کامران جعفری
شمال ما؛
ملوان بندرانزلی یک نام بزرگ درفوتبال ایران است .

این تیم هنوز صاحب رکوردهایی است که شکستن آنها به این سادگی ممکن نیست .
ملوان تنها تیم مملکت ماست که پنج دوره پیاپی به فینال جام حذفی ایران رسیده و در دو دوره از این پنج دوره قهرمان شده است .
این باشگاه درعین حال عنوان همیشگی “اولین قهرمان تاریخ جام های حذفی ایران “را به دوش می کشد و عنوان تیم برتر شهرستانی جام تخت جمشیدرا درپرونده افتخاراتش دارد .
ملوان تنها تیم کشور است که درسه نسل سه کاپیتان به تیم ملی ایران داده (شادروانان جاویدجهانگیری ،سیروس قایقران
وسیدجلا ل حسینی ) ودرجام جهانی ۲۰۱۸روسیه هم دوبازیکن از ۱۱بازیکن فیکس تیم ملی ایران (به نامهای سعید عزت اللهی وسیدجلال حسینی )از مکتب این باشگاه به تیم ملی رسیده اند .
هم چنین ملوان تنها تیم باشگاهی ایران است که درسه دهه تاریخی متفاوت چهار آقای گل به فوتبال ایران معرفی کرده است (عزیز اسپندار ،غفورجهانی ،محمداحمدزاده وسیدجلال حسینی ).
این باشگاه هم ردیف باشگاه های پرطرفداری هم چون سپاهان ،ذوب آهن ،برق شیراز ، نساجی ،تراکتورسازی ،صنعت نفت آبادان ،استقلال خوزستان ،سپیدرود ،استقلال وپرسپولیس تهران ،ماشین سازی تبریز ،ابومسلم دسته بندی می شود ومحبوبیت این باشگاه در بین مردم هیچ ربطی به حضورش دردستجات فوتبال ندارد .

چرا ملوان بندرانزلی افت کرد؟

هرباشگاهی در تاریخ خود فراز ونشیبهای فراوانی را تجربه می کند .
همین الان درآلمان، باشگاه هامبورگ که یک زمانی با اووه زیلر ومانفردکالتز وفلیپس ماگات سربه آسمان می سایید وحتی به مقام قهرمانی اروپارسیده بود به دسته ۲بوندس لیگاسقوط کرده است .
یاحتی درهمین کشور خودمان تراکتورسازی وسپیدرود ونساجی سالها برای بازگشت به اوج تلاش کردند ومصائب بسیارکشیدند .
ملوان به مانند همه تیم های جهان فراز وفرود دارد وهم اکنون دوران سخت (بازگشت به اوج )را تجربه می کند .
ریشه یابی علل سقوط ملوان نشان می دهد که به غیر از مشکلات درونی پنهان وگرفتاریهای مالی عدیده ،یک سلسله سیاسی بازیهای مختلف دست به دست هم داد تا قوی سپید خزر به روزگار فعلی دچار شود .
باشگاهی که مردم یک شهر پشت آن ایستاده اند و هیچ رنگی را بجز رنگ سفید پیراهن تیم خود دوست ندارند همیشه گرانیگاه آمال عده ای است که به این موج احتیاج دارند .
ملوان روزی افت کرد که به سبب ملاحظه کاری های غیرورزشی از اصل خود دورشد وبه جذب مربیان وبازیکنان غیربومی روی آورد .
باشگاهی که بنیانش از دوره بهمن صالح نیا بر پرورش استعدادها از خیل دانش آموزان شهرانزلی وآکادمی ملوان گذاشته شده بود وهرساله در رده های پایه ایران آقایی می کرد ناگهان کرکره بازیکن سازی را پایین کشید وبه جذب بازیکن ومربی پرداخت که بعضی از آنان بنجل وسفارشی بودند واین به بنیان قوهای خزر ضربات جبران ناپذیری وارد کرد
ملوان آرام آرام از اصل خود دور شد وبه خودزنی آشکار پرداخت .

فاجعه ای به نام حمید استیلی !

حمید استیلی درفوتبال این مملکت یک بازیکن بزرگ بوده وبه واسطه گل تاریخی اش به تیم ملی آمریکا همیشه مورد ستایش قرارگرفته است اما او هرگزدرمربی گری استعداد نداشته وعلیرغم تمام حمایتهایی که از اوشده همواره درجمع شاگردان رفوزه مربیان ایران جای گرفته است .
استیلی درهمان هنگام که سرمربی پرسپولیس بود ،دراستادیوم آزادی وبرابر همین ملوان از سوی ۸۰هزار تماشاگر هو شد ومعلوم نیست که ملوان انزلی با سفارش کدام آدمهای غیرورزشی پشت پرده سکان هدایت خود را به چنین مربی بی استعدادی سپرد ؛مربی ای که درپرسپولیس کیسه بوکس پرویز مظلومی شده بود و رفت وبرگشت به استقلال می باخت !
استیلی بعداز اینکه زمینه سقوط ملوان را فراهم کرد وتیم را به قهقرا برد دیگر درهیچ تیمی مربی نشد وحالا هروقت تلویزیون را بازکنید او را می بینید که درصف دعوت شدگان جشن فلان وجشن بهمان ایستاده و درحال جایزه دادن به شاگردان ممتاز یا دانش آموزان بی بضاعت وزلزله زدگان وغیره است .
بحث اینجاست که ملوان با این همه سابقه وپیشینه نباید ریسمان خودش رد به دست فردی می داد که سفارش شده بود و هیچ استعدادی در مربی گری نداشت .
فاجعه ای که ملوان با استیلی تجربه کرد درتاریخ این باشگاه فراموش نشدنی است وملوان جدا از آسیب های مالی وغیرورزشی وغیره هم چنان درد زخم های دوران (سقوط با استیلی )را تجربه می کند .
به اعتقاد صاحب این قلم کسانی که استیلی را به مربیان بومی ترجیح دادند هم چنان باید پاسخگو باشند که چرا او را به بندرانزلی آوردند تاموجبات سقوط ملوان را فراهم آورد ؟
برای ملوان یک را باقی مانده وآن بازگشت به اصل خویش است .
این باشگاه درطی سالیان متمادی با تکیه براستعدادهای آکادمی خود اوج گرفته وبا مربیان وبازیکنان بومی درسطح اول فوتبال این مملکت آقایی کرده است .
ملوان دوباره باید به شانه های ستبر نیروهای بومی تکیه برند وکمر راست کند .
ساحل زیبای دریای خزر ومواهب خدادادی شهربندرانزلی امکانات طبیعی برای بدنسازی وبازیکن پروری دراختیار قوها قرار داده واین باشگاه پتانسیل مطرح شدن دوباره در سطح اول فوتبال ایران را دارد .
باشگاهی مانند ملوان اگر بیست سال هم دردسته پایین تر باشد بازهم ملوان است وهیچ کدام از تیمهای تازه به دوران رسیده نمی توانند جای تیمهای باریشه ای هم چون ملوان و…..را بگیرند .
ملوان بعداز آزمون وخطاهای مکرر باید ملاحظات سیاسی را کناربگذارد و ورزشی فکر کند تا اوج بگیرد .
کلید موفقیت ملوان در دست نیروهای بومی است ومهره های سیاسی وبنگاه های اقتصادی انزلی باید در راه تحقق این هدف بزرگ به نیروهای بومی کمک کنند .
درپایان با جمله امیر حاج رضایی (کارشناس فوتبال ایران )بحث خودم را به پایان می برم که درمراسم سوم جاوید جهانگیری درلاهیجان گفت :”به اعتقادمن لیگ برتر ایران بدون ملوان آن جذابیت لازم را ندارد “.

 

*تهیه کننده وگزارشگر فوتبال

منبع: گیلان تیتر


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *