مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان:شمال ما: مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان، گفت: مصرف تمشک گیلان مورد استقبال مسافرین استان است.

منوچهر پارسافر در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه امسال برداشت‌کنندگان تمشک محصول خوبی برداشت کردند، گفت: این محصول از بازار پسندی بالایی بین مردم و مسافرین گیلان برخوردار است .

وی افزود: تمشک‌های گیلان از میوه های سالم محسوب می‌شوند، زیرا در تولید آن هیچ سمی استفاده نمی‌‌شود .

پارسافر با اشاره به اینکه تولید تمشک در گیلان به صورت خودرو است، خاطرنشان‌کرد: علاوه بر مصرف خوراکی از تمشک به عنوان مربا و شربت نیز استفاده می‌شود .

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در خصوص وضعیت صادرات این محصول به کشورهای همسایه، گفت: در حال حاضر تولید تمشک به صورت گلخانه‌ای در سیاهکل توسط دو سرمایه‌گذار در حال انجام است و در صورت کسب موفقیت و توسعه تولید این محصول می‌توان بر صادرات آن  نیز برنامه‌ریزی کرد .

به گزارش ایسنا، تمشک درختچه‌ای از تیره گلسرخیان است که به حالت وحشی در استانهای شمالی از جمله گیلان فراوان است. به این گیاه تمش، ولش، بولوش و بوروش، لبلبو و درپارس آباد و آذربایجان بؤیورتکن می‌گویند .

تمشک گیاهی است با ساقه‌های تیغ‌دار که در کنار جاده‌ها و مزارع و جنگل‌ها به صورت انبوه می‌روید برگهایش متناوب و گوشوارک‌دار و شامل ۳ تا ۵ برگچه است.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *