نسیم طواف‌زاده

شمال ما؛

آمار حیرت آور تناژ پسماند استان از سوی معاون عمرانی استاندار در روز ملی شوراها بیش از آن که راه حلی برای اطلاع دقیق از وضعیت موجود پسماند در استان گیلان بوده باشد بیشتر بخشی از مشکلی است که سال هاست گریبانگیر مدیریت کلان شهری شده است.
شاید مهم ترین مشکل در این خصوص، نه موضوع آمار و ساماندهی پسماند بلکه خود مدیریت کلان شهری است که اشکال و ابعاد معضلات برای او بیش از آن که دغدغه ای برای حل بحران ها بوده باشد بیشتر محلی برای گذران اوقات کاری او محسوب می شود. بی آن که مسوولیت یا تکلیفی متوجه او باشد.
آمار اخیر معاون عمرانی استاندار پیرامون تناژ پسماند استان از مواردی است که می توان به داده ها و آمارهای دیگر در سایر حوزه ها نیز مشکوک شد.
معضل ساماندهی پسماند یکی از مسایل اساسی منطقه است که آمارسازی در خصوص آن نشانه‌ای از عدم شفافیت و فقدان مدیریت اطلاعات صحیح در سطوح مختلف استان است.
لذا بخش اول اظهارات ایشان در خصوص توجه و تلاش بیش‌تر شوراها در حوزه مدیریت پسماند سخن سنجیده و به حقی است اما با عملکرد استانداری در حوزه مدیریت پسماند تناقض فاحشی را نشان می دهد. وقتی شوراها را مسوول می‌دانیم، سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های استان ـ به جز رشت که رییس هیات مدیره‌ آن معاون عمرانی است ـ چه جایگاه و عملکردی خواهد داشت؟! آیا برای اشتباهات‌ خویش به دنبال مقصر یا شریک می‌گردیم؟
در واقع اکنون شوراها (کلا مدیران شهری) از این منظر موضوع پسماند را دنبال می کنند که آن باید دور ریخته شود. ولی اکنون مکان دوری وجود ندارد … همه می‌دانیم هر عملی را که در طبیعت انجام می‌دهیم ناگاه به سوی ما باز می‌گردد. بنابراین دیدگاه “دور ریختن” باید تغییر کند. از سوی دیگر، در روستاها نیز مساله پسماند با مدل شهری تعریف و جمع‌آوری می‌شود که این خود مساله‌ای نگران‌کننده است.
بنابراین موضوع جدی تر از آن است که بخواهیم در باره خطای آماری معاون عمرانی استاندار سخن بگوییم. والا چه کسی آمار دو هزار تنی پسماند در استان گیلان را باور می کند؟
اما چرا آمار دو هزار تنی پسماند در استان گیلان یک خطای فاحش است.
نگاهی به آمارهای موجود پسماند تولیدی و جمع‌آوری شده چند شهر بزرگ استان (رشت ۸۰۰ تن، انزلی ۱۲۰ تن، لاهیجان ۱۲۰ تن، آستارا ۱۰۰ تن، تالش ۱۰۰ تن) نشان می‌دهد که آمار ارایه شده متناسب با گزارش موجود نیست.
بر اساس آمار فرمانداران ‌و مدیران شهری، سرانه تولید زباله در استان ۱.۵ کیلوگرم برای هر فرد در روز است که با احتساب جمعیت ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۶۹۶ نفر حدود سه هزار و ۷۰۰ تن زباله در روز فقط توسط شهروندان گیلانی تولید می‌شود. این تناژ شامل مسافران، گردشگران و زباله‌های پراکنده نیست. چه آن که، در سال های اخیر با احداث بزرگراه قزوین ـ رشت بسیاری از شهروندان تهرانی پایان هفته‌ها را در شهرهای رشت، لاهیجان و انزلی می‌گذارند که زباله تولیدی آنان نیز در این آمار لحاظ نشده یا مثلا زباله طرح‌های سالم سازی دریا … نیز از همین موارد است.
این در حالی است که مثلا سرانه زباله ای که در رشت عنوان می‌شود تنها از تناژ زباله‌ای که شهرداری جمع‌آوری می‌کند، محاسبه شده و پسماندی که توسط افراد غیرمجاز (بالغ بر ۸۰ مرکز (گاراژ) در رشت)جمع آوری می‌شود در آمارها لحاظ نشده که با احتساب آن سرانه زباله به بیش از ۲ کیلوگرم خواهد رسید.
از سوی دیگر، آمارهای غیررسمی ما نشان می‌دهد که حدود چهار هزار تن پسماند به صورت روزانه به مراکز دفع رسمی و غیررسمی می‌رود.
بنابراین، پله اول برای مدیریت مطلوب پسماند، اطلاعات صحیح و کارشناسی است که به نظر می‌رسد در حوزه مدیریت پسماند سردرگمی در آمارها و ارقام، مانع از اطلاع رسانی شفاف در این خصوص است. چنانچه این معضل به نحوی در سطوح بالای مدیریت شهری مرتفع شود قطعا باید ها و نبایدهای این حوزه بیشتر مورد رصد و آنالیز قرار خواهد گرفت و به تبع آن راه حل هایی نیز برای آن پیدا خواهد شد.
در نتیجه، به باور بنده، شاید مدیران کنونی استان را از خطاهای آنان مبرا سازد و آن این که آمارهای واقعی مخصوصا در این حوزه، بنا به دلایل مختلف، در اختیار سیاستگذاران کلان استانی نیست. این در حالی است که آن چه که به یاری ما خواهد آمد، نه اعداد و آمارها که خروجی ملموس امور است. چه آن که آمارها تنها مسکنی برای گردش کار و عملکرد مدیران شهری است و دردی را از جامعه التیام نمی بخشد.

 

 

منبع: گیلان تیتر


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *