بررسی تأثیر افزایش قیمت دلار بر محصولات کشاورزی؛با توجه به حذف ارز مبادله‌ای از این پس کالاها با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور خواهند شد و این به معنی افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت در کالاهای وارداتی کشاورزی خواهد بود.

 

شمال ما: نوسانات نرخ ارز و تصمیم ناگهانی دولت برای یکسان‌سازی این نرخ، ابهامات و پرسش‌های بسیاری را با خود همراه کرده است. تأثیر این اتفاق و نوسان چند هفته‌ای روی کالاها و نیازهای مصرفی مردم، یکی از این پرسش‌ها است، موضوعی که به گفته برخی فعالان اقتصادی چندان نگران‌کننده نیست؛ زیرا واردات کالاهای اساسی کشاورزی با ارز مبادله‌ای انجام می‌شود و نوسانات بازار آزاد ارز تأثیری بر قیمت این کالاها نخواهد داشت.

گرانی ۲۰ درصدی در راه است

دبیرکل خانه اقتصاد با بیان اینکه تک‌نرخی شدن ارز به معنی حذف ارز مبادله است گفت: «این مسئله می‌تواند افزایش نسبی بر قیمت این کالاها داشته باشد، اما این افزایش به نوسانات بازار آزاد ارز وابسته نخواهد بود.»

طی سال‌های گذشته تولید کالاهای اساسی کشاورزی در کشور با افزایش روبه‌رو بود، اما هنوز حجم قابل‌توجهی از این کالاها از طریق واردات تأمین می‌شود. مسعود دانشمند در این زمینه به خبرنگار «خبرگزاری ایانا» توضیح داد: «عمده کالاهای اساسی کشاورزی مثل سویا، ذرت، گندم، برنج و بقیه موارد همگی با ارزهای مبادله‌ای وارد می‌شوند و قیمت آن‌ها از نوسانات ارز آزاد تأثیر نخواهد گرفت. البته باید توجه کرد که ارز مبادله‌ای هم طی مدت گذشته افزایش پیدا کرده است.»

او توضیح داد: «نرخ ارز مبادله‌ای در بودجه سال گذشته سه هزار تومان و در بودجه امسال سه هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. طی شش ماه گذشته نیز قیمت ارز مبادله‌ای آرام‌آرام افزایش پیدا کرد و از سه هزار تومان به سه هزار و ۵۰۰ تومان رسید. این در حالی است که در روزهای گذشته هم ارز مبادله‌ای را بر مبنای سه هزار و ۷۰۰ تومان عرضه می‌کردند. با توجه به صحبت‌های معاون اول رئیس‌جمهوری، عملاً ارز مبادله‌ای حذف می‌شود و از این پس کالاها با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور خواهند شد. این به معنی افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت در همین کالاها خواهد بود.»

دبیرکل خانه اقتصاد در ادامه گفت: «بیشتری میزان وارداتی که ما داریم متعلق به ذرت است. پس‌ازآن کنجاله و برنج بیشترین واردات را دارد و روغن‌ها در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.»

هرچند که پیش‌بینی‌ها از افزایش قیمت کالاها در هفته‌ها و ماه‌های آینده به دنبال نوسانات ارزی و افزایش نرخ مبادله‌ای دارد، اما طی سال‌های گذشته دولت توانست با افزایش سهم تولید نیاز به واردات را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد. جالب اینکه طی این مدت باوجود افزایش قیمت دلار، ارزش واردات کالاهای عمده کشاورزی که در مجموعه کالاهای اساسی قرار می‌گیرند به‌شدت کاهش یافته است. ارزش واردات پنج قلم عمده محصولات کشاورزی در سال ۱۳۸۷ حدود پنج میلیارد دلار بود که با وجود افزایش ارزش دلار، حجم این واردات در سال ۹۵ به کمتر از چهار میلیارد دلار رسید. در سال ۱۳۸۷ ارزش واردات، پنج قلم عمده محصولات کشاورزی چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بود. این اقلام وارداتی به ترتیب شامل گندم (۲۰۸۴ میلیون دلار)، ذرت دامی (۱۰۸۷ میلیون دلار)، برنج (۷۹۵ میلیون دلار)، روغن خام (۴۸۲ میلیون دلار) و کنجاله (۴۷۷ میلیون دلار) بود. درحالی‌که در سال ۱۳۹۵ پنج قلم عمده وارداتی جمعاً سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از واردات را به خود اختصاص داده‌اند. این اقلام شامل ذرت دامی (۱۴۴۸ میلیون دلار)، برنج (۶۹۰ میلیون دلار)، کنجاله (۶۰۸ میلیون دلار)، روغن خام (۴۴۷ میلیون دلار) و گوشت (۳۹۰ میلیون دلار) است. گفتنی است دولت درباره گندم در سال ۹۵، با رکورد ۱۴ میلیون تن، علاوه بر خودکفایی کامل امکان صادرات آن را نیز به دست آورد. درصد خوداتکایی برنج نیز از ۴۹٫۲ درصد در سال ۱۳۸۷، به ۶۷٫۱ درصد در سال ۱۳۹۴ افزایش یافت. درباره گوشت مرغ نیز به دلیل ظرفیت‌های ایجادشده اکنون مازاد عرضه در داخل وجود دارد؛ خوداتکایی شکر نیز از ۲۵٫۲ درصد در سال ۱۳۸۷، به ۷۶ درصد در سال ۱۳۹۴ افزایش یافته است.

 

 

منبع: ایانا؛ مسلم تقوی


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *