علیرضا جهانبخش، کریم انصاری‌فرد، کاوه رضایی و مسعود شجاعی در سالی که سپری شد، گل سرسبد نماینده‌های ایران در اروپا بودند که از بین آنها سه نفر اول این شانس را دارند به تیم‌های معتبرتری بروند.

روزنامه شهروند نوشت: «سال فوتبالی اروپا برای فوتبال ایران سالی همراه با اخبار خوب و امیدوارکننده بود. مدت‌ها بود که درخشش لژیونرهای ایرانی در لیگ‌های نه‌ چندان معتبر اروپا منتهی می‌شد به گلزنی مقابل تیم‌های قدرتمند اما همه چیز مقطعی بود و برای یادآوری خاطرات خوب بچه‌های فوتبال ایران در اروپا مجبور بودیم به سال‌های دور برگردیم. امسال اما همه چیز فرق داشت. از همان اولی که لیگ‌های اروپایی مثل لیگ هلند، یونان و بلژیک استارت زدند، هر هفته اخبار خوب به گوش‌مان می‌رسید و قند در دل‌مان آب می‌کرد. اگر چه این لیگ‌ها چندان هم معتبر نیستند، اما برای مایی که مدت‌ها بود به دنبال اسم‌های ایرانی روی جلد روزنامه‌های اروپایی می‌گشتیم، همین‌ها هم دلخوش‌کننده بود. علاوه بر این‌ که می‌توانستیم امیدوار باشیم استعدادیاب‌های لیگ‌های بزرگ دنیا مثل اسپانیا، انگلیس، ایتالیا و آلمان مدام در کشورهایی مثل هلند و یونان و حتی بلژیک پرسه می‌زنند و بچه‌های فوتبال ایران می‌توانند با درخشش در تیم‌های باشگاهی خود راهی به لیگ‌های بزرگ دنیا پیدا کنند. در سال ٢٠١٧-٢٠١٨ هم دقیقا این اتفاق رخ داد و جوان‌های فوتبال ایران کاری کردند که این روزها مدام حرف از انتقال آنها به باشگاه‌های بزرگ باشد. علیرضا جهانبخش، کریم انصاری‌فرد، کاوه رضایی و مسعود شجاعی در سالی که سپری شد، گل سرسبد نماینده‌های ایران در اروپا بودند که از بین آنها سه نفر اول این شانس را دارند به تیم‌های معتبرتری بروند. البته در فصل اخیر برخی از لژیونرها مثل رضا قوچان‌نژاد و سردار آزمون با این‌ که منتظر درخشش آنها در هلند و روسیه بودیم اما به‌حدی ناامیدکننده ظاهر شدند که حتی جایگاه‌شان در تیم‌ ملی هم به خطر افتاده است.

در ادامه نگاهی به عملکرد لژیونرهای موفق و ناموفق فوتبال ایران در اروپا می‌اندازیم و آینده احتمالی آنها را بررسی می‌کنیم.

کاوه رضایی
شگفتی‌ساز در شارلروا

کاوه رضایی ‌سال گذشته فصل خوبی را در استقلال سپری کرده بود،اما کسی انتظار نداشت در نخستین ‌سال حضورش در اروپا این‌ چنین بدرخشد و عکس و نامش روی جلد رسانه‌های بلژیکی جا خوش کند. کاوه توانست با شارلروا در بین ۶ تیم بالای جدول قرار بگیرد و به مرحله پلی‌آف برود تا شانس حضور در جام یوفا را داشته باشد. کاوه هم مثل جهانبخش و انصاری‌فرد این فرصت را داشت که آقای گل شود اما چند هفته نیمکت‌نشینی او را از کورس عقب انداخت. مهاجم سابق استقلال تا هفته هفتم مرحله پلی‌آف لیگ بلژیک توانسته ١۵ گل به ثمر برساند اما با توجه به این‌ که فاصله ۶ گله با تدی شوالیِر، مهاجم کورتریک دارد، بعید به‌ نظر می‌رسد بتواند در پایان فصل عنوان آقای گلی را کسب کند. او علاوه بر به ثمر رساندن ١۵ گل، توانسته ۶ پاس گل را هم در کارنامه خود ثبت کند تا از این حیث آمار بهتری نسبت به بسیاری از لژیونرهای فعلی ایران در اروپا و البته سردار آزمون داشته باشد.

مسعود شجاعی
بازگشت قهرمانانه

مسعود شجاعی در اواسط فصل به دلیل اختلاف با باشگاه پانیونیوس به تیم آ.ا.ک آتن که شانس اصلی قهرمانی بود، پیوست. شجاعی با استقبال ویژه مسئولان این باشگاه به تیم جدیدش پیوست و به نمایش‌های درخشانش در این تیم ادامه داد و توانست عنوان قهرمانی سوپر لیگ یونان را کسب کند. بعد از عملکرد خوب شجاعی در آ.ا.ک او باز هم به تیم‌ ملی دعوت شد تا سرانجام‌ سال پرفرازونشیبش با اتفاقاتی مثبت به پایان برسد. شجاعی نخستین بازیکن ایرانی شاغل در فوتبال اروپا محسوب می‌شود که در فصل جاری توانسته همراه تیمش به قهرمانی در لیگ دست پیدا کند. او در پایان‌ سال ٢٠١٧ از طرف سایت SDNA در نظرسنجی برای انتخاب بهترین ورزشکار و فوتبالیست سوپرلیگ یونان در بین ١٠ نفر اول قرار گرفت تا نشان دهد با این‌که بسیاری از کارشناسان فوتبال او را تمام‌شده می‌دانستند اما هنوز می‌تواند به درخشش خود در یک لیگ متوسط اروپایی ادامه دهد.

کریم انصاری‌فرد
ستاره‌ای از سرزمین فلسفه

کریم انصاری‌فرد دو سال بعد از حضور در پانیونیوس به المپیاکوس رفت و با این‌ که در ابتدای حضورش در این تیم نیمکت‌نشین و سکونشین هم شد اما با تغییر سرمربی او توانست فرصت بازی‌ کردن را به دست بیاورد. انصاری‌فرد از هفته هفتم توانست در لیگ یونان به میدان برود که آن زمان رقیب او برای آقای گلی ۵گله بود، در شرایطی که این تیم در طول فصل هم تغییر سرمربی داشت. هیچ چیزی مانع درخشش او در سوپرلیگ یونان نشد و کریم پا به پای مهاجم تیم پائوک برای آقای گلی و کسب کفش طلا جنگید. انصاری‌فرد که ۲۶بازی به‌ عنوان بازیکن ثابت و تعویضی در این فصل برای المپیاکوس انجام داد، ۱۷گل برای تیمش به ثمر رساند و تا قبل از بازی‌های هفته پایانی جدی‌ترین گزینه آقای گلی سوپر لیگ یونان محسوب می‌شد اما شرایط زمین در بازی آخر المپیاکوس باعث شد او در گلزنی ناموفق باشد و رقیبش با به ثمر رساندن ٢گل با ١٩گل در صدر جدول گلزنان لیگ یونان بایستد.

جهانبخش
ریش قرمز دوست‌داشتنی

این‌روزها همه جا حرف از علیرضا جهانبخش است پسر ریش‌قرمز فوتبال ایران در هفته آخر اردویسه طوفانی به پا کرد و با هت‌تریک توانست به‌ عنوان نخستین بازیکن ایرانی شاغل در اروپا عنوان آقای گلی را کسب کند. او که آخرین بازی خود را برای تیم آلکمار انجام می‌داد، با هت‌تریک و آقای گلی وداعی باشکوه با هواداران تیمش داشت که با شوق زیاد ستاره پارسی تیم‌شان را تشویق می‌کردند. البته افتخار جهانبخش در آلکمار به همین عنوان ارزشمند آقای گلی ختم نشد، بلکه نام او در کتاب تاریخ باشگاه آلکمار به عنوان چهارمین آقای گل تمام ادوار اردویسه از AZ به ثبت رسید. علیرضا خیلی دوست داشت آخرین فصل حضورش در آلکمار را با قهرمانی جام حذفی به پایان برساند اما باز هم دست او و تیمش از قهرمانی کوتاه ماند. با این حال محبوبیت او در این باشگاه هلندی حتی بدون کاپ قهرمانی به اندازه محبوبیت برترین بازیکنان تاریخ لیگ هلند است.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *