گفتگو با عکاس پیشکسوت انقلاب اسلامی؛شمال ما: امانی، عکاس پیشکسوت گیلانی با اشاره به اینکه مرا بدون دوربین نمی شناسند، گفت: با شروع جنگ تحمیلی به همراه دوربینم به جبهه های حق علیه باطل رفتم، همواره در نمازهای جمعه و مراسم انقلاب حضور داشته ام و به ثبت لحظه لحظه های عشق و ارادت مردم نسبت به انقلاب و نظام پرداخته ام و به این کار ادامه خواهم داد.

.

مرا بدون دوربینم نمی شناسند/ خاطره عکسبرداری از تصویر امام(ره) قبل از انقلاب

.

سخاوت امانی، عکاس و هنرمند پیشکسوت گیلانی با بیان اینکه در سال ۱۳۲۸ و در مشکین شهر به دنیا آمده ام، اظهار کرد: در سن دو سالگی به استان گیلان عزیمت کردیم و در شهر رشت اقامت گزیدیم. اکنون بازنشسته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستم.

وی با اشاره به عشق و علاقه وافر خود به هنر عکاسی، افزود: از سال ۱۳۴۴ تاکنون دوربین عکاسی در دست دارم و به لطف خدا همچنان در این کار ثابت قدم هستم. البته قبل از انقلاب از طبیعت و امور اجتماعی عکس می گرفتم، اما در بحبوحه انقلاب عکس های من نیز رنگ و بوی دیگری به خود گرفت.

.

مرا بدون دوربینم نمی شناسند/ خاطره عکسبرداری از تصویر امام(ره) قبل از انقلاب

.

یکی از قدیمی ترین عکاسان خبری گیلان، با بیان اینکه عکس های فراوانی از قبل و بعد از انقلاب دارم، گفت: با شروع جنگ تحمیلی به همراه دوربینم به جبهه های حق علیه باطل رفتم و صحنه های فراوانی از ایثار و مجاهدت رزمندگان اسلام را به ثبت رساندم. در دوران دفاع مقدس موفق به عکسبرداری از جوانان پرشور شهر رشت در اعزام به جبهه ها شدم و از بسیاری از رزمندگان و سرداران شهید آن دوران عکس دارم.

آرشیو کاملی از عکس هایم را جمع آوری کرده ام
امانی، غالب عکس های به نمایش درآمده از شهدای گیلان در یادواره ها را متعلق به خود دانست و تصریح کرد: عکس های شهیدان خوش سیرت، املاکی، بامروت، قلی پور، گلستانی و… را بنده در جبهه به ثبت رسانده ام و به خود می بالم که در خدمت چنین انسان های ارزشمندی بودم.

.

مرا بدون دوربینم نمی شناسند/ خاطره عکسبرداری از تصویر امام(ره) قبل از انقلاب

.

وی با بیان اینکه عکسبرداری از صحنه های انقلاب و دفاع مقدس را به وسیله دوربین آنالوگ انجام می دادم، اضافه کرد: ۱۰ دوربین عوض کرده ام و اکنون با دوربین دیجیتال به ثبت لحظه ها می‌پردازم. امیدوارم در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی موفق به برپایی نمایشگاهی از عکس هایم شوم که در جریان پیروزی انقلاب در شهر رشت به ثبت رسانده ام.

.

مرا بدون دوربینم نمی شناسند/ خاطره عکسبرداری از تصویر امام(ره) قبل از انقلاب

.

این هنرمند برجسته، بیشتر عکس های خود را مربوط به انقلاب و حضور همیشگی مردم در صحنه دانست و متذکر شد: ۶ هزار حلقه عکس آنالوگ و بیش از ۴۰ هزار عکس دیجیتال دارم و یک آرشیو کامل از عکس هایم را جمع آوری کرده ام.

عکاس پیشکسوت گیلانی، به خاطرات خود در جریان پیروزی انقلاب اشاره کرد و یادآور شد: قبل از انقلاب عکس امام خمینی(ره) بسیار کم بود و اگر کسی عکسی از امام داشت، توسط رژیم شاه دستگیر می شد. مرحوم آیت الله احسانبخش، نماینده فقید ولی فقیه در استان گیلان که در آن دوران یکی از مبارزان و مجاهدان نهضت انقلاب بود، یک عکس سیاه و سفید از امام داشت و لذا از بنده خواست تا با دوربینم از تصویر امام عکسبرداری و آن را تکثیر کنم.

همواره در نمازهای جمعه و مراسم انقلاب حضور داشته ام
وی ادامه داد: با توجه به شرایط حاکم بر جامعه، با سختی فراوان از تصویر امام عکس گرفتم و برای ظهور و چاپ عکس ها به محل کارم رفتم و موفق به ظهور عکس ها شدم، اما امکان آویزان کردن و خشک شدن عکس ها وجود نداشت و ممکن بود برای من مشکل ساز شود لذا با عکس های خیس به عکاسی یکی از دوستانم مراجعه کردم و از او خواستم آنها را برای من خشک کند و او نیز موافقت کرد.

امانی، با بیان اینکه از تصویر امام ۲۰۰ عکس دیگر تکثیر کردم تا به دست مردم برسانم، گفت: در یکی از سخنرانی های روشنگرانه آیت الله احسابخش از یکی از خواهران که در قسمت بالای مسجد بود خواستم عکس های امام را از بالا به روی مردم حاضر در مسجد پخش کند. خوشبختانه این کار با صلوات یکی از حاضران صورت گرفت و هر کسی عکسی از امام را در دست داشت.

.

مرا بدون دوربینم نمی شناسند/ خاطره عکسبرداری از تصویر امام(ره) قبل از انقلاب

.

عکاس پیشکسوت گیلانی، با بیان اینکه مرا بدون دوربین نمی شناسند، خاطرنشان کرد: همواره در نمازهای جمعه و مراسم انقلاب حضور داشته ام و به ثبت لحظه لحظه های عشق و ارادت مردم نسبت به انقلاب و نظام پرداخته ام و به این کار ادامه خواهم داد.

این هنرمند برجسته، با اشاره به تعبیر معمار کبیر انقلاب، مردم ایران را بی نظیرترین مردم در تاریخ و در دنیا دانست و اضافه کرد: مردم ما همواره از مسئولان جلوتر بوده و هستند و نمونه ای از این پیشتازی را در حماسه ۹ دی مردم ایران و ۸ دی گیلانیان شاهد بودیم.

جشن چهل سالگی انقلاب؛ پرشورتر از همیشه
وی حماسه ۸ دی مردم گیلان در میدان شهرداری رشت را یکی از لحظات زیبا و دوست داشتنی دانست و عنوان کرد: مردم در هر شرایط جوی اعم از گرما، باران و برف سنگین در صحنه های ۱۳ آبان، روز قدس و ۲۲ بهمن حضور دارند و بنده عظمت این حضور را از پشت لنز دوربینم شاهد بودم.

.

مرا بدون دوربینم نمی شناسند/ خاطره عکسبرداری از تصویر امام(ره) قبل از انقلاب

.

امانی، با بیان اینکه مناسبت های انقلاب ممکن است در لفظ تکراری باشد، اما حضور مردم تکراری نیست و هر سال پرشورتر از سال گذشته برگزار می شود، اظهار کرد: روز به روز عشق و علاقه و شور و شعور مردم نسبت به انقلاب اسلامی بیشتر می شود و وقتی عکس های سال های مختلف را با هم مقایسه می کنم، این انسجام را می بینم.

یکی از قدیمی ترین عکاسان خبری گیلان، جشن چهل سالگی انقلاب در ۲۲ بهمن را پرشورترین صحنه از حضور مردم در طول چهل سال گذشته دانست و متذکر شد: عکس هایم بهترین سند برای گفته هایم است لذا از مسئولان می خواهم قدر این مردم را بدانند، زیرا آنان همه چیز خود را پای انقلاب و آرمان های آن فدا کردند.

وی در پایان ضمن گرامیداشت ۱۷ مرداد و تبریک روز خبرنگار به همه فعالان عرصه فرهنگ، هنر و رسانه، تصریح کرد: به هنرمندان توصیه می کنم در کار هنری استقامت داشته باشند و روحیه انقلابی خود را حفظ کنند./ ایکنا


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *