اشکان اشکبوس

شمال ما؛

 

ماجراهای سپیدرودرشت تیمی که قریب به نیم قرن سابقه دارد ، فقط درهمین چند ماه از سال ۹۷ ، بی شباهت به داستان های هزار و یک شب نیست . پس اگر از حوادث هفته گذشته آغاز کنیم و کتاب زندگی پرفراز و نشیب سپیدرود را از آخربخوانیم ، بازهم به نتایج موردنظر می رسیم .
۱-سپیدرود باکسب تنها یک امتیاز از چهاربازی قبلی اش ، هفته پیش با دو مربی جوان بومی به خوزستان رفت و امیدوار بود که از تیم آبی پوش اهوازی که مشکلات زیادی دارد ، امتیازبگیرد . اما ناگهان روز قبل از برگزاری مسابقه ، مدیرکل اداره ورزش و جوانان گیلان درمصاحبه ای گفت که مالک قبلی سپیدرود خلع شده و مالکیت دراختیار مجموعه جدیدی که شرایط مالی بسیارخوبی دارد ، قرارگرفته است و علی کریمی را نیز گروه مالکیتی جدید ” سرمربی ” سپیدرود کرده است . مدیرکل اداره ورزش گیلان که دو دورمذاکره با علی کریمی انجام داده و جزییات آن نیز در رسانه ها انتشار یافته بود ، در پاسخ به این سوال که مالک یا مالکان تازه سپیدرود چه کسی یا چه کسانی هستند ، در اظهاراتی متناقض گفت : ” اسم مالک را درحال حاضر نمی توانم بگویم . چون باید سه میلیارد و هفتصد میلیون تومان بدهی فصل قبل سپیدرود را پرداخت کند و بعد مالکیتش مسجل و قطعی شود ” !
۲ – از مدیرکل اداره ورزش گیلان آن روز پرسیده نشد که وقتی مالکیت متقاضی جدید به اذعان خود او هنوز مسجل و قطعی نیست و درصورت پرداخت سه میلیارد و هفتصد میلیون تومان بدهی فصل گذشته این شخص مالکیت سپیدرود را از نوین می گیرد ، پس چگونه و با کدام مسولیت و اختیار ، علی کریمی را سرمربی تیم سپیدرود رشت کرده است ؟ سوال به جا و البته ساده ای که برای همه فوتبالی های رشت و گیلان پیش آمده بود . اما هیچ کس در اداره ورزش و هیات فوتبال گیلان که نقش زیادی در تغییر پیاپی مالکیت سپیدرود در دوسال اخیر داشته اند ، پاسخ گویی به این سوال برایش صرف نمی کرد !
۳ – به راستی چرا خبر انتصاب سرمربی گری سپیدرود روز قبل از بازی با تیم استقلال از خوزستان اعلام گشت و به روز پس از انجام مسابقه موکول و محول نشد ؟ پاسخ این پرسش ، راه گشایی تمام مشکلات و معضلات ورزش و فوتبال گیلان است : باید میزوصندلی چند ماهه یا چند ساله را نگه داشت و بقیه مسایل را بی خیال ! مگرهمین سه ماه قبل که فیفا شش امتیاز از ملوان دیگرتیم پرطرفدارگیلانی بابت بدهی مالی به دو بازیکن خارجی اش کم کرد تا مسابقه های امسال را با امتیاز ( ۶ – ) آغازکند ، دل کسی در اداره ورزش و جوانان و هیات فوتبال گیلان لرزید و دست کم برای دلداری و شراکت در غم ملوانان ، به انزلی رفت و یک جلسه تمرین آنان را از نزدیک تماشا کرد ؟ مگر چندهفته قبل که موثرترین بازیکن فصل گذشته لیگ بسکتبال ایران ( اصغرکاردوست ازگیلان ) بدون دلیل از شرکت در مسابقه های آسیایی اندونزی باز ماند و در اوج آمادگی از تیم ایران کنارگذاشته و دل شکسته به رشت بازگشت ، کسی در ورزش گیلان از فدراسیون بسکتبال سوال کرد : چرا ؟
۴ – درمورد سپیدرود تیم باسابقه و پرطرفدار فوتبال رشت و شمال ایران هم چنین است . دل هیچ شخصی از مسولان ورزشی و سیاسی گیلان برای سپیدرود نمی سوزد و آش این دیگ باید برای ” بعضی ها ” بجوشد و اگر نجوشد ، بقیه ماجرا را همگان می دانند . با توجه به دعوای مالکیتی و تیم ضعیفی که خدادادعزیزی بست و خودش همیشه یک طرف نزاع ها و دعواها حتا با با برخی از بازیکنان سپیدرود بود و آنان را در تمرین های بدن سازی شرکت نداد ، قابل پیش بینی بود که سرخ پوشان بازهم از دقایق ۶۵ و ۷۰ به لحاظ تنفسی و بدنی در هوای گرم اهواز کم آورند و بازی را به حریف خوزستانی ببازند و گروهی از هواداران سپیدرود روز پس از برگزاری مسابقه مقابل اداره ورزش و جوانان گیلان و هیات فوتبال استان تجمع کنند و علیه مسولان آن ها شعار بدهند . ثبت شکست دیگری در کارنامه سپیدرود و تداوم قعرنشینی این تیم به زعم برخی افراد ، مساله درجه اول و مهم ورزش گیلان نیست . آن چه اهمیت بسیاری دارد ، پیداکردن راهکاری برای جلوگیری از اعتراض و شعار طرفداران سپیدرود علیه همان ” برخی افراد ” است ! چه راهکاری هم بهتر از اعلام بازگشت مجدد علی کریمی و سرمربی گری او در سپیدرود حتا قبل از مسجل شدن و قطعیت یافتن و تثبیت شرایط مالک جدید است ؟ علی کریمی را علاقه مندان به فوتبال درسراسر ایران دوست دارند و نزد هواداران سپیدرود نیز بسیار محبوب است . پس می توان خبر تغییر مجدد مالک سپیدرود را داد و مدعی شد که مالکیت او درصورت پرداخت بدهی سه میلیارد و هفتصد میلیون تومانی فصل قبل مسجل و مسلم می گردد ، اما همان شخص روز پیش از بازی با تیم ” زیرمتوسط ” اهوازی که احتمال امتیازگرفتن سرخ پوشان نیز وجود داشت ، علی کریمی را سرمربی سپیدرود کرده است ! چرا ؟ چون اگر درخوزستان هم شکست دیگری رقم بخورد ، طرفدارن سپیدرود تجمع و اعتراض نخواهند کرد و منتظر بازی های بعدی با علی کریمی خواهند ماند . حتا اگر این اعلام خبر در روز قبل از برگزاری مسابقه ، گروهی از بازیکنان را خوشحال کند و عده ای دیگر را در هراس از کنارگذاشته شدن توسط سرمربی جدید نگران سازد و هماهنگی و همدلی درسپیدرود را در روز پیش از انجام بازی کاهش دهد ، مهم نیست . آن چه اهمیت دارد ، حفظ میز و صندلی خودمان و مصون ماندن از انتقاد و اعتراض تماشاگران است .
۵ – این راهکار به ظاهر جواب داد و به رغم شکست چهارم سپیدرود و تداوم قعرنشینی اش ، هیچ طرفداری شعار نداد و فریاد نزد . اما هم علی کریمی بسیار باهوش است و هم تماشاگران هوادار سپیدرود . امروز اکثر مردم رشت می دانند که چه کسانی و با چه هدف هایی هرماه یک نفر را به عنوان مالک معرفی کردند و چرا ترتیب کار را ندادند که کریمی درفصل جدید با سپیدرود استارت بزند و تیم را خودش ببندد و حالا با گذشت شش هفته از مسابقه ها به دنبال جذب بازیکن نگردد ؟ آن هم در شرایطی که خدادادعزیزی از سه بازی و یک امتیاز ، دو گل زده و ده گل خورده ، سفته هشتصد میلیون تومانی دریافت کرده که حتمن نقد خواهد شد و در مقابل چک علی کریمی که فصل قبل تیم قرمزپوش رشتی را با تلاش زیاد و حمایت تماشاگران عاشق سپیدرود در رقابت های لیگ نگه داشت ، برگشت خورده است !

منبع: گیلان تیتر

کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *