عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:عضو کمیسیون کشاورزی گفت: بخشی از برنجی که وارد کشور می شود تراریخته است و اگر محصولات وارداتی تراریخته فرآیند کارشناسی را طی کنند اشکالی ندارد.

به گزارش خانه ملت، علی اکبری با اشاره به بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت واردات محصولات تراریخته، اظهار داشت: در قانون برنامه ششم توسعه کل کشور ماده‌ای مصوب شد که محصولات تراریخته فرآیند قانون خود را طی کند و تمام محصولاتی که وارد می‌شود باید برچسب مخصوص داشته باشد.عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در قانون بودجه سال ۹۷ نیز قرار بود مجدد بر نحوه واردات محصولات تراریخته تاکید شود، اما به هر دلیلی این مورد در قانون بودجه سال آینده لحاظ نشد، ولی در هر صورت اگر برای رعایت بهداشت جامعه به این محصولات برچسب زده و الزامات اولیه که از لحاظ تحقیقاتی پیش بینی شده رعایت شود، جای نگرانی نیست.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد:، اما اگر به موارد قانونی در زمینه واردات محصولات تراریخته رعایت نشود و بدون توجه به تاثیرات این محصولات بر انسان، واردات تراریخته انجام شود، جای تامل دارد و مجوز‌ها نیز بی اثر خواهد بود.

وی در خصوص میزان واردات محصولات تراریخته گفت: از میزان واردات محصولات تراریخته به کشور آمار و ارقامی وجود ندارد و هیچ نهادی آمار رسمی دراین زمینه ارائه نمی‌کند، اما نهاده‌های مانند ذرت و سویا به عنوان محصولات تراریخته وارد کشور می‌شود.

اکبری، به دیگر محصولات تراریخته اشاره کرد و اظهار داشت: از سویی گفته شده بخشی از برنجی که وارده کشور می‌شود تراریخته است، در هر صورت اگر محصولات فرآیند کارشناسی را طی کنند اشکالی وجود ندارد.

این نماینده مجلس درباره نحوه تشخیص محصولات تراریخته بیان داشت: بایدهم در مبدا و هم در مقصد محصولات تراریخته را کنترل کنیم، بنابراین باید هم محصولات برچسب مخصوصی داشته باشند و هم در ایران مورد آزمایش و بررسی قرار گیرند تا تراریخته و بی ضرر بودن آن‌ها مشخص و تایید شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی گفت: باید امکانات و زیرساخت‌ها برای تشخیص محصولات تراریخته در کشور را ایجاد کنیم، بهداشت مردم در اولویت است و باید در این زمینه‌ها اقدامات لازم داشت.

 


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *