوئد، ایتالیا، اسپانیا، چین، کره جنوبی، ترکیه، تایلند و … اگرچه با هزینه کشور میزبان بوده اما از قدیم گفته اند هر رفتی، آمدی دارد و حالا شهرداری رشت باید تاوان همان سفرها را بدهد.

نه تنها ایجاد اشتغال، جذب گردشگر و رونق اقتصادی شهر با گذشت بیش از دو سال از کسب عنوان “شهر خلاق خوراک” عقیم مانده بلکه بنا به ادعای برخی اعضای شورای شهر رشت، فاطمه قدیمی در تمامی مکاتبات خود با  یونسکو از ایمیل‌های شخصی استفاده می کرده و در واقع جایگاه حقوقی برای شهرداری رشت در این حوزه وجود ندارد. با این اوصاف ناچاراً باید پذیرفت که قدیمی وجود خود را به عنوان “شهر خلاق خوراک” گره زده است و اگر روزی نباشد یا نخواهد، عملا راه های ارتباطی شهرداری رشت با یونسکو قطع خواهد گردید!

نکته دیگر اینکه علاوه بر رشت، اصفهان هم عضو شبکه شهرهای خلاق یونسکو است و به مراتب زیرساخت های بهتر و آماده تری برای میزبانی خواهد داشت. حالا اینکه چرا اصفهان این میزبانی را بر عهده نگرفته است، خود سوالی است که پاسخ سوالات فراوانی در پس پاسخ آن نهفته است.

در پایان اشاره به این اظهارات بامزه فاطمه قدیمی که اضافه شدن ۲۰۰ رستوران به تعداد رستوران ها را از دستاوردهای ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک دانسته بود، خالی از لطف نیست! البته مشخص نیست انگیزه افرادی که پیش از ثبت رشت به عنوان شهر خلاق خوراک، در این شهر رستوران احداث کرده اند، چه بوده است؟!!

 

منبع: آوای رشت


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *