مانیا شیرین‌بخش

شمال ما؛

 

خبر باز هم آوارشد. سنگین تر از زلزل دیروز، تلخ تر از قصه ی سراسر غصه ای که برای شب های پاییزمان نوشته اند. یعنی خداحافظی کنیم با تالاب؟ با جنگلهای هیرکانی، با شمشادهای خزری!؟
اکوسیستم منحصر به فرد هم لیاقت می خواهد. چه بسیار رودها، که مامن زباله شد. جنگل ها که بهشت زمین خوران و قاچاقیان چوب شد. دریا که مقصد شیرابه های ترسناک عفونی شد و تالاب؛ که ضربه آخری که خورد سهمگین تر از آن خواهد بود که تاب بیاورد. که تاب بیاوریم…

مهدی افتخاری نماینده فومن افتخار دیگری به افتخاراتش افزود. آنچه تعبیر او از سنگ اندازی و کارشکنی است؛ تلاش دوستداران محیط زیست است که رمقی بر جان و تنشان نمانده است. بالاخره انتخابات نزدیک است. سیاهه روزمه ها باید با چیزی پر شود. محسنی فرماندار شفت گفته؛ دولت خبر خوش شروع به کار ساخت سد لاسک را به مردم خواهد داد. باید هم خبر افتتاح سد لاسک، خبر خوش تلقی شود. آن قصه ی پرغصه که می گوید، از قضا گریبانگیر کل اکوسیستم استان می شود. چه بی فایده سعی می کنند وانمود کنند نفع مردم شهرستان شفت، در زیر آب رفتن هکتارها جنگل ارزشمند و خشک کردن تالاب است. تالابی که اگر نفسی برایش مانده، در حال بریدن است.
فعالین استان سپاسگزار انتصابات خوش آتیه استاندار هستند. اما طرح هایی که تصویب و اجرا می شوند، بعضا نوید دهنده ی روزهای خوش نیستند. آنها که به دغدغه مندی و اعتماد مصطفی سالاری به کارشناسان باور دارند، دست یاری به سوی نماینده ی عالی دولت در استان دراز کرده اند. شایسته نیست سایه ی بی تدبیری و ناامیدی سنگین تر از آنچه شده است، شود.

حسن خسته بند معلوم نیست نماینده کدام مردم انزلی است. چیزی اگر برای انزلی مانده بود، به لطف خواب آلودگی و بی تفاوتی اش، در آستانه نابودی است. اردکانیان وزیر نیروی روحانی، جان خسته رودها و جنگل های گیلان را به ضرب تازیانه آنچه تدبیر می خواند، به آغوش مرگ روانه می کند. تصمیماتی غیر کارشناسی، که دود می شود و به چشمان کل نسل هایی می رود که بعد از ما زندگی می کنند. مرگ تالاب ، مرگ آینده ی فرزاندانمان است. نه ربطی به سیاست دارد نه به پول نه به ضرب شست های مثلا دیپلماتیک. داد تالاب اگر ستانده شود، کمین زمین خوران خواهد شکست. باید معلوم شود منتفعان این طرح، در سایه حمایت چه کسانی نقشه پر رنج نابودی شهر را می کشند؟ بریدن روبان افتتاح سد لاسک، به منزله فشردن طناب، بر گلوی یکی از ارزشمند ترین ذخایر زیست محیطی ثبت شده کشور است. تالاب انزلی سرمایه بقا و زیست کل گیلان است. خدا کند فردا که بیاید، خیلی دیر نشده باشد.

 

منبع: گیلان تیتر


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *