ربابه ساریجالو

شمال ما؛

 

معضل فقر و بالا بودن آمار بیکاری در سراسر دنیا بعنوان یک چالش جدی تلقی می شود،  ایران نیز بعنوان یک کشور در حال توسعه همواره با این معضل دست به گریبان بوده است، بخصوص این مسئله در میان جوامع روستایی نمود بیشتری دارد. فقر و عدم وجود شغل در روستاها، تمرکز امکانات و خدمات در شهر، سبب ایجاد جذابیت در مناطق شهری شده و سودای مهاجرت را در ذهن روستاییان و از جمله جوانان تداعی می کند.
مهاجرت روستاییان به مناطق شهری، سبب انزوای مناطق روستایی و در مقابل افزایش جمعیت شهرها و در پی آن سبب ایجاد اختلال در روند خدمت رسانی عادلانه و مهم تر از آن تبدیل نیروی کار روستایی به نیروی مصرفی شهری شده، که در نتیجه ی آن دستیابی به توسعه را غیر ممکن می کند.
مهم ترین عامل ترغیب روستاییان به عدم مهاجرت، ایجاد اشتغال است. برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی باید توجه ویژه ای به زیرساخت های موجود داشت. محیط های روستایی دارای امتیازهایی چون ویژگی های طبیعی، آداب و رسوم، سبک زندگی منحصر بفرد و همچنین آب و هوای مطبوع است، بنابراین اکوتوریسم یا طبیعت گردی می تواند بعنوان راهکاری اساسی در توسعه پایدار مناطق روستایی و کاهش معضلاتی چون فقر مطرح گردد.
طبق تعریف انجمن بین المللی اکوتوریسم، اکوتوریسم یا طبیعت گردی عبارت است از سفر به مناطق طبیعی که ضمن حفظ سلامت محیط زیست موجب بهبود سطح زندگی ساکنان محلی می شود.
اکوتوریسم قادر است در سطوح مختلف منجر به گرایش گردشگران به مناطق روستایی ای شود، که دارای جاذبه های گردشگری هستند و همچنین سبب حفاظت از تنوع زیستی و فرهنگ های محلی گردد. بنابراین با جلب مشارکت های مردمی برای توسعه اکوتوریسم در جوامع محلی، کشور استارت توزیع درآمد برای اقتصاد جوامع محلی را می زند، بطوریکه منجر به ایجاد اشتغال، ارزآوری، جلوگیری از مهاجرت و همچنین باعث ایجاد انگیزه در حفظ و حراست از مناطق طبیعی و توسعه مناطق دارای جاذبه های گردشگری می شود.
* کارشناس ارشد محیط زیست
منبع: زیست بوم

کانال تلگرام شمال ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *