حجت الاسلام والمسلمین اشجری:رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گیلان گفت: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی زبان گویای مردم ایران در بزنگاه های تاریخی است.

شمال ما: حجت الاسلام والمسلمین مجتبی اشجری، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گیلان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرکزی در آستانه ۱۲ مرداد سالروز تاسیس این نهاد مقدس و همچنین چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه ملت ایران در راه دفاع از آرمانهای انقلاب اسلامی از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند، اظهار داشت: نهادهای انقلابی از جمله شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی باید ارتباط مستقیم خود با مردم را بیشتر کنند و به روز باشند و از همه امکانات و ظرفیت های مردمی در راستای رسیدن به اهداف والای انقلاب بهره برداری نمایند.

متن کامل این گفتگو در ادامه آمده است.

اولویت های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در برگزاری مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی چیست؟

در فرهنگ قرآنی و روائی عدد چهل از ویژگی‌های خاصی برخوردار است، چهل نماد بلوغ ، تکامل و استواری است، چهل سالگی انقلاب اسلامی یعنی نهالی که با باغبانی معمار کبیر انقلاب اسلامی نشانده  و با خون‌های مقدس شهدای گرانسنگ انقلاب اسلامی آبیاری شده است، امروز ثمر داده و حلاوت آن بر کام نه تنها ملت ایران بلکه همت آزادمردان جهان نشسته است.

بدون تردید با نگرش جامع به فعالیت‌های گذشته می‌توان الگویی مناسب در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پیدا کرد. در سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه‌های مبارکی با همدلی دوستان شورای هماهنگی و همکاری نهادهای دیگر انجام شد، که می‌توان با تقویت و بروزرسانی آنها در چهل سالگی انقلاب، فعالیت‌های گسترده‌تری را به ثمر رساند. چهل سالگی انقلاب زمان مناسبی برای ارائه کارنامه نظام مقدس اسلامی است، اگرچه کاستی‌هایی به واسطه تحریم‌های ناجوانمردانه و کمبودهایی به واسطۀ توطئه‌های نابخردانه دشمنان انقلاب اسلامی مشاهده می‌شود اما نباید از داشته‌هایمان غافل شویم. در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شورای هماهنگی با بهره‌مندی از ظرفیت‌های دستگاهها و نهادها و سمن‌ها، دستاوردهای انقلاب اسلامی را با زبانی هنرمندانه و جذاب برای مردم بازگو کند. اینکه ایران اسلامی جزو ده کشور برتر سازندۀ دارو، پنج کشور برتر دنیا در علم ژنتیک و رویان، چهار کشور اول جهان در ارتوپدی و پیوند اعضا، جزو هشت کشور قدرتمند نظامی دنیا و هفت کشور قدرتمند در حوزۀ موشکی، جزو هشت کشور دارندۀ دانش بومی هسته‌ای، جزو هفت کشور اول در نانو تکنولوژی، جزو ده کشور سازنده ماهواره و فضاپیما، جزو هشت کشور برتر سازندۀ سدهای بتونی و خاکی و نیروگاهی، دارندۀ رتبۀ اول تولید حبوبات در آسیا، رتبۀ هفتم دنیا در تولید و رواج گیاهان دارویی و صدها نمونه این چنین می‌باشد، باید در چلۀ انقلاب بازگو شود، بدخواهان نظام اسلامی با خصلت مگس گونه درصدد ناامید کردن مردم و نمایش ناکارآمدی انقلاب اسلامی می‌باشند در چهل سالگی انقلاب شورای هماهنگی می‌تواند با دمیدن روح امید بمنظور ایجاد توانی مضاعف در راستای نیل به هدفی مبارک برنامه‌ریزی کند.

نقش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در پاسداشت و حفظ ارزشها و آرمان های انقلاب اسلامی ایران، این موهبت الهی چیست و بیشترین تأثیر شورا در سالهای فعالیت خود در چه زمینه هایی بوده است؟

شورا در صحنه‌های مختلف با انجام فعالیت‌های فرهنگی دقیق و به موقع، نمونه بارز آتش به اختیار بوده است هرگاه مردم از شورا مطالبه حضور جدی را داشته‌اند وارد میدان شد و تاریخ‌سازی کرد.  ۲۳ تیر ۷۸ و نهم دی ۸۸ اوج زمینه‌سازی حضور هوشمندانه مردم بود. شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی زبان گویای مردم ایران در بزنگاه های تاریخی است. از این رو باید خود را با جدیدترین امکانات تبلیغی به روز نماید، از ایده های نو کمک بگیرد و ظرفیت‌های تازه‌ای ایجاد کند، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در قالب راهبردهای عملیاتی با تأکید بر عملکرد انقلابی و پیروی از منویات مقام معظم رهبری در برنامه‌ریزی‌ها و با پافشاری بربصیرت بخشی می‌تواند موفقیت‌‌های قابل توجهی را بدست آورد. بازنگری هر ساله در نشست‌های شورا و بررسی مهمترین مسایل سال آینده موجب پویایی و چابکی در حوزه فرهنگ و تبلیغات شده است.

راهکارهای پیشنهادی جناب عالی برای افزایش مشارکت مردم در برگزاری مراسم و مناسبت ها چیست؟

تجربه نشان داده که مردم بسیار جلوتر از دولت‌ها هستند. آنان در راه آرمانهای انقلاب اسلامی از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند. اگر بتوانیم به معنای واقعی آرمانهای اصیل انقلاب را در عرصه عمل و در قالب هنر به آنان نشان دهیم مشارکت آنان دوچندان خواهد شد. لذا تمام تلاش شورا معطوف این باشد که با بهره‌برداری از ظرفیت مجمع نمایندگان و بلکه همه کارگزاران دستگاه های اجرایی و نهادها، آنها را پای کار آورده و با ارتباط گرفتن همه اقشار ملت و آموزش زبان ارتباط با آنان، و ایجاد خلاقیت و هنر زمینۀ حضور دوچندان را می‌توان فراهم کرد.

برای تقویت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و نقش آفرینی شایسته‌تر این نهاد مقدس چه اقداماتی ضروری است؟

برای نقش آفرینی شورا باید از ایده‌های نو استقبال نماییم، خلاقیت و نوآوری موجب پویایی و تحرک شورای هماهنگی است، واگذاری امور به خود مردم و نظارت کردن عوامل شورا می تواند صبغۀ مردمی آن را روشن‌تر نماید. بنابراین شایسته است شورا ارتباط مستقیم خود با مردم را بیشتر کند و دیگر اینکه به روز باشد و از همه امکانات در راستای رسیدن به هدف  بهره‌برداری نماید. حضور  دستگاه‌ها و نهادهای متعدد در شورای هماهنگی و ایجاد حرکت مناسب در راستای بزرگداشت انقلاب اسلامی بر محورمردمی بودن و زمان‌شناسی می‌تواند اساسی‌ترین عامل تقویت و موفقیت شورای هماهنگی باشد، شناساندن اهداف و آرمان انقلاب اسلامی به اقشار مختلف، لازمه‌اش بها دادن به آنان است و این مهم اتفاق نخواهد افتاد مگر آنکه راه‌های ارتباط با آنان را بیاموزیم. شورای هماهنگی نهادی مولود انقلاب اسلامی است و امروز  سکان‌دار و ناخدای این نظام، ولی‌امر مسلمین مقام معظم رهبری می‌باشد، اگر همۀ دست‌اندرکاران شورا با چراغ راه قراردادن سخنان حکیمانه پیر سفر کرده امام خمینی(ره) و خلف صالحش امام خامنه‌ای«مدظله العالی» با برنامه‌ریزی لازم و روحیۀ انقلابی نقش خود را همانند گذشته بدرستی ایفا نماید، بدون تردید از گردنه های پرپیچ و خم پیش رو نیز عبور خواهیم کرد و هرگاه در جا زدیم، فرو کاستیم، ناامید شدیم و به روزمره‌گی پا نهادیم، قطعاً از مسیر انقلاب و امام دور خواهیم شد. شورای هماهنگی از هم‌اکنون نسبت به ترسیم چشم‌انداز برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی برای نیم‌قرن انقلاب اسلامی برنامه‌ریزی کند، قطعاً شکی نیست اگر برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سال های گذشته‌تر برنامه‌ریزی می‌شد حجم فعالیت‌ها گسترده‌تر و کیفیت برنامه‌ها نیز مطلوب‌تر می‌بود. فعالیت‌های هنرمندانه فاخر و اثرگذار نیازمند زمان مناسب برای برنامه‌ریزی و اجرا می‌باشند، که امید است با توشه گرفتن از تجارب سال‌های گذشته برنامه‌های جذاب و شایسته برای سال جاری توسط دست اندرکاران فراهم گردد.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *