شمال ما: دهان و دندان بخش عمده ای از سلامت بدن را شامل می شوند و رفته رفته با بیشتر شدن آگاهی مردم، توجه به بهداشت دهان و دندان هم بیشتر شد. اگرچه هنوز خدمات دندانپزشکی، خدماتی لوکس و گران‌قیمتی تلقی میشود اما با پا پیش گذاشتن بیمه‌ها و بالارفتن سطح آگاهی، مردم تمایل بیشتری به رفتن به مطب‌های دندانپزشکی پیدا کردند. با  همه‌ی این‌ها مشکلات دهان و دندان در بین بسیاری از ما وجود دارد و بعضا تا درد دندان امانمان را نبرد راهی دکتر نمی شویم.

بررسی این مسئله شاید در نگاه اول جنبه‌ی مادی داشته باشد اما نیاز به فرهنگ سازی نیز در میان ما مشهود است، آن هم در جامعه ای که بعضی از مردمانش ترجیح می‌دهند دندانهای خراب همچنان در دهانشان باقی بماند ولی روز به روز به تعداد  النگوهایشان اضافه کنند. دسته‌ی دیگری از مردم هم هستند که نه دغدغه‌ی هزینه های گزاف دندانپزشکی را دارند  و نه دغدغه‌ی النگوهایشان را، بلکه از

دندان و دندانپزشکی می ترسند. ترس از انتقال بیماری یا ترس از وسایل دندانپزشکی از دیر باز بین ایرانیان رایج بوده و هست.

چگونه بفهمیم لوازم دندانپزشکی استریل است ؟

ما نمی‌توانیم متوجه بشویم که کدام یک از وسایل و تجهیزات دندانپزشک مان استریل است . اما می‌توانیم به چند نکته در همین راستا دقت کنیم.  اول از همه می‌بایست دقت کنیم که مطبی که به آن مراجعه می کنیم معتبر و تحت نظارت باشد. در واقع کلینیک زیرپله ای و تجربی نباشد. مطب ها و کلینیک‌های تحت نظارت، اگر تجهیزات خود را استریل نکنند حتما توسط  بازرسین خبره شکار می‌شوند و مطب شان پلمپ خواهد شد؛ در نتیجه معمولا این مطب‌ها چنین ریسکی نمی کنند.

دقت کنیم که حتما مطبی که به آن مراجعه می‌کنیم اوتوکلاب کلاس بی را داشته باشد. بخشی از لوازم دندانپزشکی یکبار مصرف هستند و بخشی دیگر هم نه. باید دقت کنیم که پکیچ لوازم یکبار مصرف را جلوی خود ما باز کند و لوازم دیگر را هم حتما استریل کند. اگرچه دیدن لوازم در پکیچ استریل هم به تنهایی کافی نیست و پزشک حتما باید تست کارآمد بودن دستگاه را انجام دهد درغیر اینصورت تمام کارآگاه بازی‌هایتان بی‌نتیجه خواهد بود.

ترس از انتقال انواع بیماری ها و ویروسها در مطب دندانپزشکی

به طور کلی بسیاری از ویروس‌ها در هر زمان و در هر مکانی آماده‌ی حمله هستند. مطب دندانپزشکی هم حتما یکی از آن مکان‌های پر رفت و آمد ویروس‌هاست. اما همانطور که گفتیم امروزه بسیاری از تجهیزات دندانپزشکان یکبار مصرف هستند و پس از استفاده برای بیمار در سطل زباله‌ی عفونی دور ریخته می شوند. آن  دسته از لوازمی هم که یکبار مصرف نیستند  پس از هر بار استفاده در دستگاه اتوکلاو استریل می‌شوند. اما جالب است بدانید که اولین کسانی که در معرض این ویروس‌ها قرار دارند، خود پزشک و دستیارانشان هستند. پس به دلیل همین مسئله هم که شده، رعایت اصول کنترل بیماری‌های عفونی را الزامی و اجباری می دانند. پس خیالتان آسوده باشد که بخاطر خودشان هم که شده این موارد را رعایت می کنند.

نکته‌ی دیگر که شاید دانستنش بد نباشد این است که ویروسی که خود دندانپزشکان از آن هراس دارند اچ آی وی نیست بلکه هپاتیت است.  ویروس هپاتیت می تواند تا ساعت ها روی میز کار این پزشکان زحمتکش زنده بماند . پس شما هم مانند آنها اگر تاکنون واکسن های سه‌گانه هپاتیت را دریافت نکرده اید به نزدیک ترین مرکز درمانی  مراجعه کرده و خیال ما و خودتان را از این مورد هم راحت کنید.

چرا دندانهایتان زرد است؟

حتما هنرمندان و سلبریتی‌های زیادی را دیده‌اید  که دندان‌هایشان هنگام لبخند مانند مرواریدی در صدف می‌درخشد ولی لبخند عموم مردم را که می‌بینید دندانهایشان به زرد و نارنجی می‌نماید.

علت اصلی تغییر رنگ دادن دندان‌هایتان نوشیدنی‌ها و خوراکی‌هایی است که می‌خوریم. غذاها و نوشیدنی های تیره رنگ مانند چای، قهوه، نوشابه، انار، انگور و بلوبری بیشترین تاثیر را روی دندانهایتان می‌گذارد.

البته نگرانی به دلتان راه ندهید، چرا که امروزه روش‌ها و راهکارهای زیادی برای درخشان کردن و سفید کردن دندان‌ها روی بورس آمده است و شما هم می توانید همان کاری را انجام دهید که اغلب سلبریتی‌ها با دندان‌هایشان می کنند.

 

چه کنیم دندانهای سالمی داشته باشیم؟

قطعا راه نگهداری از دندانهایمان استفاده از خیمردندان‌هایی با گرد طلا نیست.  بنظرتان خمیردندان‌های گران قیمتی که این روزها در بازار ایران مد شده تا چه اندازه سلامت دهان و دندان شما را تضمین می کند؟ سلامت دهان و دندان بیشتر از آنکه به نوع خمیردندان و دهان‌شویه بستگی داشته باشد به رعایت، بهداشت و رژیم غذایی‌مان وابسته است. افراد زیادی هستند که از بهترین خمیردندانها و دهانشویه ها استفاده می کنند، اما همیشه گلایه‌مندند که چرا دندانهایشان به سرعت دچار پوسیدگی می‌شود و مایوسانه می‌گویند که جنس دندانمایمان خوب نیست! این هم ارث بود که به ما رسید!؟

جالب است بدانید که علم امروز پزشکی کمترین احتمال را در این باره به ژنتیک می دهد. یعنی کمتر از ۵درصد و بیش از ۹۵درصد دیگر علت پوسیدگی‌های دندان، به ما و چگونگی رفتار با دهان و دندانهایمان بستگی دارد.

برای داشتن دندان‌های سالم، حداقل روزی ۲بار  و هر بار حداقل ۳دقیقه با خمیردندان دارای فلوراید مسواک بزنید و در طول هفته دست کم ۵ بار از نخ دندان استفاده کنید و هر چند وقت یکبار برای چک‌اب نزد دکتر بروید. توجه کنید که افرادی که دندانهایشان مستعد پوسیدگی است می بایست هر ۳ماه یکبار و افرادی که دندانهای سالمی دارند هر ۶ماه یکبار برای چک‌اب به دندانپزشک مراجعه کنند.

حتما از دندانپزشک خود بخواهید که روش درست مسواک زدن را به شما آموزش دهد و حتی می‌توانید  از او بخواهید که مسواک زدن شما را تماشا کند و ایراد کارتان را به شما بگوید.

دهانشویه را فراموش نکنید

دهانشویه را روزی۲بار (  بعد از صبحانه و قبل از خواب ) استفاده کنید و هر بار به مدت ۳۰تا ۶۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید. برای تاثیر بیشتر هم تا نیم ساعت بعد از استفاده از شستن دهان و آشامیدن بپرهیزید.

در بعضی از افراد هم دیده شده که از نمک برای مسواک زدن استفاده می‌کنند. اگر شما هم جزو این دسته هستید باید بگوییم تاکنون اشتباه کرده اید  و از این کار به شدت بپرهیزید. زیرا نمک خاصیت ساییدگی د ارد و موجب سایش دندانهایتان می‌شود.

سالانه از هر ۵ نفر ایرانی یک نفر به دندانپزشک مراجعه می کنند. در کشور ما  در حدود ۱۳ درصد  افراد ۳۵ تا ۴۴ ساله  مشکلات پوسیدگی دندان دارند. هر کودک زیر ۱۲ سال نیز حداقل ۲ دندان پوسیده دارد.

مهر


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *