چای داخلی طبیعی‌ترین و کیفی‌ترین نوع چای؛شمال ما: چای ایرانی تنها چای تولیدشده در جهان است که برای تولید آن به هیچ‌وجه از سم استفاده نمی‌شود و از نظر عدم ‌استفاده از سم، محصولی ارگانیک به‌شمار می‌رود. این درحالی است که مردم ایران چای خارجی را با قیمت بالا تهیه و مصرف می‌کنند که چای نیست، بلکه آب جوش رنگی معطری به‌نام چای است.

در این رابطه بهمن رضادوست، رئیس هیئت مدیره اتحادیه چای‌کاران شمال کشور، در گفت‌وگو با خبرنگار «سبزینه» با بیان این‌که ملاک کیفیت چای تنها رنگ آن نیست، گفت: برخی شرکت‌های خارجی با رنگ‌های شیمیایی، چای را پررنگ جلوه می‌دهند. همچنین اسانس و طعم شیمیایی هم معیار نیست، چون زیان آن از نفعش بیش‌تر است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه چای‌کاران شمال کشور با اشاره به این‌که میزان تولید سالانه چای در کشور بستگی به سال زراعی و وضعیت بارندگی دارد، اظهار داشت: میزان تولید چای در کشور ‌به‌طور میانگین سالانه در حدود ۱۸ هزار تا ۲۵ هزار تن است که این مقدار تنها یک‌پنجم مصرف کل کشور است.

رئیس اتحادیه چای‌کاران شمال کشور درباره وضعیت مصرف چای در کشور عنوان کرد: با وجود این‌که چای یکی از اصلی‌ترین نوشیدنی‌ها در کشورمان است؛ اما در سال‌های گذشته مردم به تهیه و مصرف چای‌های خارجی روی آورده‌اند. به‌کارگیری اسانس در تولید چای خارجی و ایجاد طعم‌های متفاوت و همچنین مدت زمان کوتاه دم‌کشیدن چای‌های خارجی باعث شده مردم به مصرف چای خارجی گرایش پیدا کنند. حتی برخی از ایرانی‌ها به‌دلیل مصرف طولانی‌ مدت چای‌های خارجی دیگر طعم و بوی چای ایرانی را نمی‌پسندیدند و این نیز بر دلایل مصرف نشدن چای تولید داخل افزوده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه چای‌کاران شمال کشور تصریح کرد: کارشناسان صنعت چای معتقدند چای ایرانی به‌دلیل به‌کار نرفتن سم در تولید آن از طبیعی‌ترین و کیفی‌ترین انواع چای در دنیا به‌شمار می‌رود.

رضادوست با اشاره به‌ این‌که مصرف چای تولید داخل در کشورمان علاقه‌مندان و مخالفانی دارد، عنوان کرد: برخی به‌دلیل دیردم بودن و کمرنگ بودن رنگ چای داخلی تمایلی به استفاده از چای ایرانی ندارند و برخی به‌دلیل ارگانیک بودن آن و داشتن طعم و رنگ طبیعی طرفدار آن هستند.

وی افزود: موافقت معاون اول رئیس‌جمهور مبنی‌بر استفاده دستگاه‌های اجرایی اعم از لشکری و کشوری از چای ایرانی، گام بزرگی در تثبیت رونق این مجصول به‌شمار می‌آمد که متأسفانه این طرح به‌صورت ملموس اجرایی نشد.

وی در ادامه افزود: افزایش مصرف چای ایرانی علاوه‌بر ایجاد انگیزه برای چای‌کاران شمال کشور موجب تقویت درآمد معیشتی تولیدکنندگان این محصول، ایجاد زمینه مناسب برای تحول این صنعت و ایجاد اشتغال خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه چای‌کاران شمال کشور یکی از مشکلات چای ایرانی را نداشتن بسته‌بندی مناسب عنوان کرد و اظهار داشت: اگر چای ایرانی همانند چای‌های خارجی در بسته‌بندی‌های مناسب و درجه‌بندی‌های مختلف عرضه شود، به‌طور حتم علاقه‌مندان به مصرف این محصول می‌توانند با انگیزه بیش‌تری آن را تهیه و مصرف کنند.

رضادوست با اشاره به رنگ چای ایرانی خاطرنشان کرد: اگر مردم به‌دنبال این هستند که یک قاشق چای حداقل چهار استکان چای درست شود، تفکری اشتباه است؛ زیرا یک قاشق چای طبیعی نمی‌تواند چنین کارایی داشته باشد و اگر چنین چیزی شد بدانند چای مصرفی‌شان دارای اسانس و رنگ مصنوعی است.

وی با بیان این‌که چای ایرانی یکی از طبیعی‌ترین چای‌های تولیدی در جهان است، تصریح کرد: در کشور به‌دلیل شرایط اقلیمی، کشت در اراضی شیب‌دار، بارش زیاد و زمستان‌های سرد و یخبندان (با از بین رفتن آفات) از هیچ نوع سمی برای مبارزات شیمیایی برای تولید استفاده نمی‌شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه چای‌کاران شمال کشور با اشاره به این موضوع که یک‌سوم مردم در استان گیلان از طریق کشت چای امرار معاش می‌کنند، بیان داشت: اگر بتوانیم با پشتیبانی دولت، سازمان چای کشور و حمایت صندوق توسعه صنعت چای، واردات و صادرات چای را به اهل فن آن که شامل اتحادیه چای‌کاران و سندیکای چای است بسپاریم، قطعاً به نتایج مثبتی دست خواهیم یافت.

رضادوست با اشاره به نام‌گذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به‌نام سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» خاطرنشان کرد: لازم است که به اشتغال بهای بیش‌تری بدهیم. با توجه به این‌که چای‌کاری نقش مهمی در اشتغال استان گیلان دارد؛ لذا می‌بایست این صنعت مورد توجه قرار گیرد. وی ادامه داد: با توجه به محدود بودن مزارع کشت چای افزایش عملکرد در واحد سطح یکی از راهکار افزایش تولید است که امیدوارم دولت این امر را حمایت کند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه چای‌کاران شمال کشور با اشاره به بالا بودن قیمت تمام شده تولید چای در کشور بیان داشت: قیمت تمام شده چای در کشور بسیار بالا است؛ این در حالی است که چای با قیمت پایینی به فروش می‌رسد که این عدم تعادل معضلاتی را برای چای‌کاران به وجود آورده است.

رضادوست در پایان عنوان کرد: نظارت بر تولید و فرآوری چای، کاهش واردات، تولید چای با طعم‌های متنوع، اعطای تسهیلات با سود تک‌رقمی برای خرید ماشین‌آلات کشت تا برداشت چای ازجمله راهکارهایی است که می‌بایست دولت برای افزایش مصرف چای ایرانی و حمایت از چای‌کاران به آن توجه داشته باشد.


کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *