شمال  ما: یک عضو هیات مدیره انجمن داروسازان کشور بیان کرد: ارائه بدون نسخه داروهای خواب‌آور به بیماران به جز مواردی که پزشک داروخانه تشخیص دهد، ممنوع است.

به گزارش آنا، دکتر رهبر مژدهی آذر با بیان اینکه داروهای خواب‌آور نباید بدون نسخ پزشکی در داروخانه‌ها به افراد ارائه شود، گفت: قانون‌گذار داروها را به دو دسته تقسیم‌بندی کرده است که دسته اول شامل داروهایی است که می‌توان بدون نسخ پزشکی به بیمار ارائه شود مانند داروهای سرماخوردگی، سرفه و … اما دسته دوم داروهایی هستند که باید طبق دستور و نظر پزشک متخصص به بیمارائه ارائه شود.

وی افزود: داروهای خواب آور نیز جزو داروهای دسته دوم است و داروخانه‌ها باید در ارائه آن به بیماران دقت لازم داشته باشند.

این عضو هیات مدیره انجمن داروسازان کشور با بیان اینکه در ارائه داروهای بدون نسخه، نظر پزشک داروساز باید مد نظر قرار بگیرد، تصریح کرد: اگر در مواردی بیمار برای دریافت داروهای خواب‌آور بدون همراه داشتن نسخه پزشک به داروخانه مراجعه کند باید دارو طبق نظر داروساز داروخانه ارائه شود. اگر داروساز تشخیص دهد که عدم دسترسی بیمار به دارو می‌تواند جان وی را تهدید کند به میزان مصرف ۷۲ ساعت باید دارو در اختیار بیمار قرار دهد در غیر این صورت و ارائه دارو ضرورتی ندارد.

مژدهی آذر یادآور شد: اگر داروساز مستقر داروخانه بدون نسخه و با تشخیص خود داروی خواب‌آور را در اختیار بیمار قرار دهد باید مسئولیت‌های آن را بپذیرد در این صورت برای بیمار مشکلی پیش نخواهد آمد.

این داروساز تاکید کرد: بیماران باید تا حد امکان برای دریافت هر گونه دارو نسخ پزشک به داروخانه‌ها ارائه کنند.

 


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *