با حضور هنرمندان و مفاخر گیلانی؛شمال ما: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امروز با نام « روز گیلان» شاهد برگزاری برنامه های مختلف با حضور هنرمندان و مفاخر گیلانی بود.

به گزارش خبرگزاری شبستان، فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ۲۰ اردیبهشت در همایش روز گیلان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با بیان اینکه مردم گیلان دارای دریادلی خاص هستند گفت: همه اقوام در این استان در کنار هم  با وحدت و همدلی زندگی می کنند.

وی با اشاره به بزرگان و مفاخر گیلان افزود: گیلان استانی با پیشینه فرهنگی قوی و بزرگان و مفاخر در همه حوزه ها است.

فاضلی با تاکید بر پاسداشت زبان گیلکی اظهار کرد: باید زبان گیلکی را حفظ کرد و به نسل های بعد انتقال داد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که نیاز به ایجاد سوال در ذهن کودکان داریم تا به سمت بازی های بومی و محلی گیلانی گرایش یابند.

فاضلی با اشاره به نبوغ گیلانی اذعان کرد: مولفان گیلانی مسئولیت بازنویسی داستان های بومی را دارند تا بتوان آن را برای نسل های بعد این استان پاس داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در ادامه با بیان اینکه ناشران با وجود مشکلات اقتصادی به چاپ کتب ادامه می دهند گفت: ناشران و افراد مرتبط با این حوزه، زحمت کش و بی ادعا هستند.

وی با اشاره به تفاوت بین افراد کتابخوان و غیر کتابخوان تصریح کرد: با خواندن کتاب های متفاوت زندگی های متفاوت را تجربه می کنیم.

فاضلی با اشاره به راه اندازی باشگاه های کتابخوانی در گیلان گفت: ۴۴ باشگاه کتابخوانی در رشت وجود دارد و لاهیجان بعد از رشت بیشترین باشگاه کتابخوانی و فعالیت در حوزه کتابخوانی را دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید با نیم نگاهی به گذشته آینده خود را برنامه ریزی کرده و تلاش کنیم اظهار کرد: برای تغییر واقعیت باید واقعیت  موجود را ببینیم تا مسیر درست را انتخاب کنیم.

فاضلی خاطرنشان کرد: باید با همکاری یکدیگر از مرحله گذار عبور کرده و به پیشرفت برسیم.

.

.

 

اجرای نمایش خیابانی لیلا، سخنرانی استاد هوشنگ عباسی در خصوص تاریخ گیلان، شعرخوانی معصومه کیانپور، شعرخوانی گیلکی غلامحسن عظیمی، شعرخوانی رجب زاده شاعر آئینی گیلان ساکن تهران به همراه شعرخوانی گیلکی مهتاب علیزاده از برنامه های روز گیلان در نمایشگاه کتاب بود.

استاد بشرا و استاد مرادیان گروسی از مفاخر استان با قصه خوانی گیلکی مهمانان را در این روز همراهی کردند که در پایان مراسم دکتر فاضلی از این دو پیشکسوت گیلانی تجلیل کردند.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *