شمال ما: «عاطفه صرفه‌جو» بازیگر گیلانی سریال‌های «در چشم باد» و «گذر از رنج‌ها» در انتقاد از سریال «پدر» که این روزها از شبکه دوم سیما پخش می‌شود، در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

«من سریال «پدر» را ندیدم. فقط در موردش در همین اینستا ازش خوانده و البته هنوز می خوانم . به دلیل خرابی سیستم دیجیتال و نداشتن آنتن ، تلویزیون خانه مدت هاست خاموش است و خیال هم ندارم راه بندازمش ، شاید هم فروختم.
اما با توجه به سکانس معروف « پرش از پنجره » که همین جا در حد یک دقیقه در اینستا دیدم ، خواستم بپرسم تا چه حد این سریال با این سکانس تحمیق کننده ی مخاطبش معروف شد ؟ تا چه حد مردم را کنجکاو کرد که بنشینند و چشم و گوش و بینایی و شنوایی تلف کنند و این سریال را ببینند ؟ آیا فکر نمی کنیم که برخی آدم ها ( با توجه به اینکه حتی نمی دانم کارگردان و نویسنده اش کیست و نمی خواهم هم بدانم چون نیازی ندارم که بدانم ) تعمدا این چنین رفتار هایی از خود بروز می دهند تا معروف شوند و در بازار کسادی مخاطب برای خود مشتری پیدا کنند ؟
واقعا فکر می کنیم کارگردان یا نویسنده یا ناظر کیفی سریال ، نمی دانستند که سکانس پریدن از پنجره یک صحنه ی هندی تخیلی و ماورایی ست ؟ آیا به این درک نرسیدند که مذهبی ترین انسان هم در مواجه با چنین موقعیتی فوقش آدم های مقابلش را کنار می زند و از در بیرون می رود نه اینکه از پنجره بپرد ؟ آیا دست اندرکاران تهیه ی سریال نمی دانند که پریدن از پنجره و در واقع به نوعی دست به خودکشی زدن ، فرار از گناه کوچک و افتادن به دامان گناهی بزرگتر یعنی قتل نفس است ؟ فکر می کنیم این ها را نمی دانند ؟
البته بماند که با این رفتار و ساخت این سکانس شخصیت پردازی قهرمان فیلم تا حد یک انسان « ببو » زیر سوال رفت !
بماند که در باور هایم به من یاد دادند که یک انسان مذهبی باید آنقدر قوی باشد که در هنگام قرار گرفتن در چنین موقعیت هایی رفتاری هماهنگ با تربیت مذهبی و شعوری خود بروز دهد.
بماند که با پریدن از پنجره تابوی یک انسان قدر و قدرتمند در من شکسته شد و من نگرانم چگونه یک مخاطب جوان ، از این شخص باید یاد بگیرد که در مقابل دشمن مرزی ، چه تاکتیکی دفاعی به کار ببرد !!!
انگار یادمان رفت صدا و سیمای ما قرار بوده دانشگاه دوم ما باشد! این حرف ها بماند و بحث شخصیت پردازی داستان سریال پدر هم بماند که بسیار طولانی ست.

برگردیم به موضوع انواع مدل های متفاوت نمایی های مجازی این زمانه !
اما … دست اندرکاران سریال های این چنینی بهتر از من و شما هم می دانند که دارند چه کار می کنند .با مخاطب بازی روانی می کنند.
دست اندر کاران این سریال خواستند « پدر» با این سکانس برسر زبان ها بیفتد که افتاد ! خواستند ترقه اش بترکد که ترکید !و البته خوش به حال صدا و سیما شد .
تا زمانی که بودجه ی ساخت فیلم و سریال دولتی بود مو از ماست کشیده می شد. حالا با بودجه های شخصی فقط جذب مخاطب و سر زبان افتادن مهم است. با هر ترفندی !!! خب ترفند تحمیق هم گرفت و ترقه که نه ، « پدر » مثل بمب ترکید و در فضای مجازی پخش شد !!!
حالا ما تا چه حد داریم این شعله را دست به دست می کنیم ؟ از جمله خود من که هر چقدر نخواستم اهمیتی به این مورد بدهم نشد. به قول مثل معروف ما گیلک ها « تک و پهلو » ی من به حرف آمد !!! و البته که این اهمیت دادن به این سریال نیست. بلکه نوشتن حرف دلم بود که : نه پدر ! نه ! من نیستم ! من فرزند خلف تو نخواهم بود تا زمانی که سازندگان تو به شعورم توهین می کنند و تفاوت را در حد بلاهت به من تحمیل می کنند. این ساختار شکنی نیست بلکه قهرمان شکنی ست. باور شکنی ست .
من دیگر تماشایت نمی کنم وقتی قهرمانان اعتقادات من خود را از پنجره پرت می کنند. من دیگر نمی بینمت وقتی قهرمان اعتقادات من از حل یک مسعله ی کوچک عاجز است ! تلویزیون ملی من ، عزیز من ، دیگر روشن ات نمی کنم تا وقتی که با باور ها و ارزش ها و اعتقادات من بازی روانی می کنی.
عاطفه صرفه‌جو، بیست و سوم مرداد ماه هزار و سیصد و نود و هفت.»

 

 


کانال تلگرام شمال ما

2 پاسخ به “اینستانوشت بازیگر گیلانی در انتقاد از سریال «پدر»/ متفاوت‌نمایی در حد بلاهت!”

  1. کیوان گفت:

    بسیار عالی . تحلیل دقیقی خواندم و دست مریزاد

  2. فاطمه گفت:

    واقعا درست نوشتند خانم صرفه جو . با ساختن چنین سریال هایی مردم را چی فرض کرده ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *